hambergermenu

اتاق فرار یا اسکیپ روم چیست؟ – معرفی کامل

برای افرادی که تجربه این بازی را ندارند احتمالا این سوال وجود دارد که اتاق فرار یا اسکیپ روم چیست؟ با روی کار آمدن کنسول‌های بازی و بازی‌های کامپیوتری به مرور بازی‌های واقعی و جمعی کمرنگ شدند اما در چند سال اخیر با اختراع اسکیپ روم‌ها و رواج پیدا کردن اتاق فرار بار دیگر بازی‌های جمعی و  حقیقی جان گرفتند.

 

اتاق فرار یا اسکیپ روم به اتاق‌هایی با فضای طراحی شده، سناریو مشخص، پلن‌های مختلف، ژانرهای متفاوت و سطح حرفه‌ای بودن مختلف گفته می‌شود

 

که امکان بازی جمعی را در یک محیط مهیج تجربه کنند.

 

اسکیپ روم‌ها معمولا از چند اتاق تو در تو که همگی تحت کنترل اتاق فرمان یا مانیتورینگ هستند تشکیل می‌شوند و مراحل بازی، وضعیت بازی‌کنان، مسئولیت بازیگران (روح، زامبی، قاتل و…)، صداگذاری، نورپردازی و… توسط تیم اتاق فرمان مدیریت می‌شود.

 

اتاق فرار یا اسکیپ روم چیست؟

 

روش بازی اتاق فرار یا اسکیپ روم

روش کار یا روال بازی اتاق فرارها به این صورت است که تعدادی از بازیکنان با توجه به ظرفیت اسکیپ روم مدنظر در قالب تیم شرکت کرده و سناریو بازی توسط بازیگردان اسکیپ روم به آن‌ها توضیح داده شده و تا جایی که روال بازی برای بازیکنان مشخص شود توسط بازیگردان راهنمایی می‌شوند.

 

سپس بازیکنان وارد فضای اسکیپ روم شده و باید کلیه مراحل، پلن‌ها، چالش‌ها، معماها، رمز و رازها و… بازی را پشت سر گذاشته و سناریو مشخص شده را به پایان برسانند.

 

اتاق فرارها از نظر طراحی پلن‌های مختلف و حرفه‌ای بودن متفاوت هستند و فضاسازی‌های خاص خود را دارند بنابراین ممکن است بازی در اسکیپ روم‌های مختلف بین 30 تا 90 دقیقه و حتی بیشتر طول بکشد و این مسئله به میزان پیشرفته بودن و حرفه‌ای بودن اسکیپ روم بستگی دارد.

 

در این بازی کلیه افراد گروه با هم وارد اتاق فرار شده و با کمک یکدیگر مراحل را رمزگشایی، معماها را حل، چالش‌ها را پشت‌سر گذاشته و با به پایان رساندن سناریو، راه فرار از اتاق را پیدا می‌کنند.

 

دقت داشته باشید که اتاق فرارها ژانرهای مختلفی دارند و سناریو بر اساس ژانر تعریف می‌شود بنابراین باتوجه به ژانر و سناریو هر اتاق فراری ممکن است روال خاص خود را داشته باشد.

 

تاریخچه اتاق فرار یا اسکیپ روم

 

تاریخچه اتاق فرار یا اسکیپ روم

شاید برای شما نیز جالب باشد که تاریخچه اتاق فرار به چه زمانی بر می‌گردد و این سبک فضای بازی چگونه طراحی شد؛ اتاق فرار برای اولین باز توسط شخصی ژاپنی به نام تاکائو کیوتو مطرح شد و ایده آن بر اساس شبیه سازی فضای بازی‌های کامپیوتری در محیط واقعی بود.

 

بنابراین کیوتو با در سال 2007 تلاش خود را برای شبیه سازی بازی‌های رمزآلود، معماگونه، مهیج و ترسناک کامپیوتری در یک محیط واقی را شروع کرد و در نهایت در سال 2012 موفق شد اولین فضای اتاق فرار را طراحی و اجرا کند و البته همزمان بازی‌های مشابهی نیز در بوداپست در حال ساخت بود.

 

در مورد تاریخچه ورود اسکیپ روم به ایران باید گفت تقریبا از سال 94 طراحی و اجرای انواع اتاق فرار در شهرهای مختلف کشور استارت خورد و اکنون اغلب شهرهای کشور دارای اتاق فرارهای متعدد در ژانرهای مختلف هستند.

 

 

ژانرهای مختلف اتاق فرار یا اسکیپ روم

همانطور که پیش از نیز اشاره کردیم اتاق فرار بر اساس ژانرهای مختلفی طراحی می‌شود و تیم طراحی و ایده پردازی سناریو دلخواه خود را برای ژانر موردنظر تعریف می‌کنند و در ادامه به مهم‌ترین ژانرهای اتاق فرار اشاره خواهیم کرد.

 

ژانر ترس

رایج‌ترین ژانر اتاق فرار ژانر ترس است و باید گفت این ژانر بیس ژانرهای دیگر نیز می‌باشد چراکه تقریبا تمام اتاق فرارها حس ترس را به بازیکنان القاء می‌کنند و در این نوع اتاق فرار فضاسازی، صداگذاری، نورپردازی در راستای ایجاد حس ترس است و معمولا بازیکنان از دست شخصیت ترسناک (زامبی، روح، قاتل اره‌ای و…) در حال فرار هستند.

 

ژانر معمائی

اگرچه اکثر اتاق فرارها دارای حس و حال معمایی هستند اما ژانر معمائی بر اساس حل معماهای متعدد و پیچیده پیش می‌رود و سناریو بازی بر محور حل معماها و پازل‌های مختلف است.

 

ژانر کارآگاهی

در این ژانر از اسکیپ روم بازیکنان در قالب یک تیم کارآگاهی با توجه به سرنخ‌ها و حل رمز و رازها به دنبال حل معما و داستان مرموز بازی هستند و این معما می‌تواند پیدا کردن یک جسد یا یک تیم مافیایی باشد.

 

ژانر جنایی

یکی دیگر از ژانرهای جذاب اتاق فرار ژانر جنایی است و البته ژانرهای معمائی، کارآگاهی و جنایی شباهت‌های بسیاری به یکدیگر دارند و شما و تیم‌تان در یک سناریو جنایی شما با حل چالش‌ها و معماها به دنبال یافتن قاتل هستید.

 

ژانر ماجراجویی

در این ژانر از اسکیپ روم شما و دوستان‌تان در یک ماجراجویی مهیج در کنار سرنخ‌ها، چالش‌ها، رمزها، معماها و… به دنبال موضوعی مانند کشف نقشه گنج و… هستید.

 

ژانر دلهره

یکی از مرسوم‌ترین و مهیج‌ترین ژانرهای اسکیپ روم ژانر دلهره است و بازیکنان در این ژانر بطور مداوم با مسائل غیرمنتظره ترسناک و چالشی مواجه می‌شوند و از این رو مدام دلهره اتفاق بعدی را دارند.

 

ژانر فانتزی

ژانر فانتزی نیز یکی از ژانرهای محبوب اتاق فرار است و شرکت‌کننده‌‌ها در این ژانر با توجه به سناریو موجود انواع اتفاق‌‌های ترسناک، خنده‌دار، مهیج و در واقع کمدی را تجربه می‌کنند و این ژانر فرصت مناسبی برای تخلیه استرس و فشار روحی روزمره است.

 

سناریو اتاق فرار یا اسکیپ روم چیست؟

 

سناریو اتاق فرار یا اسکیپ روم چیست؟

ژانر، قالب و جو یک اتاق فرار را مشخص می‌کند و سناریو داستانی است که بر اساس ژانر برای اتاق فرار تعریف می‌شود تا بازیکنان بر اساس سناریو موجود مراحل و پلن‌های مختلف اسکیپ روم را پیش ببرند.

 

برای مثال در ژانر ترسناک سناریو ممکن است سفر به یک روستای دورافتاده باشد که اهالی آن زامبی هستند و شما را غافلیگر می‌کنند یا در ژانر ماجراجویی ممکن است سناریو یافتن نقشه‌ای باشد که شما را به گنج یا راه فرار می‌رساند و…

 

 

قوانین بازی اتاق فرار یا اسکیپ روم

اسکیپ روم نیز به عنوان یک بازی گروهی قوانین خاص خود را دارد که بازیکنان موظف به رعایت آن هستند و ازجمله مهم‌ترین قوانین این بازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

  • برای شرکت در انواع اسکیپ روم تعداد بازیکنان با توجه به ظرفیت اتاق فرار باید به حد نصاب برسد در غیر این صورت بازی قابل اجرا نیست.

 

  • اغلب اسکیپ روم‌ها دارای محدودیت سنی شرکت هستند و بازیکنانی که از نظر سنی پایین‌تر یا بالاتر از این محدود سنی باشند نمی‌توانند در بازی شرکت کنند.

 

  • بسیاری از اسکیپ روم‌ها دارای محدودیت شرکت برای افرادی مانند زنان باردار، بیماران قلبی و… هستند.

 

  • در برخی از اسکیپ روم‌ها اگر در طول بازی یکی از بازیکنان درخواست انصراف دهد بازی بطور کامل لغو می‌شود.

 

  • بازیکنان در طول بازی حق خسارت وارد کردن به فضای اسکیپ روم یا حمله و آسیب رساندن به بازیگر اتاق فرار را ندارند و…

 

اجزاء مختلف اتاق فرار یا اسکیپ روم

 

اجزاء مختلف اتاق فرار یا اسکیپ روم

اسکیپ روم از بخش‌ها، اجزاء و المان‌‌های مختلفی تشکیل شده است و فضا و بازی اسکیپ روم از اتاق‌های متعدد، دالان‌ها، المان‌های تزئینی، پازل‌ها و معماهای قابل حل، بازیگران حاضر در اتاق مانند شخصیت روح، قاتل، زامبی و… تشکیل شده است.

 

اتاق فرارها همچنین دارای صداگذاری متناسب با بخش‌های مختلف و نورپردازی خاص خود هستند و اجزاء داخلی و وسایل بازی موجود در آن با توجه به ژانر و سناریو متغییر است و کلیه روال بازی توسط اتاق فرمان قابل رصد و توسط بازیگردان مدیریت می‌شود.

 

منبع: تایم فور فان ، ویکی پدیا

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات متنی