hambergermenu

انواع بازی های فکری ( ۱۰ بازی تقویت حافظه کودکان )

انواع بازی فکری

 

در این بخش قصد معرفی 10 تا از بهترین بازی های فکری را داریم که برای تمامی سنین مناسب هستند در واقع بازی فکری یکی از بهترین ابزار ها برای کودکان می باشد زیرا علاوه بر سرگرم کردن آن ها میتواند آموزش هایی نیز به آن ها بدهد.

 

بازی فکری باعث می شود که ذهن برنامه ریزی شود و با دقت و تمرکز بهتری به فعالیت خود ادامه دهد، هر چقدر انسان از مغز خود بیشتر کار بکشد و آن را وارد به حل کردن مسئله یا به خاطر سپردن موضوعی و… کند از اختلالاتی در بزرگ سالی مانند آلزایمر جلوگیری خواهد کرد.

 

جالب است بدانید که بازی های فکری مزیت های بسیاری مانند: تقویت شدن حافظه، افزایش سرعت انتقال موضوعات، افزایش پیدا کردن سرعت تفکر انسان، افزایش مهارت های شناختی، افزایش یافتن مهارت های شناختی، افزایش قدرت استقلال و تصمیم گیری و…. را دارد.

 

انواع بازی های فکری

در دنیای بازی ها بازی های فکری دارای جایگاه ویژه ای می باشند زیرا اینگونه بازی ها از اهمیت بالایی در بین بچه ها و بزرگسالان برخوردار هستند اما به طور کلی قبل از این که بهترین بازی های فکری را به شما معرفی کنیم باید بگوییم که بازی های فکری به چند دسته ی : بازی با کارت ها، بازی های تخته ای یا رو میزی، بازی های معمایی و بازی های ساختنی تقسیم می شوند.

بازی فکری لگو

یکی از بهترین بازی های فکری از نوع ساختنی اسباب بازی لگو می باشد که این بازی فکری باعث تقویت شدن حافظه و رشد کودک می شود درواقع کودکان با دیدن قطعات لگو در بازی دقت خود را بسیار بالا می برند و استدلال دیداری آن ها افزایش پیدا خواهد کرد.

 

اسباب بازی لگو در سایز ها و ابعاد متفاوتی در بازار موجود می باشند که با توجه به سلیقه و سن کودک خود میتوانید آن ها را انتخاب و خریداری کنید.

 

بازی فکری لگو

 

بازی فکر شطرنج

یکی از معروف ترین بازی فکری های شناخته شده در جهان شطرنج است که از دسته ی بازی های رو میزی می باشد این بازی در قرن 15 در اروپا ساخته شد که دارای قوانینی است که هر کدام از مهرهای موجود در شطرنج باید از آن پیروی کنند.

 

این بازی به گونه ای شهرت دارد که مسابقات کشوری و جهانی نیز برایش برگزار می کنند.

 

جالب است بدانید که بازی فکری شطرنج تا به امروز یکی از پر فروش ترین بازی ها در سراسر جهان بوده است.

 

بای فکری پازل

بازی فکری پازل را همه می شناسند و محبوبیت آن در بین کودکان و بزرگسالان جهانی می باشد.

 

یکی از دلایلی که پازل تا این حد محبوب است این می باشد که بسیار به زندگی انسان ها شباهت دارد ( این گونه تفسیر شده است که در زندگی واقعی نیز اگر میخواهید جهان بزرگتری را ببینید باید تمامی قطعات را کنار یکدیگر قرار دهید ) این بازی باعث افزایش تمرکز و بالا رفتن قدرت صبر و حوصله می شود و به پایان رساندن آن شیرینی وصف نشدنی به انسان می دهد.

 

بازی فکری پازل

 

بازی فکر روپولی

این بازی فکری محبوب که برگرفته از بازی مونوپلی است از دسته ی بازی های رو میزی چند نفره است که قدرت اقتصادی شما را افزایش خواهد داد.

 

در این بازی افرادی که با جمع آوری سکه و امتیاز بتوانند خانه ها و املاک بیشتری خریداری کنند و سپس بتوانند املاک خود را به هتل ها توسعه دهند و منطقه ی خود را افزایش دهند برنده هستند.

 

این بازی دارای قوانین مختلفی است و از جذابیت بالایی برخوردار است.

 

بازی فکر تانگو

از قدیمی ترین و سنتی ترین بازی های فکری میتوانیم به تانگو اشاره کنیم که جز دسته بندی بازی های کارتی نیز به شمار می رود.

 

این بازی برگرفته از یک افسانه ی چینی ساخته شده است .

 

این بازی خاقانه از 7 قطعه ساخته شده است و کارت هایی که اشکال متفاوتی بر روی آن ها وجود دارد شما با استفاده از این 7 قطعه باید اشکال موجود بر روی کارت ها را بسازید این بازی دو نفره است و فردی که بتواند زودتر آن شکل روی کارت را بسازد برنده است.

 

بازی فکری تانگو

 

بازی فکری سودوکو

اگر به دنبال افزایش قدرت تفکر و استدلال خود هستید ما بازی سودوکو را به شما معرفی میکنیم که یکی از قدیمی ترین بازی ها نیز به شمار می رود شما در این بازی باید ارقام یک تا نه را به گونه ای در خانه های 9*9 قرار دهید ه به صورت عمودی یا افقی و حتی مورب اعداد شبیه به هم در کنار یکدیگر قرار نگیرند.

 

بازی فکری مافیا

یکی از بازی های ترند امروزی بازی مافیا می باشد که از دسته بازی های کارتی است که به صورت گروهی انجام می شود در این بازی کارت هایی موجود است که هرکدام نقشی را بر عهده دارد و این کارت ها بین افراد بازی پخش خواهد شد هر کدام از این نقش ها نیز قابلیت و ویژگی را در بازی خواهد داشت این بازی را مافیا ها یا شهروند ها می برند.

 

بازی فکری مافیا

 

بازی فکر راز جنگل

از نوستالژی ترین بازی های فکری میتوانیم به راز جنگل اشاره کنیم که یک بازی چند نفره می باشد این بازی نیز به صورت کارتی می باشد که به وسیله ی مهره و تاس انجام خواهد شد شما میتوانید با انجام دادن این بازی ایام خوشی را در کنار عزیزانتان سپری کنید.

 

بازی فکری اتللو

این بازی فکری که سبکی همچون دوز دارد از محبوبیت بسیاری بالایی در بین افراد برخوردار است این بازی در سال 10970 ساخته شد و با استقبال بی نظیری رو به رو شد در این بازی دو رنگ مهره وجود دارد که در صفحه ی بازی باید با قوانین خاصی چیده شود در آخر هر فردی که بیشترین مهره را در صفحه داشته باشد برنده ی بازی است.

 

بازی فکری زیرخاکی

این بازی سرگرم کننده به صورت گروهی نیز انجام پذیر است و برنده ی بازی کسی است که بتواند بیشترین اشبا عتیقه را جمع آوری کند.

 

ابزار اصلی این بازی کارت ها می باشند و مدت زمان اجرای آن کمتر از یک ساعت می باشد.

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *