hambergermenu

ایستگاه میدان کتاب | شاخص ترین و متمایزترین ایستگاه مترو تهران

 

ایستگاه میدان کتاب

 

 خط هفت مترو تهران جمعا دارای 22 ایستگاه است که تاکنون تنها 18 ایستگاه آن فعال و در دسترس قرار گرفته است.

 

این خط در نقشه مترو، شمال‌غرب پایتخت را به جنوب‌شرق آن متصل می‌کند و هم‌اکنون از ایستگاه بسیج تا شهید دادمان را پوشش می‌دهد.

 

این خط مترو همچنین دارای تقاطع‌هایی مانند: محمدیه، مهدیه، شهید نواب، توحید و دانشگاه تربیت مدرس در خطوط دیگر است که هر کدام در مسیرهای مختلفی آماده خدمت رسانی به مسافران متروی شهری پایتخت هستند.

 

در قسمت شمال‌غرب این خط، هم‌اکنون ایستگاه میدان کتاب به‌عنوان آخرین ایستگاه در دست احداث است و آخرین مراحل تکمیل خود را طی می‌کند. نکته جالب توجه در مورد این ایستگاه طراحی شاخص و بسیار زیبای آن است که توجه همگان را به خود جذب کرده است.

 

ایستگاه میدان کتاب مترو تهران میان دو بزرگراه یادگار امام و هاشمی رفسنجانی در کنار میدان کتاب و محدوده سعادت آباد قرار گرفته است.

 

این ایستگاه در این محدوده به مکان‌های مهمی مانند: پارک پرواز، بهترین و شاخص‌ترین هتل تهران با نام هتل اسپیناس پالاس، مراکز خرید سعادت آباد، بیمارستان آتیه، تفرجگاه فرحزاد و بسیاری از مکان‌های تفریحی و اقامتی دیگر که اکثر شهروندان تهرانی برای تفریح و مسافران دیگر نقاط کشور، برای رزرو هتل و اقامت از آن‌ها بهره‌ می‌برند.

 

با توجه به این دسترسی‌ها پیشبینی می‌شود که این ایستگاه یکی از پرترددترین ایستگاه‌های خط هفت مترو شود.

 

ایستگاه میدان کتاب تهران از لحاظ معماری داخلی، شکل کیوسک ورودی، مصالح به کار رفته در ساخت ابنیه و همچنین نورپردازی سکوها و فضای داخلی ایستگاه، بسیار خاص و متمایز از سایر خطوط مترو پایتخت به‌شمار می‌رود.

 

در این ایستگاه علاوه بر استفاده از مصالح مدرن و به‌روز سعی شده که شکل معماری آن با بافت پیرامون منطقه هم‌خوانی و تجانس داشته باشد. دیواره‌های بتنی و سازه فضاکار در سقف ایستگاه در عین سادگی بسیار زیبا و جلوه‌گر است.

 

شاخص ترین و متمایزترین ایستگاه مترو تهران

 

طول سکوی ایستگاه میدان کتاب 160 متر است و زیربنای آن 150 هزار متر مربع، از اینرو این مکان،  وسیع‌ترین ایستگاه خط هفت نیز به‌شمار می‌رود.

 

این ایستگاه دارای چهار آسانسور، 10 پله برقی و دو ورودی است که تنها یک ورودی آن به مرحله بهره‌برداری برای افتتاح می‌رسد.

 

ایده نورپردازی این ایستگاه با الهام از طرح صاعقه و تلیق نور با ترکیب شیشه و بتن اکسپوز صورت گرفته است. همچنین رنگبندی آن از رنگ‌های سرد و تناژهای خاکستری‌ متفاوت تشکیل شده که این نورپردازی را بسیار باشکوه جلوه داده است.

 

ایستگاه میدان کتاب با این طراحی داخلی و نورپردازی متمایز، هم‌اکنون از 94 درصد پیشرفت در مسیر افتتاح برخوردار است و مرحله تکمیل تجهیزات، تاسیسات و نازک کاری قرار دارد.

 

پیشبینی می‌شود این ایستگاه تا نیمه‌های شهریور 1402 افتتاح شود چنانچه با این افتتاح دیگر در بخش شمال پایتخت ایستگاه غیرفعال نخواهیم داشت.

 

ایستگاه میدان کتاب به‌عنوان بیست و یکمین ایستگاه

 

ایستگاه میدان کتاب به‌عنوان بیست و یکمین ایستگاه خط هفت و آخرین ایستگاه منتهی‌الیه شمالی این خط تا چند روز آینده به مرحله بهره‌برداری می‎رسد و تا پایان سال یک ایستگاه مترو از بخش جنوبی این خط نیز به نام «تختی» به اتمام خواهد رسید که در نتیجه خط هفت مترو تهران پس از شش سال تکمیل می‌شود.

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی