تبلیغاتی

با تورنت آشنا شوید

تورنت، واژه ای که همه ما حداقل یک بار آن را شنیده ایم. بسیاری از ما با تورنت آشنا هستیم؛ اما شاید تا به حال پیش نیامده آنقدر کنجکاویمان زیاد شود که بخواهیم سر از ساز و کار تورنت دربیاوریم و ببینیم اصلا این تورنت چه چیزی است.

ما در باحال مگ قصد داریم نگاهی کوتاه به فایل های تورنت، چگونگی کار تورنت و متداول ترین مفهومهایی که درباره تورنت وجود دارد بپردازیم.

تورنت چیست؟

در ساده ترین توضیح ممکن می توانیم تورنت را یک نوع فایل به حساب بیاوریم.

اطلاعاتی در این فایل وجود دارد که به فایل ها و فولدرهایی که هم اکنون در حال توزیع هستند، مربوط می شوند.

برای مثال، اگر شما می خواهید آخرین نسخه از سیستم عامل اوبونتو را دانلود کنید، فایل تورنت اوبونتو حاوی اطلاعاتی درباره فایل ها و فولدرهایی است که شما برای دانلود اوبونتو به آنها نیاز دارید.

فایل تورنت همچنین اطلاعاتی درباره محلی که می توانید فایل ها و فولدرهای مربوطه را دریافت کنید، در بردارد.

دیگر اطلاعاتی که در یک فایل چند کیلوبایتی تورنت حضور دارد، مقادیر هش (hash) هستند که برای تایید اطلاعات یک فایل استفاده میشوند.

 

پیشنهاد سردبیر :دردسر جدید اوبر- شکایت یک مرد از اوبر به دلیل طلاق همسرش

فایل های تورنت، انتقال داده و فایل های بزرگ از یک سیستم به سیستم دیگر را آسان می کنند.

تورنت کردن یک فایل به این معنی است که فایل مشخص را در یک شبکه peer to peer يا همتا به همتا منتقل کنید.

اطلاعات فایل ها به صورت بیت های جداگانه ارسال می شوند و شما ممکن است تمام فایل را از یک شخص واحد دریافت نکنید.

با این حال با توجه به اطلاعات هشی که در فایل تورنت وجود دارد، در نهایت شما حجم کلی فایل مورد نظر خود را دریافت خواهید کرد و آن بیتها در کنار هم می توانند در نهایت تشکیل یک حجم کلی از اطلاعات را بدهند.

اما لازمه این که بتوانید یک فایل را دریافت کنید این است که آن فایل هنوز توسط فرد یا افراد دیگری به صورت بیت های جداگانه در حال ارسال باشند.

 

 

 

کلاینت تورنت

 

کلاینت یا نرم افزارهای تورنت را می توان شبیه به یک پل در نظر گرفت که وظیفه انتقال یک فایل از سیستمی به سیستم دیگر را به عهده می گیرند.

خود فایل تورنت اطلاعات لازم را برای این که از کجا باید فایل را دریافت کند، به کجا باید اطلاعات را ارسال کند یا چگونه در نهایت همه بیتهای دریافتی را در کنار یکدیگر بگذارد را در اختیار دارد، اما کلاینت تورنت می تواند با گرفتن فایل تورنت تمام اطلاعات را اجرایی کند و ارتباطی بین چندین سیستم جداگانه به وجود آورد تا در نهایت ش ما بتوانید اطلاعات را دریافت یا ارسال کنید.

مفاهیم تورنت

شاید تا به حال شنیده اید که همیشه تورنتهایی که دانلود کرده اید را سید کنید. اما این مفاهیم چه معنایی دارند؟

 

پیشنهاد سردبیر : پولدارترین انسان های جهان IT

Seeds

قبلا گفتیم که فایل های تورنت به صورت P2P یا از یک سیستم واحد به یک سیستم واحد دیگر منتقل می شوند.

در واقع شما فایل های خود را از سیستم شخص دیگری دانلود می کنید که در همان زمان در حال آپلود آن فایل است.

یک سید یا سیدر کسی است که حجم کامل فایل را در اختیار دارد؛ نه یک تکه یا بایتهایی از آن را. بنابراین زمانی که شما دانلود خود را به پایان می برید اما هنوز آپلود فایل را متوقف نکرده اید، شما تبدیل به یک سیدر شده اید.

 

Peer

پیر کسی است که بخش هایی یا بایتهایی از یک فایل که شما قصد دانلود آن را دارید در اختیار دارد و هنوز موفق به دانلود حجم کامل آن فایل نشده است.

بنابراین همین که شما شروع به دانلود یک فایل تورنت کنید، شما هم با داشتن بایتها یا بخشهایی از آن فایل تبدیل به یک پیر شده اید.

همین که شما بخش هایی از فایل را در سیستم خود دریافت کردید، تبدیل به یک منبع می شوید که دیگران می توانند از شما فایل های خود را دریافت کنند.

Leechers

لیچر اما کسی است که فایل مورد نظر خود را دریافت کرده اما اجازه نمی دهد هیچ کس دیگری بتواند از او فایلی را دانلود کند. لیچرها فایل مورد نظر خود را از بقیه می گیرند اما هیچ چیزی را پس نمیدهند.

 

 

منبع : مجله بایت

 

وبگردی