hambergermenu

⭐️ بهترین راه فرار از مهریه چیست؟

مهریه حقی قانونی برای زن است که بعد از جاری شدن خطبه عقد زن مالک آن می شود. مقدار آن نیز با توافق طرفین تعیین می شود و ممکن است از نوع طلا، سکه، ملک و هر چیزی که ارزش مالی دارد باشد. زن هر موقع بخواهد می تواند آن را مطالبه کند و مرد نیز جهت بری الذمه شدن باید آن را پرداخت کند. در صورتی که مهریه وجه نقد باشد باید به نرخ روز محاسبه و پرداخت شود. نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز نیز به این صورت است که مبلغ آن متناسب با فرمول تعیین شده و بر اساس شاخص بانک مرکزی تعیین خواهد شد.

 

بهترین راه فرار از مهریه چیست؟

 

راه فرار از مهریه چیست؟

اگر معلوم شود که بنا به دلایلی عقد باطل یا فسخ شده و رابطه ای بین زوجین برقرار نشده، مرد لازم نیست صداق را پرداخت کند. همچنین در صورتی که زوجین بعد از عقد بخواهند طلاق بگیرند و باکره بودن زوجه ثابت شود نصف مهریه به او تعلق خواهد گرفت. به طور کلی مرد در هر شرایطی باید مهریه را بپردازد و این حق در هیچ موقعی ساقط نخواهد شد. مرد تنها می تواند با ثابت کردن اعسار خود در دادگاه مهریه را به صورت اقساطی پرداخت کند.

 

امروزه دیده شده که بسیاری از آقایان جهت اثبات اعسار خود اموالشان را به صورت صوری به نام شخص ثالث می کنند تا زن نتواند درخواست توقیف آن را بدهد و اینگونه اعسار آنها پذیرفته شده و صداق را به صورت اقساط پرداخت می کنند. در اینصورت زن هم می تواند با ارائه مدرک ثابت کند که شوهرش اموالش را به نام شخص دیگری کرده و با اثبات توانایی مالی او می تواند مهر خود را کامل دریافت کنند.

 

کدام یک از اموال شوهر قابل توقیف نیست؟

تمامی اموال منقول و غیر منقول شوهر مانند: زمین، خانه، اتومبیل، سهام، سپرده بانکی و اموالی که قابل تبدیل شدن به پول باشد قابل توقیف است. برخی اموال نیز قابل توقیف نخواهد بود، مانند خط تلفن، ودیعه، ابزار کار و غیره که این اموال به جهت اینکه برای امرار معاش لازم هستند توقیف نخواهند شد.

 

راه فرار از مهریه چیست؟

 

نحوه محاسبه مهریه وجه نقد

در صورتی که مهریه از نوع وجه نقد باشد متناسب با شاخص تورم و به نرخ روز محاسبه می شود. در محاسبه آن نیز از فرمول محاسبه مهریه استفاده خواهد شد. طبق این فرمول نیز مقدار شاخص سال مطالبه تقسیم بر مقدار شاخص سال عقد شده و نتیجه بدست آمده ضرب در مبلغ قید شده در سند ازدواج خواهد شد. نحوه محاسبه مهریه سالهای قبل به این صورت است که مثلا زنی که در سال ۱۳۶۹ با مهریه ای به مبلغ ۵۰۰ هزار تومان عقد کرده، اگر در سال ۱۴۰۰ این صداق را مطالبه کند، بر اساس شاخص سال ۱۴۰۰ مبلغ محاسبه و پرداخت خواهد شد.

 

ولی اگر این خانم در سال جاری ۱۴۰۲ آن را مطالبه کند بر اساس شاخص یک سال قبل که همان سال ۱۴۰۱ است محاسبه انجام خواهد شد. زیرا بانک مرکزی شاخص هر سال را در آخر آن سال اعلام می کند و شاخص سال ۱۴۰۲ هنوز اعلام نشده است.

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *