hambergermenu

تاثیر دمای محیط بر عملکرد دستکش کار ایمنی

مقدمه

کارگران در محیط های شغلی مختلف با دماهای متفاوت روبرو هستند که این متغیرها بر روی دستکش ها اثرات متفاوتی می گذارند، محیطی که سرد است یک تاثیر و محیطی که گرم است یک تاثیر کاملا متفاوت بر روی دستکش دارد.

 

بعضی از دستکش ها به طور اختصاصی برای دمای گرم یا سرد طراحی شده اند و معمولا بهتر است که بر اساس آن تعریفی که برای کارکردشان کرده اند از آنها استفاده شود، اگر استفاده کنندگان دستکش مخصوص فضای گرم را در فضای سرد به کار بگیرند به طور قطع کارکرد خوبی نخواهد داشت.

 

بهتر است استفاده کنندگان بر اساس کارکرد مناسب دستکش ها را به کار ببرند، زیرا این دستکش ها اگر به طور مناسب و در جای خود به کار گرفته نشوند طول عمر کوتاهی خواهند داشت و نخواهند توانست از دست ها در برابر خطراتی که در محیط کار وجود دارد محافظت نمایند.

 

تاثیر دمای محیط بر عملکرد دستکش کار ایمنی

 

تاثیرت دما محیط بر عملکرد دستکش ها:

دمای محیط تاثیر زیادی بر روی عملکرد یک دستکش دارد، در ادامه این مقاله قرار است به این تاثیرات بپردازیم تا شما خواننده عزیز و گرامی با آنها آشنایی بیشتری پیدا کنید و بدانید که شرایط گوناگون محیطی چه بر سر دستکش ها می آورند. در ادامه با ایران سکو تولید کننده دستکش کار و ایمنی همراه باشید.

 

افزایش جذب عرق و رطوبت کف دستکش و کاهش پایداری:

در محیط های گرم فضا و بستری فراهم می شود تا دست ها در میان دستکش ایمنی عرق کند، البته این عرق کردن طبیعی است و پوست به این صورت از خود محافظت می کند اما این تعریق موجب می شود تا بستری برای بیماری ها فراهم شود و از آن جایی که عرق انسان حالت اسیدی دارد به بافت دستکش می تواند آسیب برساند.

 

نحوه انتخاب درست دستکش ایمنی مناسب هر شغل را به صورت اختصاصی بخوانید.

 

معمولا عرق زیاد و شدید به مرور زمان بافت دستکش کار را دچار گسست و شکستگی می کند. این گسست موجب می شود تا دستکش از نظر سلامت به شدت بافتش ناپایدار شود و امکان پاره شدن و سوراخ شدنش افزایش پیدا کند.

 

برای این که چنین مشکلاتی پیش نیاید و دست ها بیش از اندازه عرق نکند بهتر است که در زمان کار وقتی که دستتان بیش از حد عرق کرد دستکش را تعویض کنید و اجازه ندهید که عرق بیش از اندازه خود را به بافت این دستکش ها برساند و موجب تخریبش شود.

 

کاهش توانائی دستکش ها در واکنش به شوک و ضربه در دماهای پایین:

در دماهای بسیار پایین تمامی اجسام به خصوص دستکش ایمنی حالت شکنندگی بسیار بالایی پیدا می کنند. زمانی که دستکش در چنین شرایطی قرار بگیرد به شدت خشک می شود و خیلی سخت از خود انعطاف نشان می دهد.

 

کاهش انعطاف دستکش باعث می شود تا کارگر در زمان کار نتواند از دست های خود که در میان دستکش قرار دارند نهایت استفاده را ببرد، خشکی دستکش موجب محدودیت حرکتی انگشتانش می شود و کارها بسیار سخت پیش می رود.

 

زمانی که دستکش در چنین شرایطی باشد به طور قطع و یقین مقاومت بافتش به شدت کاهش پیدا کرده است که امکان دارد در اثر یک ضربه شدید ناگهانی به قسمت بیرونی آن آسیب های جبران ناپذیر برسد و دیگر کیفیت لازم برای استفاده شدن و محافظت کردن نداشته باشد.

 

کاهش حساسیت پوستی در دماهای پایین با دستکش

 

کاهش حساسیت پوستی در دماهای پایین:

بعضی از دستکش ها به گونه ای طراحی می شوند که یک بافت داخلی ضد حساسیت داخلشان تعبیه می شود، این بافت ها معمولا پنبه ای هستند و دست ها را در بهترین حالت ممکن مورد محافظت قرار می دهند تا دچار مشکلاتی مثل التهاب یا خارش نشوند.

 

معمولا در دماهای بالا این تاثیر بیشتر قابل مشاهده است زیرا این بافت پنبه ای عرق ها را جذب کرده و به سلامت پوست کمک زیادی می کند، در دماهای پایین این لایه داخلی کمتر کارایی دارد چون حساسیت پوستی در این دماها کمتر پیش می آید، چون تعریق پایین است عملکرد دستکش مناسب می باشد و حساسیت پوستی ای به وجود نمی آید.

 

مقایسه ی صحیح بین دستکش کار ایمنی لاتکس و نیتریل و انتخاب بهترین نوع برای هر کاربرد خاص

 

کاهش نرمی و انعطاف پذیری دستکش ها در دماهای بسیار پایین:

دستکش های ایمنی معمولا منعطف هستند تا بتوانند به راحتی دست های کارگر را در درون خود جا دهند و از خطراتی که در زمان کار تهدیدش می کنند محافظت نمایند، اما زمانی که این دستکش ها در برابر عامل سرما قرار می گیرند نرمی و انعطاف پذیری ابتدایی خود را از دست می دهند.

 

زمانی که چنین اتفاقی می افتد دستکش ها دیگر آن شادابی را که باید داشته باشند ندارند و چون بیش از اندازه خشک می شوند کارگر قادر نخواهد بود از تمامی ظرفیت و نیروی دستان خود برای انجام کارهایی که به او محول شده است بهره بگیرد.

 

محدودیتی که برای کارگر پیش می آید موجب می شود تا بر روی کارها  اثر بگذارد، این اثرات معمولا به صورت افت در تولید و میزان سود کارخانه ها خود را نشان می دهد، برای رفع این مشکلات تنها کافی است که کارگران یک سری مسائل مثل تعویض به موقع دستکش را رعایت کنند تا این مشکلات به هیچ عنوان پیش نیاید.

 

کاهش عمر دستکش ها به دلیل گرمای زیاد محیط:

دمای زیاد محیطی یکی از عواملی می باشد که به شدت بر روی دستکش کار می تواند اثر بگذارد، معمولا دستکش های کاری که از جنس پلاستیک، لاتکس یا نیتریل و از این دست باشند در برابر این عامل مقاومت کافی را ندارند و نمی توانند به اندازه کافی دوام بیاورند.

 

این دستکش ها زمانی که در مجاورت گرما قرار می گیرند به شدت بافتشان نرم می شود و شرایطش را پیدا می کنند تا با اولین برخورد با یک جسم زبر یا خشن سوراخ شوند و دست را بدون محافظ بگذارند، برای جلوگیری از چنین مشکلاتی بهتر است از دستکش هایی استفاده کرد که در شرایط دمایی گرم تر توانایی شان کاهش نمی یابد و می توانند به وظایفشان به خوبی عمل کنند.

 

احتمال ذوب شدن دستکش در دماهای خیلی زیاد

 

احتمال ذوب شدن دستکش در دماهای خیلی زیاد:

بسیاری از دستکش ها برای استفاده در دماهای معمولی و طبیعی طراحی شده اند و در این دماها می توانند بیشترین میزان کارایی خود را نشان دهند، زمانی که این دستکش ها در محیط هایی بیش از اندازه گرم به کار گرفته شوند بنا بر نوع موادی که در آنها استفاده شده است با مخاطراتی مواجه هستند.

 

دستکش هایی که در بافت خود از پلاستیک بهره برده اند نسبت به گرما واکنش شدیدتری نشان می دهند، این دستکش ها زمانی که گرما به آنها می رسد بیش از اندازه نرم می شوند و اگر دما از یک حدی بالاتر باشد حتی احتمال ذوب شدنشان نیز وجود دارد.

 

کارگرانی که قصد استفاده از چنین دستکش هایی در دمای بالا دارند باید این مسائل را در نظر بگیرند و بدانند که اگر مقاومت آنها نسبت به دما را در نظر نگیرند نخواهند توانست به وسیله آنها از دست های خود محافظت نمایند و کارها را به نحو احسن پیش ببرند.

 

 

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید سرما و گرمای محیط بر روی کیفیت دستکش ها تاثیراتی می گذارد، در حقیقت موجب می شوند تا عملکرد دستکش ایمنی به شدت تحت تاثیر قرار بگیرند و آن کارایی را که در ابتدا دارند را نتوانند برای کمک به کارگران از خود بروز دهند.

 

در آخر لازم به ذکر است که شرکت ایران سکو تولید کننده دستکش کار و ایمنی با سال ها تجربه در زمینه تولید دستکش های حفاظتی این آمادگی را دارد تا آنها را به هر جایی که بخواهید برایتان ارسال نماید. برای به دست آوردن اطلاعات جدید با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات متنی