تاثیر پنهان خوشبینی و مثبت اندیشی در موفقیت

تاثیر پنهان خوشبینی و مثبت اندیشی در موفقیت : با مجله اینترنتی باحال مگ همراه باشید . 

 

روانشناسان معتقدند خوشبینی و بدبینی ، عاداتی هستند که ما از زمان کودکی می آموزیم.

 

انسان بدبین معتقد است اتفاقات بد ، از شرایطی دائمی و ثابت نشأت می گیرد: من در امتحان ریاضی مردود شدم ، چون استعداد یادگیری اعداد و ارقام را ندارم”و اتفاقات خوب ، از شرایطی موقتی ناشی می شود: همسرم امروز به من یک شاخه گل هدیه کرد، چون روز کاری خوبی داشته اما انسان خوشبین ، شکست را به عوامل موقتی نسبت میدهد .

 

من در امتحان رد شدم چون دقت نکردم” و موقعیتهای مطلوب را به عوامل پایدار؛ ” او برای من گل هدیه آورد، چون مرا دوست دارد “.

 

بدبین اجازه می دهد ناامیدی در بخشی از زندگی اش وارد شود و به سایر بخشها نفوذ و سرایت کند.

 

به عنوان مثال وقتی به شخصی گفته میشود بطور موقتی از کار برکنار شده است، انسان بدبين نه تنها بخاطر از دست دادن شغل خود احساس بدی دارد بلکه نگرانی اش را به سایر ابعاد زندگی خود منتقل کرده ، ابراز می کند که زندگی زناشویی اش در معرض خطر است و فرزندانش غیر قابل کنترل هستند.

 

انسان خوشبین اجازه نمی دهد یک شکست ، تمام زندگی او را محدود کند، او با خود فکر میکند ، پس من در این شرایط ، شغلی ندارم، ولی من و همسرم هنوز رابطه خیلی خوب و نزدیکی با هم داریم و فرزندانمان مایه افتخار ما هستند .

 

وقتی مشکلی پیش می آید و کارها خراب میشود، بدبین ها خود را سرزنش میکنند.

 

برای مثال اگر راننده دیگری به ماشین پارک شده آنها خسارت وارد کند، آنها خود را سرزنش میکنند که چرا ماشین را در جای نامناسبی پارک کرده اند.

 

انسان خوشبین چنین مشکلی را به اتفاق نسبت می دهد یا سعی میکند راه جدیدی پیدا کند: دفعه بعد ماشین را در جایی که ماشینهای کمتری وجود دارد، پارک میکنم .

 

مطلب پیشنهادی
چگونه از شکست ها درس بگیریم - راهنمای کامل

 

مطلب پیشنهادی
شکست چیست ؟

 

چگونه می توانید خوشبین باشید؟

 

خوشبختانه عادتهای فرا گرفته شده می توانند به فراموشی سپرده شوند.

 

تازترین تحقیقات نشان میدهد که خوشبینی ، مهارتی است که هر انسانی میتواند به خوبی آن را فراگیرد .

 

به برنامه چهار مرحله ای زیر عمل کنید تا به کمک آن مثبت بیندیشید .

با افکار منفی مبارزه کنید 

فرض کنید با تأخیر به محل کار خود رسیده اید، پیش از آنکه خود را سرزنش کنید و بگویید : ” من همیشه دیر میرسم ” از خود ارزیابی دقیق و درستی داشته باشید.

 

سعی کنید بخاطر بیاورید آخرین باری که با تأخیر به محل کار خود رسیدید، چه زمانی بود، دیروز ؟ نه ، هشت هفته پیش آیا تأخیر شما به این دلیل بود که برای جدا شدن از رختخواب تنبلی کردید؟ نه ، پسر نوجوان شما دیشب باک ماشین را خالی کرده بود و شما مجبور شدید برای پر کردن با ماشین به پمپ بنزین بروید.

 

بدترین فیلمنامه را تصور کنید که بر خلاف انتظار ، بهترین فیلم را در پی داشته باشد؛ شما آه و ناله می کنید که “من حتما اخراج خواهم شد”، اما شاید رئیس شما در ترافیک گیر افتاده باشد و حتی دیرتر از شما به محل کار برسد.

 

مطلب پیشنهادی
آیا می دانید چرا مردم شکست می خورند ؟

 

در مرحله بعد ، سناریویی را که احتمال وقوعش بیشتر است، مجسم کنید: همچنان که شما با دستپاچگی و به سرعت به سمت میز کار خود میروید، رئیس با اخم و عصبانیت به شما نگاه میکند.

 

دستپاچه کننده و باعث شرمندگی است، ولی کشنده که نیست.

 

در نتیجه به فکر یافتن یک راه حل باشید.

 

در وقت صرف نهار هم کار کنید یا چند دقیقه زودتر خانه را ترک کنید تا در صورت بروز تأخیرهای پیش بینی نشده ، فرصت کافی در اختیار داشته باشید .

 

برنده بودن را تمرین کنید 

در امتحانات، افرادی که تصور می کنند نتیجه خوبی خواهند گرفت و موفق خواهند بود، بسیار بهتر از آنانی که از خود انتظار مردود شدن دارند، عمل می کنند ، اگر برای امتحانی که در پیش دارید، احساس نگرانی می کنید ، پیش از روز امتحان ، خود را مجسم کنید در حالی که سر جلسه امتحان نشسته اید و برگه امتحان در مقابلتان قرار دارد و شما با یاد خداوند و کمک خواستن از او شروع به خواندن سؤالات کرده و به خوبی به آنها پاسخ میدهید.

 

در هنگام مواجهه با صحنه واقعی ، این تمرین فکری به شما اطمینان و نیروی اراده خواهد داد .

 

به خودتان اعتبار و ارزش بدهید 

به موفقیتهای خود در گذشته اعتراف کنید اتفاقات خوبی را که برای شما بوجود آمده ، به عنوان نتیجه تلاشهای خودتان تجزیه و تحلیل کنید.

 

عکسهایی که در تعطیلات گرفتيد، عالی بودند نه به این خاطر که دوربین به خوبی ساخته و طراحی شده بود، بلکه بخاطر مهارت شما در زمینه نور و ترکیب اجزای صحنه. “مهمانی شما در فضای باز موفقیت آمیز بود، نه به این دلیل که هوا خوب و مساعد بود، بلکه این موفقیت به خاطر تدارک خوب و مهارتهای اجتماعی شما بوده است.

 

از موفقیتهای خود تحلیل كنید ( موفقیتهای خود را جشن بگیرید ) : من قفل در را تعمیر کردم بدون این که مجبور باشم از نجار کمک بخواهم، حالا من به شیوه جدیدی با خود رفتار خواهم کرد. احساس افتخار و مباهات ، نسبت به کمالات و فضایل خود ، برای شما یک احساس خود ارزشی می سازد.

 

مطلب پیشنهادی
آیا تا به حال داشتن هدف و موفقیت را تجربه کرده اید ؟

 

مطلب پیشنهادی
آیا دوست دارید بدانید راز خلاقیت و موفقیت در چیست ؟

 

مطلب پیشنهادی
ارتباطات رمز پنهان موفقیت

 

مطلب پیشنهادی
برنامه ریزی و مدیریت زمان برای موفقیت

 

مطلب پیشنهادی
تاثیر پنهان خوشبینی و مثبت اندیشی در موفقیت

 

مطلب پیشنهادی
تاثیر مدل ذهنی در موفقیت?? [پیشنهاد ویژه]

 

مطلب پیشنهادی
تعریف موفقیت چیست ؟

 

مطلب پیشنهادی
تعهد و اراده آهنین در موفقیت

 

مطلب پیشنهادی
توصیه های خواندنی برایان تریسی برای موفقیت

 

مطلب پیشنهادی
چگونه اولین قدم برای موفقیت را برداریم ؟

 

مطلب پیشنهادی
راز موفقیت از زبان افراد موفق دنیا

 

مطلب پیشنهادی
راهنمای جامع و قدم به قدم قوانین موفقیت

 

مطلب پیشنهادی
نقش اعتماد به نفس در موفقیت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *