hambergermenu

تعریف بیمه عمر و بیمه تکمیلی

 

تعریف بیمه عمر و بیمه تکمیلی

 

بیمه به یک نوع قرارداد مالی بین دو طرف اشاره دارد که در آن یک شخص یا شرکت (بیمار، خریدار، خانواده و غیره) برای پوشش دادن خسارات مالی ناشی از رویدادهای ناگوار، از جمله بیماری، حوادث و صدمات، به شرکت بیمه‌ای (معمولاً یک شرکت تجاری) پرداخت می‌کند.

 

در مقابل، شرکت بیمه تعهد می‌کند که در صورت وقوع حوادث تعریف شده در قرارداد، خسارت مالی را پوشش دهد.

 

بیمه که به زبان انگلیسی Insurance ترجمه می شود یک مکانیزم برای جلوگیری یا محافظت از شما در برابر ریسک ها و البته تهدیدهایی است که در زندگی شما یا کسب و کارتان با آنها مواجه هستند.

 

بیمه از شما در برابر مشکلاتی که ممکن است روزی با آنها بصورت ناخواسته مواجه شوید محافظت می کند و این نکته بسیار مهم است که بدانید شاید هیچوقت نیازی به بیمه نداشته باشید ، بیمه یک تضمین است ، یک اطمینان خاطر است ، یک آرامش است برای اینکه شما یک سری دغدغه های ذهنی را حداقل در زندگی تجربه نکنید .

 

برای مثال بیمه به شما در خصوص آتش سوزی منزل ، تصادف خودرو یا حتی سرقت و بسیاری دیگر از موارد این تضمین را می دهد که خسارتی که به شما وارد شده است را پرداخت کند.

 

همچنین ما چیزی به نام بیمه عمر داریم که برای مثال اگر شخصی خدا رحمتش کند شود !!! شرکت بیمه مبلغی پول به عنوان بیمه عمر به خانواده کسی که به رحمت خدا رفته است پرداخت می کند.

 

جالب است بدانید که بیمه آنقدر در دنیا تنوع دارد که برای آن یک جزیره جداگانه در توسینسو در نظر گرفته شده است ، در انگلستان حتی بیمه حیوانات خانگی نیز وجود دارد !! اما شما باید بدانید که مکانیزم کاری شرکت های بیمه و نحوه پرداخت خسارت آنها به شما چگونه است و ما کمی شما را در جریان می گذاریم .

 

بیمه عمر

افراد در شرایط مختلف زندگی به دنبال اطمینان خاطر مالی برای خودشان و عزیزانشان هستند. بیمه عمر یا همان بیمه آتیهساز یکی از راه‌های مطمئن برای سرمایه‌گذاری با سود تضمینی، به دنبال تامین آتیه و کاهش دغدغه و نگرانی افراد در طول زندگی است.

 

باتوج‌به شرایط اقتصادی موجود، داشتن یک پس‌انداز مناسب برای دوران بازنشستگی و همچنین تأمین نیازهای خانواده در سال‌های آینده اهمیت زیادی دارد.

 

هزینه‌های سنگینی مثل هزینه تحصیل، ازدواج و راه‌اندازی کسب و کار فرزندان و در کنار آن مخارج زیاد زندگی در دوران بازنشستگی، اهمیت داشتن یک پشتوانه مالی محکم را بیش از پیش مشخص می‌کند. حتی در شرایط وقوع حوادث برای سرپرست خانواده، با داشتن سرمایه و کمی دوراندیشی، بازماندگان دغدغه مالی نخواهند داشت.

 

در بیمه عمر افراد با پرداخت مبلغ معینی به عنوان حق‌بیمه، علاوه بر سرمایه‌گذاری با سود تضمینی، از پوشش‌های متنوع و کاربردی هم بهره‌مند می‌شوند و اگر خدای نکرده فوت کنند، بازماندگانشان سرمایه فوتشان را دریافت می‌کنند. در واقع بیمه عمر یک پشتوانه مالی محکم برای دوران پیری، بازنشستگی یا بعد از فوت برای بازماندگان است.

 

انواع بیمه عمر :

بیمه عمر ساده زمانی

 

بیمه تمام عمر

 

بیمه عمر مانده بدهکار

 

بیمه عمر و سرمایه‌گذاری

 

بیمه عمر زنان خانه‌دار

 

بیمه عمر برای کودکان و فرزندان

 

بیمه تکمیلی چیست؟

در ساده‌ترین تعریف از بیمه تکمیلی درمان باید گفت؛ بیمه‌ای‌ست تکمیل کننده بیمه درمان پایه که در راستای تامین و جبران هزینه‌های درمانی اعم از درمان‌های سرپایی تا بستری شدن در بیمارستان، حال براثر بروز حادثه یا بیماری، برای فرد بیمه شده وارد عمل خواهد شد.

 

در این بین قراردادی بین شرکت بیمه و فرد بیمه‌گذار منعقد می‌شود که طی آن، شرکت بیمه موظف است تا سقف مبلغ توافق شده در قرارداد، هزینه‌های بیمه را متقبل شود. شرح تعهدات و حق بیمه نیز بطور مفصل در این قرارداد ذکر خواهد شد.

 

انواع بیمه تکمیلی

بیمه تکمیلی درمان در قالب طرح‌های مختلفی ارائه می‌شود. بیمه های تکمیلی به‌شکل زیر دسته‌بندی می‌شوند:

 

 • بیمه تکمیلی انفرادی

 

 • بیمه تکمیلی گروهی

 

 • بیمه تکمیلی خانواده

 

بیمه تکمیلی انفرادی

بیمه تکمیلی انفرادی نوعی بیمه نامه درمانی تکی و جداگانه است که فقط برای یک نفر صادر می‌شود. هرکسی می‌تواند با داشتن بیمه پایه خودش را بیمه تکمیلی هم بکند.

 

بیمه انفرادی تکمیلی شامل همه پوشش‌های بیمه‌های تکمیلی گروهی می‌شود. فقط قیمت بیمه تکمیلی انفرادی نسبت به بیمه تکمیلی گروهی یا سازمانی بیشتر است.

 

البته مقدار حق بیمه درمان تکمیلی انفرادی به میزان سقف تعهدات انتخابی بیمه نامه و نوع پوشش‌ها بستگی دارد و هرچقدر سقف تعهدات بیشتری انتخاب کنیم مبلغ حق بیمه انفرادی هم بیشتر می‌شود.

 

درضمن برای بازنشستگان سازمان اجتماعی هم از طرف این سازمان بیمه تکمیلی انفرادی تامین اجتماعی ارائه می‌شود.

 

بیمه تکمیلی خانوادگی

بیمه تکمیلی خانواده هم درواقع همان بیمه تکمیلی انفرادی است که فرد می‌تواند همزمان خودش و اعضای خانواده‌اش را تحت پوشش بیمه نامه درمان قرار بدهد.

 

اگر سرپرست خانواری از طرف محل کار بیمه تکمیلی نشده باشد می‌تواند بیمه تکمیلی خانوادگی بخرد و همسر و فرزندان و حتی پدر و مادر خود را هم بیمه کند.

 

بیمه تکمیلی گروهی (سازمانی)

تمام شرکت‌ها، کارگاه‌ها و انواع محیط‌های کاری می‌توانند برای پرسنل و کارمندان خود بیمه درمان تکمیلی گروهی یا سازمانی بخرند. حق بیمه برای بیمه‌های تکمیلی گروهی از بیمه‌نامه‌های تکمیلی انفرادی کمتر است.

 

در زمان خرید بیمه تکمیلی سازمانی هم خود کارفرما نوع، تعداد پوشش‌ها و همین‌طور سقف تعهدات را برای پرسنل خود انتخاب می‌کند. درضمن بیمه‌شده‌ها می‌توانند افراد تحت تکفل خود مثل اعضای درجه یک خانواده (پدر، مادر، همسر و فرزندان) را هم تحت پوشش بیمه تکمیلی سازمانی قرار بدهند.

 

بیمه سامان

شرکت بیمه سامان در اسفند سال ۱۳۸۳ به منظور انجام انواع معاملات مربوط به امور بیمه‌های بازرگانی در رشته بیمه‌های اموال، مسئولیت و اشخاص با سرمایه ۲۰ میلیون تومان جدید (۲۰۰ میلیارد ریال) منقسم به ۲۰۰ میلیون سهم با ارزش اسمی یک هزار ریالی مجوز فعالیت خود را از بیمه مرکزی گرفت و به عنوان ششمین عضو گروه مالی سامان در اداره ثبت شرکت‌ها به شماره ۲۴۱۰۵۹ به ثبت رسید.

 

این شرکت یکی از شرکت‌های سهامی(عام) است که به موجب مجوز شماره ۳۷۱۰۴۳ به تاریخ ۱۱ اسفند ۱۳۸۳ بیمه مرکزی ایران تأسیس گردیده‌است.

 

سرمایهٔ فعلی شرکت طی مصوبه مجمع عمومی عادی سالانه مورخ ۲۸ تیرماه ۱۳۹۷، به مبلغ ۱٬۵۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال افزایش یافت.

 

ترکیب سهامداران شرکت بیمه سامان با داشتن ۱۵۰۰ سهامدار شامل ۴۲٪ اشخاص حقوقی و ۵۸٪

 

این شرکت با همکاری سازمان‌های زیر تأسیس شده‌ است:

 

 • بانک سامان

 

 • شرکت سرمایه‌گذاری بانک سامان

 

 • شرکت ایران و غرب

 

 • شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه

 

 • صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران

 

 • مؤسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد

 

 • به همراه جمعی از اشخاص حقیقی و حقوقی با سوابق طولانی در صنعت بیمه، صنایع مالی و تولیدی

 

تقسیم بندی انواع بیمه:

بیمه‌ها در ایران به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند:

 

 1. 1. بیمه های اجتماعی (اجباری)

 

 1. 2. بیمه های بازرگانی

 

 1. 3. بیمه های حمایتی : ضمن آنکه مانند بیمه های بازرگانی از عقد قرارداد و رد و بدل شدن حق بیمه شکل

 

انواع بیمه اموال (اشیاء) :

موضوع بیمه در این نوع بیمه نامه ها شیئی است و قابل تقویم به وجه نقد و قرارداد بیمه برای جبران خسارت حادثه احتمالی و پرداخت غرامت تا سقف مبلغ بیمه شده است. خسارتی بودن این نوع بیمه ها مهمترین ویژگی آن است؛ برخی از مهمترین بیمه های اموال (اشیا) عبارتند از :

 

 1. 4. بیمه آتش سوزی (دارای پوشش های اصلی آتش سوزی، انفجار و صاعقه و خطرهای اضافی مثل زلزله، طوفان، شکست شیشه، ترکیدگی لوله آب، ضایعات ناشی از برف و باران، دزدی،…)

 

 1. 5. بیمه اتومبیل (سرنشین و شخص ثالث، بدنه)

 

 1. 6. بیمه هواپیما

 

 1. 7. بیمه محصولات کشاورزی

 

 1. 8. بیمه مهندسی

 

 1. 9. بیمه کشتی و شناور

 

 1. 10. بیمه حمل و نقل کالا (صادرات، واردات، ترانزیت، داخلی) (باربری – زمینی – دریایی (کشتی، کالا)، هوایی)

 

 1. 11. بیمه کامپیوتر

 

 1. 12. بیمه سفیه های فضایی

 

 1. 13. بیمه فرش

 

 1. 14. و……

 

معرفی بیمه دون ( بیمه دون حس خوب آرامش )

نمایندگی 1418 رحمانی – بیمه سامان ارائه دهنده و مشاور انواع بیمه ها

 

آدرس : کرمان – بزرگراه امام – نرسیده به میدان بیرم آباد – روبروی مرکز تحقیقات بهداشت

 

تلفن تماس : 33327700 034

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *