hambergermenu

تفاوت نیکوتین چای با نیکوتین سیگار در چیست؟

 

تفاوت نیکوتین چای با نیکوتین سیگار

 

چای یکی از نوشیدنی‌های مورد علاقه ایرانی‌ها است. این نوشیدنی حاوی کافئین، مواد معدنی و حتی آنتی‌اکسیدان‌های سالم می‌باشد و به همین دلیل جزو نوشیدنی‌های بسیار مفید برای سلامت جسمی و روانی شناخته می‌شود. آیا تا به حال شنیده‌اید که چای ممکن است حاوی نیکوتین نیز باشد؟ مطالعات تایید کرده‌اند که نیکوتین در انواع خاصی از برگ‌های چای وجود دارد، اما سطح نیکوتین موجود در چای بسیار پایین است. در ادامه این مطلب به بررسی تفاوت نیکوتین چای با نیکوتین سیگار می‌پردازیم.

 

چه مقدار نیکوتین در چای وجود دارد؟

مکانیسم جذب نیکوتین موجود در چای، نسبت به نیکوتین موجود در سیگار و سایر محصولات حاوی تنباکو متفاوت می‌باشد. به همین علت نیکوتین چای ضرر کمتری دارد و اعتیادآور نیست؛ نیکوتین موجود در چای از طریق دستگاه گوارش تجزیه می‌شود.

 

اگرچه وجود نیکوتین در برگ چای غیرقابل انکار است، اما مقدار نیکوتین موجود در برگ‌های چای به قدری کم می‌باشد که بیش از 0.7 میکروگرم نیکوتین در هر 1 گرم برگ خشک چای اندازه‌گیری نمی‌شود؛ در مقابل به طور متوسط حدود 10-12 میلی گرم نیکوتین در یک سیگار وجود دارد.

 

آیا نیکوتین چای اعتیادآور است؟

سطوح نیکوتین موجود در چای به میزان قابل توجهی پایین است و حتی با دم کردن برگ‌ها کاهش بیشتری پیدا می‌کند. نیکوتین موجود در برگ‌های چای وارد سیستم گوارش می‌شود و در نهایت دفع خواهد شد، اما نیکوتین موجود در سیگار از طریق ریه‌ها به سرعت وارد جریان خون شده و کل بدن را درگیر می‌کند.

 

با استعمال سیگار، نیکوتین از طریق ریه‌ها و جریان خون در بدن جذب می‌شود و به مغز می‌رسد و در نهایت تولید دوپامین در مغز تحریک خواهد شد. به طوری که در دوران ترک سیگار به دلیل اختلال در عملکرد مغز برای ترشح دوپامین علائمی مانند پرخاشگری و عصبانیت بروز پیدا می‌کنند. در واقع ترکیب نیکوتین سیگار و دوپامین (هورمونی که باعث احساس شادی یا لذت می‌شود) وابستگی بدن به سیگار را افزایش می‌دهد که در نهایت به اعتیاد تبدیل می‌شود.

 

آیا نیکوتین در چای بدون ضرر است؟

معمولاً افراد با دانستن این که برگ چای حاوی نیکوتین است تعجب می‌کنند. بنابراین لازم است بدانید که نیکوتین موجود در چای به دلیل متفاوت بودن فرایند جذب در بدن و تجزیه در سیستم گوارش، کاملاً بدون ضرر می‌باشد. در پاسخ به افرادی که مدعی می‌شوند با مصرف روزانه چای اعتیاد پیدا می‌کنند، باید بگوییم که بسیاری از چای‌ها حاوی سطوحی از کافئین هستند که می‌توانند منجر به وابستگی به این محرک شوند؛ اگر احساس می‌کنید که به مصرف روزانه چای عادت کرده‌اید، علت آن کافئین موجود در چای است نه نیکوتین!

 

ترک سیگار

 

ترک سیگار با روش اصولی

با ترک سیگار نخستین قدم را برای سلامت جسمانی و حفظ سلامت روان خود بردارید. ممکن است از خودتان بپرسید “چگونه می‌توان سیگار را ترک کرد؟” در پاسخ باید بگوییم ترک سیگار با درک این موضوع که چرا اصلاً سیگار می‌کشیم آغاز می‌شود. تبلیغات زیادی برای ترک سیگار وجود دارد، اما ترک سیگار زمانی موفقیت آمیز است که فرد یک روش اصولی برای ترک سیگار انتخاب کند و همچنین اراده قوی داشته باشد.

 

برای ترک سیگار باید وابستگی روانی مغز خود به نیکوتین را از بین ببرید؛ همچنین استفاده از تجربیات دیگران در زمینه ترک سیگار نیز بسیار مفید خواهد بود.

 

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی تفاوت نیکوتین چای با نیکوتین سیگار پرداختیم. نیکوتین موجود در برگ چای بسیار اندک است و از طریق سیستم گوارش دفع می‌شود؛ اما نیکوتین سیگار از طریق ریه‌ وارد جریان خون شده و به طور مستقیم روی قلب، مغز و سایر اندام‌ها تاثیر می‌گذارد. ترک سیگار یک حرکت مهم و هدفمند برای بهبود سلامت جسمانی و روانی است. اگر تجربه ناموفقی در ترک سیگار دارید، پیشنهاد می‌کنیم برای ترک سیگار به سایت دیسگار مراجعه فرمایید.

 

منبع

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی