hambergermenu

راهنمای خرید سیم و کابل برق

مقدمه

خرید سیم و کابل برق با اینکه از نیاز های اولیه در ساختمان و سایر صنایع محسوب شده و به نظر ساده میرسد، جزئیات زیادی دارد که رعایت آنها هنگام خرید حائز اهمیت است و عدم توجه به این جزئیات ممکن است موجب شود سیم یا کابلی که خریداری میکنید کارایی لازم را نداشته باشد و موجب بروز حادثه یا صرف هزینه بیهوده شود.

 

راهنمای خرید سیم و کابل برق

 

انواع سیم و کابل بر اساس نوع هسته

 • سیم و کابل افشان
 • سیم و کابل خشک

 

سیم و کابل افشان

سیم و کابل های برق بر اساس نوع ساختار هسته، که بخش هادی سیم و کابل هستند، به دو نوع افشان و خشک (مفتولی) تقسیم می شوند. ساختار بخش هادی کابل های افشان از به هم تنیده شدن تعداد زیادی از رشته های نازک سیم مسی به دور هم شکل میگیرد.و قابلیت انعطاف پذیری بیشتری نسبت به کابل مفتولی دارد. این نوع از کابل ها  کاربرد های زیادی دارند که یک از این موارد استفاده از آن در سیم کشی های ساختمان ها می باشد.

 

سیم و کابل خشک

اما ساختار بخش هادی کابل های خشک یا مفتولی به صورت یک مفتول  زخیم از جنس مس یا آلومینیوم است و از یک قسمت هادی  تک سیمی ، تک رشته ایی یا تک مفتولی ساخته شده است به همین دلیل قابلیت انعطاف پذیری پایینی دارند. این کابل ها رسانایی به نسبت بهتری از کابل های افشان دارند اما چون خم کردن کابل مفتولی دشوار است و حتی تلاش برای خم کردن این نوع کابل ممکن است به هسته آن آسیب بزند، در جاهایی استفاده می شود که نیاز به فرم دهی یا خم کردن کابل نباشد.

 

تفاوت سیم و کابل چیست؟

سیم و کابل دو محصول متفاوت  هستند که در حوزه انتقال اطلاعات و انرژی استفاده می‌شوند. تفاوت‌های اساسی بین سیم و کابل عبارتند از:

 

ساختار فیزیکی:

سیم: ساختار ساده‌تری دارد و معمولاً تنها یک رشته از رسانا (مثل مس یا آلومینیوم) است.

 

کابل: یک ساختار پیچیده‌تر دارد و شامل چندین سیم (رشته) درون یک پوشش مشترک است. این سیم‌ها می‌توانند مجزا یا تابعی از نوع کابل (مثل کابل شبکه یا کابل برق) باشند.

 

استفاده و کاربرد:

سیم: معمولاً برای فواصل  کوتاه (مثل اتصالات داخلی در دستگاه‌های الکترونیکی) استفاده می‌شود.

 

کابل: معمولاً برای انتقال انرژی در فواصل بلندتر و برای کاربردهای مختلفی از جمله انتقال داده‌ها در شبکه‌های کامپیوتری، انتقال برق، صوت و تصویر، و سیستم‌های صوتی و تصویری استفاده می‌شود.

 

پوشش و عایق:

سیم: ممکن است عاری از پوشش یا فویل عایق باشد.

 

کابل: دارای پوشش و عایق برای حفاظت از سیم‌ها درون آن است. پوشش و عایق به عنوان محافظ در برابر خارجی‌ها مانند رطوبت، ضربه، تداخلات الکترومغناطیسی و خطاهای الکتریکی عمل می‌کنند.

 

شیوه نصب و اتصال:

سیم: ممکن است به صورت موقتی یا دائمی به دستگاه‌ها و سیستم‌ها متصل شود.

 

کابل: معمولاً به صورت دائمی نصب و به سیستم‌ها و دستگاه‌ها متصل می‌شود.

 

به طور کلی، کابل یک ساختار پیچیده‌تر، مقاوم‌تر و قابل اعتماد‌تر برای انتقال اطلاعات و انرژی است، در حالی که سیم ساختار ساده‌تری دارد و برای کاربردهای عمومی تر استفاده می‌شود. خرید سیم برق یا کابل برق بستگی به نیازهای خاص و کاربرد مورد نظر شما دارد.

 

 

انواع کابل افشان و کاربرد آن ها

اگر قصد خرید کابل برق دارید بهتر است با بعضی از انواع کابل افشان که مصارف عمومی آن بیشتر از کابل های خشک است آشنا شوید:

 

 1. 1. کابل افشان شیلد دار

این نوع کابل به دلیل  دارا بودن یک لایه محافظ و نازک فلزی که عمدتا جنس آن از مس یا آلومینیوم می باشد برای پیشگیری از ایجاد اختلال های الکتریکی مانند پارازیت ها و نویز ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

از این نوع کابل اکثرا در محیط های اداری ، نظامی و صنعتی استفاده می شود.

 

 1. 2.کابل افشان آلومینیومی

کابل افشان آلومینیومی یک نوع کابل برق است که هسته آن از آلومینیوم تشکیل شده است. این کابل‌ها عموماً در سیستم‌های توزیع برق با ولتاژهای بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند. طراحی این کابل‌ها به گونه‌ای است که علاوه بر انتقال برق، توانایی حمل بارهای مکانیکی و مقاومت در برابر تغییرات دما را نیز دارا باشند.

 

از موارد کاربرد آن میتوان به اشاره نمود:

 • سیستم های توزیع برق همچنین انتقال برق در مناطق گرمسیری

 

 • کاربرد های صنعتی مانند صنعت نفت گاز و پتروشیمی

 

 • سیستم های ارتباطی برای انتقال سیگنال های الکتریکی و ارتباط صوتی و داده

 

3.کابل افشان سبک

این نوع کابل  دارای سطح و مقطع استاندارد است و به دلیل ویژگی هایی همچون انعطاف پذیری و اندازه استاندارد در اکثر موارد در صنعت برق کشی درساختمان ها مورد استفاده قرار میگرد.

 

4.کابل افشان قدرت

در نوع دیگر این کابل ها می توان به کابل افشان قدرت اشاره نمود که جنس هسته آن از مس آنیل شده می باشد و نحوه قرار گیری رشته ها در این نوع کابل به صورت در هم پیچیده می باشد ، برای محافظت این نوع کابل از عایق مدل PVC/A استفاده شده است که با توجه به این موارد ذکر شده این نوع کابل دارای قدرت بالایی در انتقال انرژی می باشد.

 

5. کابل افشان لاستیکی

کابل افشان لاستیکی یک نوع کابل برق است که برای استفاده در شرایط سخت و محیط‌های خارجی تحت تأثیر عوامل مختلف طراحی شده است. این کابل‌ها از مواد لاستیکی برای عایق‌بندی و حفاظت از هسته کابل استفاده می‌کنند. کابل افشان لاستیکی معمولاً در برق‌رسانی در محیط‌های خارجی مانند ساختمان‌ها، باغ‌ها، محیط‌های صنعتی و همچنین در برق‌رسانی موقتی در رویدادها و نمایشگاه‌ها استفاده می‌شود.

 

مشخصات و ویژگی‌های کابل افشان لاستیکی عبارتند از:

 

 • عایق لاستیکی: مواد لاستیکی برای محافظت از هسته که به عنوان محافظ در برابر آب رطوبت و گرد غبار و دیگر عوامل خارجی استفاده میشود.

 

 • مقاومت مکانیکی بالا: به دلیل استفاده از مواد لاستیکی به عنوان عایق که در برابر عواملی مانند کشش ،فشار و ضربه مقاومت بالایی دارد.

 

 • مقاومت دمایی بالا: مقاومت در برابر حرارت و تغییرات دمایی زیاد مانند آتش سوزی یا برف و باران.

 

 • استفاده در برق کشی با توان کمتر : عموماً کابل افشان لاستیکی برای انتقال برق با توان کمتر استفاده می‌شود. برای انتقال برق با توان بالا، ممکن است نیاز به کابل‌های با عایق‌ها و مواد مخصوص دیگر باشد.

 

کاربرد کابل مفتولی

این نوع کابل به دلیل ویژگی هایی که دارد  در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار میگیرد که از اصلی ترین آن میتوان به استفاده کابل مفتولی در نیروگاه های تولید و توزیع برق اشاره نمود.

 

 • از این کابل در عایق بندی موتور خانه ها در ساختمان های بزرگ نیز استفاده میشود

 

 • نوع دیگر استفاده این کابل در تابلو های برق و الکتریسیته می باشد.

 

 • برخی از کابل های مفتولی بدون غلاف هستند که عمدتا از آن ها در پنل های  کنترل برق و انتقال الکتریسیته در کامپیوتر ها استفاده میگردد.

 

 

 

دسته بندی کابل ها بر اساس ولتاژ

 

دسته بندی ولتاژ کابل ها

 

کابل‌ها به طور گسترده در صنعت برق و الکترونیک برای انتقال ولتاژهای مختلف استفاده می‌شوند. در زیر به برخی از انواع  کابل‌ها برای انتقال ولتاژهای مختلف اشاره خواهیم کرد:

 

کابل‌های نیرو (Power Cables):

این نوع کابل‌ها برای انتقال و توزیع برق در سیستم‌های قدرت استفاده می‌شوند. آنها ولتاژهای بالا را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می‌کنند. کابل‌های نیرو شامل عایق قوی‌ای هستند تا از وقوع تداخلات و خطرات احتمالی جلوگیری کنند. برخی از نمونه‌های معروف کابل‌های نیرو عبارتند از کابل‌های برق با ولتاژهای 1 کیلوولت، 10 کیلوولت و 400 کیلوولت.

 

کابل‌های شبکه (Network Cables):

این نوع کابل‌ها برای انتقال داده‌ها و اطلاعات در شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت استفاده می‌شوند. آنها برای ارتباط بین دستگاه‌های شبکه، انتقال صوت و تصویر، انتقال داده‌ها و اینترنت استفاده می‌شوند. کابل‌های شبکه شامل انواع مختلفی مانند کابل اترنت Ethernet))، کابل فیبر نوری (Fiber Optic)  و کابل کواکسیال (Coaxial)  هستند.

 

کابل‌های تلفن (Telephone Cables):

این نوع کابل‌ها برای انتقال سیگنال‌های صوتی در سیستم‌های تلفن استفاده می‌شوند. آنها ولتاژهای کمتری را منتقل می‌کنند و برای برقراری ارتباط صوتی استفاده می‌شوند.

 

کابل‌های کنترل (Control Cables):

این نوع کابل‌ها برای انتقال سیگنال‌های کنترلی و انتقال داده‌های کوتاه مدت در سیستم‌ها و دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌شوند. آنها معمولاً برای کنترل و مانیتورینگ تجهیزات صنعتی و سیستم‌های خودکار استفاده می‌شوند.

 

 

ولتاژ نامی کابل ها و موارد قابل استفاده

 

ولتاژ نامی کابل ها

 

این فقط چند نمونه از کابل‌های استفاده شده برای انتقال ولتاژهای مختلف هستند. هر یک از این کابل‌ها ویژگی‌ها و مشخصات فنی منحصر به فردی دارند که باید با نیازهای خاص خودتان هماهنگ شوید و مشخص کنید کدام کابل برای شما مناسب است.

 

5 برند برتر و محبوب سیم و کابل در ایران

1.سیم و کابل سیمکو

شرکت سیم و کابل سیمکو یکی از شرکت‌های برتر در زمینه تولید و عرضه سیم و کابل برق در ایران است. این شرکت در سال ۱۳47 تأسیس شده و با بیش از ۵۰ سال تجربه در این صنعت، به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان سیم و کابل در ایران تبدیل شده است.

 

سیم وکابل سیمکو در محصولات خود از استانداردهای بین‌المللی و مشخصات فنی برجسته استفاده می‌کند و تحت نظارت کیفیت دقیق قرار دارد. محصولات این شرکت شامل انواع سیم‌های برق صنعتی، سیم‌های کنترلی، کابل‌های فشار ضعیف و متوسط،قوی و فوق قوی ، کابل‌های شبکه و بسیاری محصولات دیگر است.

 

سیم وکابل سیمکو با تمرکز بر کیفیت، نوآوری و رضایت مشتریان، توانسته است در بازار داخلی و خارجی شناخته شده و به عنوان یکی از برندهای قوی در صنعت سیم و کابل شناخته شود.

 

اگر در شهر تهران هستید میتوانید محصولات این کارخانه را در نمایندگی سیمکو لاله زار تهیه کنید.

 

2.شرکت الکتریک خراسان(افشارنژاد)

شرکت الکتریک خراسان یکی از شرکت‌های برتر در زمینه تولید و عرضه محصولات الکتریکی در ایران است. این شرکت در استان خراسان رضوی واقع شده و فعالیت خود را در زمینه تولید و توزیع تجهیزات و قطعات الکتریکی آغاز کرده است.

 

شرکت الکتریک خراسان محصولات متنوعی را در دسته‌بندی‌های مختلف ارائه می‌دهد. این محصولات شامل قطعات الکتریکی مانند رله، کنتاکتور و بسیاری از قطعات دیگر می‌باشد.

 

3.سیم و کابل یزد

شرکت سیم و کابل یزد از سال 1359 فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت فعالیت خود را فقط  با تولید در زمینه سیم آغاز کرد. اما در ادامه با افزایش تقاضا و با فراهم نمودن ماشین آلات جدیدتولیدات کابل را نیز شروع کرد.ظرفیت تولید این شرکت 25000 تن در سال می باشد.

 

4.سیم و کابل البرز

شرکت سیم و کابل البرز  یکی از شرکت‌های برتر در زمینه تولید و عرضه سیم و کابل برق در ایران است. این شرکت در استان البرز واقع شده و در زمینه تولید انواع سیم‌ و کابل‌های برق فعالیت دارد.

 

این شرکت محصولات متنوعی را در دسته‌بندی‌های مختلف ارائه می‌دهد. این محصولات شامل سیم‌های برق صنعتی، سیم‌های کنترلی، کابل‌های فشار ضعیف و متوسط ولتاژ، کابل‌های شبکه، کابل‌های فیبر نوری و بسیاری محصولات دیگر می‌باشد.

 

5.سیم و کابل مغان

شرکت سیم و کابل مغان فعالیت خود را از سال 1361 در استان سمنان آغاز نمود. تولیدات این شرکت در ابتدا انواع سیم و کابل های فشار ضعیف در بخش صنعتی و ساختمانی بود که در ادامه با افزایش تقاضا واحد جدید تولید کابل های مخابراتی را نیز تاسیس نمود.

 

جمع بندی

در این مقاله  سعی شد تا انواع کابل  ها و ساختار آن ها  به صورتی که شناخت کاملی از کابل ها پیدا کنید معرفی شود و کاربرد کابل ها ،نوع استفاده در صنایع مختلف ،میزان ولتاژ کابل ها  و برترین برند ها نیز بررسی شد تا هنگام خرید سیم و کابل بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات متنی