hambergermenu

راهنمای کامل برای شرایط و زمان پیش‌فروش بلیت قطار

 

راهنمای کامل برای شرایط و زمان پیش‌فروش بلیت قطار

 

قطار یکی از جذاب‌ترین وسایل حمل‌ونقل برای مسافرت است. با خریدِ بلیت این وسیله نقلیه می‌توانید انواعی از امکانات و خدمات را در زمان سفرتان دریافت کنید.

 

از صندلی و تخت‌های راحت و سیستم صوتی و تصویری گرفته تا کوپه‌های دربستی که می‌توانید حریم خصوصی بیشتری را در آن­ها تجربه کنید.

 

یکی دیگر از مزیت‌های مهم قطار ارزان­تر بودن بلیط آن رد مقایسه با بلیط هواپیما است. از طرفی مسافران قطار در مقایسه با مسافران اتوبوس و خودروی شخصی راحتی بیشتری را در طول سفر تجربه می­کنند.

 

برای‌آنکه بتوانید در روزهای شلوغ سفر در سال، بلیط قطار مورد نظرتان را خریداری کنید، لازم است که درباره پیش‌فروش بلیت قطار اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

در این مقاله قصد داریم شرایط و زمان پیش فروش بلیت قطار را به شما معرفی کنیم.

 

پیش فروش بلیط قطار چه زمانی است؟

در برخی از اوقات سال که میزان تقاضا برای سفر افزایش پیدا می‌کند، مانند عید نوروز و تعطیلات تابستان، کارگزاران اقدام به پیش‌فروش بلیت قطارهای خود می‌کنند.

 

به طور مثال برای تعطیلات نوروز از پانزدهم بهمن‌ماه پیش‌فروش بلیت قطارهای شرکت­های ریلی در مسیرهای مختلف شروع می‌شود.

 

همچنین برای خرداد ۱۴۰۳ پیش‌فروش بلیط‌های قطار از سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ از ساعت ۱۰ شروع شده است.

 

می­توانید بلیط مسیرهای رفت را تا ۱۸ خرداد و بلیط مسیرهای برگشت را تا ۱۹ خودرو خریداری کنید.

 

بلیط چه قطارهایی پیش فروش می‌شود؟

بلیت تمام شرکت‌های ریلی که در یک مسیر خاص مسافر جابه‌جا می‌کنند را می­توانید در زمان پیش‌فروش بلیت قطار خریداری کنید. به طور مثال در مسیر تهران به مشهد انواع شرکت‌های ریلی زیر در طول سال به جابه‌جایی مسافر می‌پردازند:

 

 • رجا

 

 • نور الرضا

 

 • فدک

 

 • پارس لاریم

 

 • مهتاب سیر جم

 

 • بن ریل

 

 • ریل ترابرسبا

 

 • جوپار

 

از ۲۵ اردیبهشت ماه شما می‌توانید هر کدام از این شرکت‌های ریلی را در مسیر تهران به مشهد و بالعکس خریداری کنید. همچنین این قطارها را می‌توان بر اساس نوع سالن، تعداد ستاره‌ها و عوامل دیگری طبقه‌بندی کرد.

 

در نتیجه تمام قطارهای فعال در یک مسیر ریلی را می‌توانید در زمان پیش‌فروش بلیت قطار خریداری کنید.

 

مزایای خرید بلیطِ پیش فروش شده قطار

اگر قطار وسیله‌ی حمل‌ونقل مورد علاقه شما است، به شما پیشنهاد می‌کنیم که در زمان پیش‌فروش بلیت قطار بلیط مورد نظرتان را خریداری کنید؛ قبل از آنکه ظرفیت قطار موردعلاقه‌تان پر شود.

 

اگر دوست دارید گزینه‌های بیشتری در زمان خرید بلیط قطار در اختیار داشته باشید و بتوانید از میان قطارهای شرکت‌های ریلی مختلف با تعداد ستاره‌های متفاوت و نوع سالن تفاوت قطار مورد علاقه‌تان را بر اساس بودجه و وقتتان انتخاب کنید، بهتر است که در زمان پیش‌فروش بلیت قطار اقدام به خرید کنید.

 

اگر می‌خواهید برای تعطیلات تابستان خود به یک سفر جذاب و لذت‌بخش بروید و قطار را به‌عنوان وسیله حمل‌ونقل خود انتخاب کرده‌اید، قبل از پر شدن ظرفیت قطار موردنظرتان اقدام به خرید کنید.

 

قوانین استرداد بلیط قطارهای پیش فروش شده

بلیط قطارهای پیش‌فروش شده را همانند زمان‌هایِ دیگری که اقدام به خرید بلیط می­کنید، می­توانید استرداد کنید. قوانین استرداد مربوط به بلیط قطار پیش‌فروش شده بسته به تاریخ حرکت قطار و زمان استرداد بلیت متفاوت می‌شود.

 

اگر از زمان صدور تا ساعت ۱۲ ظهر روز پیش از حرکت اقدام به کنسلی بلیط کنید، ۹۰ درصد از هزینه‌ای که پرداخت کرده‌اید، به شما بازگردانده می‌شود. بنابراین اگر در زمان پیش‌فروش بلیت قطار اقدام به خرید کنید و از خرید خود پشیمان شوید، به دلیل فاصله زیادی که از زمان خرید تا زمان شروع حرکت قطار دارید، به احتمال زیاد می‌توانید در زمان استرداد، ۹۰ درصد از پول پرداختی خود را دریافت کنید.

 

اما اگر دیرتر از این زمان بخواهید برای کنسلی بلیط قطار خود اقدام کنید، نرخ بازگشت وجه شما کم‌تر می‌شود. به طور مثال از ساعت ۱۲ ظهر روز پیش از حرکت قطار تا ۳ ساعت مانده به حرکت قطار تنها ۷۰ درصد از پول شما بازگردانده می‌شود.

 

همچنین اگر از ۳ ساعت پیش از حرکت قطار اقدام به کنسلی کنید، تنها ۵۰ درصد از پول شما بازگردانده می‌شود. از ۱ ساعت مانده به حرکت قطار شما امکانِ استردادِ آنلاین را ندارید و تنها می‌توانید به‌صورت حضوری بلیط خود را کنسل کنید و ۵۰ درصد از پولی که پرداخت کرده‌اید را دریافت کنید.

 

بعد از حرکت قطار هیچ‌گونه مبلغی به شما بازگردانده نمی‌شود.

 

چگونه بلیط‌های پیش فروش شده قطار را خریداری کنیم؟

روش‌های مختلفی برای خرید بلیت قطارهای پیش‌فروش شده وجود دارد. شما می‌توانید به‌صورت حضوری به آژانس‌های فروش بلیت قطار مراجعه کنید. همچنین می‌توانید به وب‌سایت‌های شرکت‌های ریلی مختلف بروید و بلیط قطار آن شرکت ریلی را خریداری کنید.

 

راه‌حل سومی که پیش روی شماست، مراجعه به بازار آنلاین خدمات سفر یا سفرمارکت است. با این شیوه دیگر نیازی به مراجعه حضوری ندارید. برای کسانی که وقت و حوصله کافی برای سر زدن به تک‌تک وب‌سایت‌های فروش بلیط شرکت‌های ریلی را ندارند، این شیوه بسیار مناسب است.

 

در این وب‌سایت بلیت قطار عرضه شده توسط چند ده وب‌سایت مختلف را به‌صورت یک لیستِ جامع در یک صفحه مشاهده می‌کنید. در این لیست بلیت انواع شرکت‌های ریلی مختلف از قطارهای ۳ ستاره تا ۵ ستاره، از اتوبوسی تا کوپه­ای چهارنفره و شش‌نفره را می‌توانید مشاهده کنید.

 

تنها کافی است که از ۲۵ اردیبهشت ماه به این وب‌سایت مراجعه کنید و بلیط قطار خود را تا تاریخ ۱۸ خرداد ماه برای مسیر رفت و ۱۹ خردادماه برای مسیر بازگشت رزرو کنید.

 

یکی دیگر از مزایای خرید از این وب‌سایت استفاده از فیلترهای مختلف برای محدود کردن نتایج جستجو است. گزینه­های بخش فیلترهای این وب‌سایت شامل موارد زیر می­شود:

 • بازه قیمت

 

 • زمان حرکت

 

 • مدت سفر

 

 • نوع سالن (اتوبوسی، کوپه­ای ۴ نفره، کوپه­ای ۶ نفره)

 

 • تعداد توقف

 

 • شرکت‌های ریلی

 

با انتخاب هر کدام از این گزینه‌ها می‌توانید نتایج جستجو را متناسب با علاقه، وقت و بودجه خود تغییر دهید.

 

همچنین بر روی هر بلیط ویژگی‌های آن نظیر شرکت ریلی، تعداد ستاره‌های قطار، نوع سالن، ساعت شروع و پایان سفر و همچنین ایستگاه‌هایی که آن قطار طی می‌کند تا به مقصد برسد، در کنار قیمت آن نوشته شده است. با مشاهده این ویژگی‌ها در هر بلیطِ این لیست، امکانِ مقایسه بلیط­های مختلف در سریع‌ترین زمان ممکن برای شما مهیا می­شود.

 

جمع‌بندی

قبل از زمان‌های شلوغ سفر یعنی فصل تابستان یا تعطیلات نوروز پیش‌فروش بلیت قطارهای مختلف آغاز می‌گردد. از ۲۵ اردیبهشت ماه می‌توانید در مسیرهای ریلی مختلف بلیط قطار مورد نظرتان را تا تاریخ ۱۸ خرداد ماه خریداری کنید. اگر می­خواهید لیستی جامع از بلیط پیش فروش شده قطارهای شرکت­های ریلی مختلف را در یک صفحه و یک جا ببینید، می­توانید به وب‌سایتی که در آخر مقاله به آن اشاره کردیم بروید.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات متنی