hambergermenu

صفر تا صد جعبه آتش نشانی یا فایرباکس

یکی از حوادثی که با وجود عدم پیش بینی آن، به راحتی قابل مهار است آتش سوزی می‌باشد. فقط کافی است یک جعبه آتش نشانی در محل کار و یا زندگی خود داشته باشید و هنگام بروز حریق از طریق محتویات جعبه اتش نشانی حریق را مهار کنید. جعبه آتش نشانی یا فایرباکس (Firebox) محفظه‌ای جهت نگهداری تجهیزاتی مانند کپسول و شیلنگ اتش نشانی است. در واقع می‌توان گفت فایرباکس پس از کپسول اتش نشانی، جزو اولین تجهیزات اطفاء حریق در لحظات اولیه کشف حریق هستند.

 

جعبه‌های آتش نشانی معمولاْ به رنگ‌های قرمز و خاکستری یا استیل تولید شده و حرف لاتین F (مخفف کلمه Fire) روی آنها نوشته می‌شود. البته برخی مراکز جعبه آتش نشانی دکوراتیو هم به فروش می‌رسانند و می‌توان برای زیبایی بیشتر ساختمان از این مدل نیز استفاده کرد. فایرباکس یا جعبه آتش نشانی معمولاْ حاوی شیلنگ آتش نشانی، نازل، قرقره، شیر و کوپلینگ و کپسول آتش نشانی است که بسته به ابعاد و مکان مورد استفاده می‌تواند متفاوت باشد.

 

مشخصات فنی جعبه آتش نشانی

استانداردهایی برای تولید جعبه آتش نشانی وجود دارد. تمامی تولیدکنندگان جعبه اتش نشانی ملزم به رعایت این موارد هستند. بنابراین اکیدا توصیه می‌شود برای خرید جعبه آتش نشانی به مراکز معتبر مراجعه کنید تا از رعایت این نکات استاندارد در تولید مطمئن باشید.

 

صفر تا صد جعبه آتش نشانی یا فایرباکس

 

انواع جعبه آتش نشانی

جعبه اتش نشانی از نظر مدل به سه دسته اصلی جعبه اتش نشانی تک کابین، دو کابین و دوطبقه تقسیم می‌شود. همچنین از نظر محل استفاده هم به سه دسته روکار، توکار و دیواری تقسیم می‌شود.

 

تجهیزات جعبه آتش‌ نشانی

این محصولات با در نظر گرفتن نوع جعبه و نحوه استفاده دارای تجهیزات متفاوتی هستند. این تجهیزات شامل موارد زیر است :

 

 1. 1. قرقره هوزریل تمام بلبرنگی دارای چفت های آبکاری که دو صفحه ضخیم رو بهم وصل میکنند همراه با 20 متر شیلنگ آتشنشانی فشار قوی

 

 1. 2. شیلنگ رابط یا فن کوئلی در طول 50 و 100 سانتی متری دارای روکش استنلس استیل

 

 1. 3. نازل ، در دو نوع فلزی و نیمه فلزی سه حالته

 

 1. 4. شیر غیرگازی (شیر تک ضرب )

 

 1. 5. شیرفلکه تمام برنجی

 

 1. 6. هیدرانت سرشیری

 

 1. 7. قرقره فایر باکسی تمام بلبرینگی همراه با صفحه ضخیم

 

 1. 8. کوپلینگ تمام آلومینیومی

 

 1. 9. بست کوپلینگ یا سیم پیچی

 

 1. 10. شیلنگ برزنتی یا ضد اسید

 

 1. 11 .کپسول آتش نشانی ( در صورتی که جعبه آتش نشانی دو قلو و یا دو طبقه باشد )

 

تجهیزات جعبه آتش نشانی

 

کاربرد جعبه اتش نشانی

جعبه آتش نشانی جهت اطفای حریق در ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری و واحدهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

فایرباکس دارای تنوع بسیار از نظر رنگ، ابعاد و طرح روی جعبه است. از نظر سیستم کاری هم به دسته‌های زیر می‌توان اشاره کرد:

 

۱ – سیستم های خشک: این نوع سیستم به لوله آب شهری متصل نشده و ورودی آن در ورودی ساختمان یا کف نصب‌شده است. آب توسط تانکرها و پمپ‌های حریق وارد لوله‌ها می‌شود و در کلاس مورد نیاز، خروجی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. ورودی این سیستم در یک محفظه خارج از خانه یا ساختمان کارگاه اسکان داده می‌شود. این نوع سیستمی است که ما آب را به نزدیک‌ترین نقطه ممکن بدون هدر دادن زمان می توانیم برسانیم و هنگام رخ دادن حریق مشکلی به وجود نمی‌آید.

 

۲. سیستم های تر: این نوع سیستم انتهای پایینی ساختمان نصب می‌شود یعنی تا طبقه بالای ساختمان (سقف کشیده شده) است. این نوع سیستم به لوله آب شهری متصل می‌شود و در هر حالت همیشه در لوله‌ها, آب وجود دارد. و از داخل آن آب بیرون می‌آید.

 

محل نصب جعبه آتش نشانی تاییدیه دار

فاصله بین جعبه های آتش نشانی حداکثر باید سی متر باشد تا در صورت خرابی هر کدام ، بتوان از دیگر قرقره های شیلنگ آتش نشانی استفاده کرد.

 

معمولا جعبه ها در راهروها ،دالان‌ها ، پاگردها و در راه پله های فرار نصب میشود.

 

 • ارتفاع نصب جعبه های توکار باید بالاتر از ۷۰ سانتی متر از کف باشد.

 

 • ارتفاع نصب جعبه های روکار باید بالای ۱۳۰ سانتی متر از کف باشد.

 

قیمت جعبه آتش نشانی

قیمت جعبه آتش نشانی با توجه به جنس ورق کار شده، مدل جعبه و ابعاد آن متفاوت می باشد. یکی از مواردی که برای تولید جعبه فایرباکس استفاده می‌شود، ورق گالوانیزه می‌باشد. هدف از انتخاب این نوع ورق طول عمر زیاد و کیفیت بالای آن می‌باشد. به دلیل ارتباط مستقیم جعبه با جریان آب، ورق گالوانیزه انتخاب مناسبی برای جعبه آتش نشانی است.

 

جعبه آتش نشانی مورد تایید یا تاییدیه دار

یکی از مسائل بسیار مهم و قابل توجهی که امروزه راجع به جعبه آتش نشانی مطرح می‌شود ، مسئله تاییدیه دار بودن آن است. این نوع جعبه‌ها دارای مشخصات خاصی هستند. لولای این نوع جعبه‌ها باید به گونه‌ای باشد که درب جعبه 180 درجه باز شود. همچنین قفل آن آسان بازشو باشد و مهمتر از همه اینکه ابعاد جعبه نباید کمتر از 20×75×65 باشد.

 

به طور کلی می‌توان گفت بر روی قرقره هوزریلی که در داخل جعبه قرار میگیرد تاییدیه میدهند. چون مشخصات قرقره تاییدیه دار نسبت به مابقی قرقره های آتش نشانی متفاوت هست و در جعبه ای قرار میگیرد که ابعاد آن در سازمان آتش نشانی مشخص شده است. اصطلاح جعبه آتش نشانی تاییدیه دار در بازار و عموم رواج پیدا کرده است.

 

تولید کننده جعبه آتش نشانی

تولیدکنندگان زیادی اقدام به ساخت و تولید جعبه آتش نشانی در کشور می‌کنند. یکی از مراکز معتبر در حسن آباد تهران مجموعه مجموعه ایمن از آتش است. شما می توانید انواع تجهیزات اطفاء حریق مانند جعبه را با قیمت مناسب و کیفیت بالااز فروشگاه اینترنتی ایمن از آتش تهیه کنید.

 

انواع جعبه آتش نشانی از نظر طراحی و محل قرار گیری

 

بررسی انواع جعبه آتش نشانی

به صورت کلی، جعبه های آتش نشانی دارای دو گروه زیر هستند:

 

 • جعبه های روکار

 

 • جعبه های توکار

 

دسته بندی دیگری نیز برای انواع جعبه آتش نشانی می توانیم ذکر کنیم و آن نیز بررسی آن ها از نظر کاربری شان است. این جعبه ها به این صورت طبقه بندی می شوند.

 

 • جعبه تک کابین

 

 • جعبه دو کابین عمودی (دو طبقه)

 

 • جعبه دو کابین افقی (دو قلو)

 

 • جعبه برای نگهداری خاموش کننده ی دستی آتش

 

انواع جعبه آتش نشانی از نظر طراحی و محل قرار گیری

جعبه های آتش نشانی موارد کاربرد متنوعی دارند و در مکان‌های مختلفی قرار می گیرند. سالن های همایش، سینما، تالارها، مکان‌های صنعتی و تولیدی، کارگاه‌های تولید لباس، منازل مسکونی، راهروها و … می تواند محل به کارگیری انواع جعبه آتش نشانی باشند. این مطلب را باید در نظر داشت که جعبه‌های آتش نشانی ممکن است درمحیط‌های مختلف و شرایط جغرافیایی گوناگون مورد استفاده قرار بگیرند.

 

منظور از شرایط جغرافیایی یعنی قرارگیری جعبه آتش نشانی در مناطق جنوبی که دارای رطوبت و دمای بسیار بالایی است و یا مناطق سرد غرب کشور که زمستان های بسیار سختی دارد. بنابراین جعبه ها باید از جنسی ساخته شوند که در شرایط هوایی مختلف مقاومت بسیار خوبی در برابر سایش و خوردگی از خود نشان دهند و تغییرات آب و هوایی تاثیر نامطلوبی بر روی آن ها نگذارد.

 

بنابراین علاوه بر جعبه هایی که به صورت روتین و معمولی تولید می شوند، جعبه هایی نیز وجود دارند که به صورت کاملا سفارشی شده طراحی می شوند. این جعبه های سفارشی منطبق بر شرایط خاص محل نصب هستند و شرایط جوی تاثیر سوئی بر روی آن ها نخواهد داشت.

 

خرید آنلاین جعبه آتش نشانی استاندارد

برای خرید جعبه های آتش نشانی باید از فروشگاه‌های معتبر نسبت به خرید اقدام نمود. فروشگاه اینترنتی ایمن از آتش به عنوان یکی از بهترین فروشندگان جعبه و تجهیزات مربوط به اطفا حریق در منطقه حسن آباد تهران شناخته می‌شود.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *