hambergermenu

قرص آهن بهتره یا قرص فولیک اسید؟ تاثیر قرص آهن و فولیک اسید روی کم خونی

چکیده : قرص آهن بهتره و قرص فولیک اسید دو مکمل بسیار کاربردی برای درمان کم‌خونی است که بسیاری از افراد در مراجعه داروخانه بین انتخاب قرص آهن بهتره یا قرص فولیک اسید دچار شک و تردید می‌شوند. انتخاب آگاهانه قرص آهن بهتره یا قرص فولیک اسید می‌تواند تاثیر زیادی روی درمان داشته باشد.

 

هموگلبین به عنوان یکی از پروتئین‌های بدن نقش بسیار مهمی در گلبول‌های قرمز خون دارد و به تمام اندام‌ها و بافت‌ها اکسیژن‌رسانی می‌کند. دو ماده مغذی که بدن را برای تولید هموگلبین آماده می‌کنند، آهن و اسید فولیک هستند. کمبود این دو ماده در بدن باعث بروز کم خونی می‌شود. با خرید مکمل کم خونی مانند قرص آهن و قرص فولیک اسید از داروخانه داروچی و مصرف به موقع آن می‌توان این کمبود را جبران کرد؛ اما سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که قرص آهن بهتره یا قرص فولیک اسید؟

 

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند، قرص آهن و فولیک اسید عملکرد و تاثیر مشابهی دارند. این در حالیست که عملکرد و ساختار هر یک از این قرص‌ها با هم متفاوت است و تاثیر یکسانی در بدن ندارند. در این مقاله قصد داریم درباره کم خونی، کم خونی ناشی از فقر آهن، کم خونی ناشی از فولیک اسید، قرص آهن، قرص فولیک اسید و اینکه قرص آهن بهتره یا قرص فولیک اسید؟ صحبت کنیم.

 

قرص آهن بهتره یا قرص فولیک اسید؟ تاثیر قرص آهن و فولیک اسید روی کم خونی

کم خونی چیست؟

زمانی که میزان پروتئین هموگلبین در گلبول‌های قرمز خون کاهش پیدا کند، فرد به بیماری کم خونی یا آنمی مبتلا می‌شود. پزشکان برای تشخیص کم خونی در افراد از آزمایش خون استفاده می‌کنند. آمار کم خونی در افراد مبتلا به بیماری‌های خاصی مانند سرطان و زنان بیشتر از سایر افراد جامعه است.

 

کم خونی انواع مختلفی دارد که هر یک از آن‌ها به دلایل گوناگونی مانند ژنتیک، اهدای خون مکرر، عمل جراحی، زایمان، خونریزی شدید قاعدگی، ابتلا به بیماری‌های کبدی، افزایش سن، شیمی درمانی، رژیم غذایی نامناسب و ‌… بروز پیدا می‌کنند.

 

علائم کم خونی عبارت‌اند از: سرگیجه، ضعف، تپش قلب شدید، سردرد، رنگ پریدگی پوست، خستگی، سرد بودن دست و پا، افزایش حساسیت به عفونت‌ها، تنگی نفس، زردی، تمایل به خوردن خاک، کاغذ و یخ، بیقراری در پاها، احساس سرما و لب‌های رنگ پریده.‌ قبل از توضیح درباره اینکه قرص آهن بهتره یا قرص فولیک اسید؟ بهتر است با کم خونی‌های ناشی از فقر آهن و کمبود فولیک اسید آشنا شوید.

 

کم‌خونی ناشی از فقر آهن چیست؟

 

کم‌خونی ناشی از فقر آهن چیست؟

یکی از انواع کم خونی که بسیار شایع است و در اثر کمبود عنصر آهن در بدن رخ می‌دهد؛ کم خونی ناشی از فقر آهن است. در این بیماری بدن آهن کافی برای ساخت هموگلبین را در دسترس ندارد و در اثر کمبود هموگلبین اکسیژن کافی به بافت‌ها و اندام‌ها نمی‌رسد.

 

مهم‌ترین دلایل ابتلا به این نوع کم‌خونی عبارت‌اند از: عدم دریافت میزان کافی آهن از طریق رژیم غذایی، ابتلا به بیماری سلیاک یا التهاب روده، بارداری، قاعدگی‌های شدید، خونریزی معده، خونریزی داخلی، کم‌کاری تیروئید، کمبود ویتامین B12، ابتلا به بیماری‌های کبد، دیابت، سرطان، خودایمنی و تالاسمی. برای درمان این نوع کم خونی قرص آهن بهتره یا قرص فولیک اسید؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در بیشتر مواقع پزشکان هر دو مکمل را برای افراد مبتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن تجویز می‌کنند.

 

کم خونی ناشی از‌ کمبود فولیک اسید چیست؟

یکی دیگر از کم خونی‌های شایع کم خونی ناشی از کمبود فولیک اسید یا کم خونی مگالو بلاستیک نام دارد. در این بیماری اندازه گلبول‌های قرمز خون بزرگتر از حد طبیعی و تعداد آن‌ها کمتر از حد استاندارد است. شکل گلبول‌های قرمز نیز به جای گرد بودن به شکل بیضی است.

 

دلایل ابتلا به این نوع کم خونی عبارت‌اند از: رژیم غذایی نامناسب، کمبود اسید فولیک یا فولات در بدن، کمبود ویتامین B12، ابتلا به برخی از بیماری‌های دستگاه گوارش تحتانی، ضعیف شدن معده، سندروم کم‌ خونی مگالوبلاستیک، وراثت و … . برای درمان کم خونی ناشی از کمبود فولیک اسید یا مگالوبلاستیک قرص آهن بهتره یا قرص فولیک اسید؟ پزشکان برای درمان این نوع کم خونی معمولا مکمل فولیک اسید تجویز می‌کنند.

 

 

کم خونی ناشی از‌ کمبود فولیک اسید چیست؟

 

قرص آهن چیست؟

یکی از مکمل‌های پرفروش داروخانه‌ها که در بین بانوان طرفداران زیادی دارد، قرص آهن خارجی و ایرانی است. آهن یکی از مواد معدنی مهم در بدن انسان است که در ساخت هموگلبین گلبول‌های قرمز نقش مهمی ایفا می‌کند. در صورتی که فردی به دلیل عدم مصرف غذاهای حاوی آهن، بارداری، بیماری‌های کلیوی، خونریزی شدید در قاعدگی و شیمی درمانی به بیماری کم خونی ناشی از فقر آهن دچار شده باشد، پزشک برای او مکمل قرص آهن تجویز می‌کند‌.

 

مصرف قرص آهن کمبود این ماده معدنی در افراد مبتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن را جبران می‌کند. از فواید مصرف قرص آهن می‌توان به مواردی مانند درمان کم خونی، بهبود استقامت عضلات، کاهش خستگی، حفظ سلامت بارداری، جلوگیری از ریزش مو، بهبود اکسیژن‌رسانی به همه بخش‌های بدن، تولید سلول‌های خونی و درمان سرگیجه اشاره کرد.

 

نکته نماند که قرص آهن خود می‌تواند مکمل‌های دیگری نیز در کنار خود داشته باشد تا بتوان عملکرد و تاثیر ان را افزایش داد.  برای مثال ویتامین سی یکی از مکمل‌ها برای قرص آهن است که می‌تواند به صورت چشمگیری میزان جذب آهن را افزایش دهد. به همین دلیل مصرف قرص جوشان ویتامین c یا قرص ویتامین سی می‌تواند به روند درمان کمخونی ناشی از فقر آهن و به اثر گذاری قرص آهن کمک کند.

 

به همین دلیل بهتر است در هنگام تهیه قرص آهن از داروچی یا هر داروخانه دیگری ، به این نکته توجه ویژه کنید.

 

قرص فولیک اسید چیست؟

 

قرص فولیک اسید چیست؟

یکی دیگر از مکمل‌های پرمصرف که برای درمان کم خونی ناشی از کمبود فولیک اسید یا همان ویتامین B9 کاربرد دارد، قرص فولیک اسید نام دارد. بسیاری از بانوان مصرف این مکمل را یک ماه قبل از دوران بارداری شروع و تا پایان این دوران ادامه می‌دهند.

 

پزشکان این قرص را برای پیشگیری و درمان کم خونی، جلوگیری از نقایص مادرزادی در لوله عصبی جنین، سکته مغزی، بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان، افسردگی و زوال عقل تجویز می‌کنند. از فواید مصرف قرص فولیک اسید می‌توان به مواردی مانند کمک به ساخت هموگلبین در گلبول‌های قرمز خون، تقسیم سلولی، کمک به بهبود عملکرد سلول‌های پروتئین‌ساز و بازسازی DNA اشاره کرد.

 

قرص آهن بهتره یا قرص فولیک اسید؟

 

قرص آهن بهتره یا قرص فولیک اسید؟

یکی از سوال‌های مهم افراد مبتلا به کم خونی این است که قرص آهن بهتره یا قرص فولیک اسید؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که از بین قرص آهن و قرص فولیک نمی‌توان یکی را انتخاب کرد؛ زیرا همانطور که در قسمت‌های قبلی مقاله نیز اشاره کردیم، هر یک از این مکمل‌ها ساختار و عملکرد متفاوتی دارند. قرص آهن یک عنصر و قرص فولیک اسید یک ویتامین است.

 

قرص آهن بهتره یا قرص فولیک اسید؟ با توضیح و دلیل

 

نکته‌ مهمی که در رابطه با این قرص‌ها وجود دارد، این است که اکثر پزشکان به همراه قرص آهن، قرص فولیک اسید هم تجویز می‌کنند؛ زیرا ویتامین B9 یا اسید فولیک به جذب بهتر آهن کمک زیادی می‌کند. هر دو مکمل حتما باید زیر نظر پزشک مصرف شود؛ زیرا مصرف خودسرانه آن‌ها عوارض زیادی به همراه دارد. به عنوان مثال مادری که دچار کم خونی ناشی از فقر آهن یا کم خونی ناشی از کمبود فولیک اسید نیست، با مصرف خودسرانه این مکمل‌ها دچار فشار خون بالا خواهد شد.

 

بهتر است برای انتخاب قرص آهن یا قرص فولیک اسید ابتدا به پزشک مراجعه کرده و بعد از انجام آزمایشات مختلف اقدام به انتخاب و خرید قرص آهن یا فولیک اسید کنید. در این صورت بدون نگرانی و بدون استرس می‌توانید به صورت اصولی این دو مکمل را انتخاب و خریداری و مصرف کنید. این گونه انتخاب می‌تواند به تاثیر گذاری محصول کمک بسزایی کند.

 

جمع‌بندی

دراین مقاله درباره کم خونی، انواع کم خونی شامل کم خونی ناشی از فقر آهن و کم خونی ناشی از کمبود فولیک اسید، قرص آهن، قرص فولیک اسید و اینکه قرص آهن بهتره یا قرص فولیک اسید؟ صحبت کردیم. در نتیجه باید برای انتخاب بین این دو محصول ابتدا آزمایش داد تا اطمینان حاصل شود که کدام مکمل برای شما مناسب‌تر است سپس با مراحعه به داروخانه حضوری و یا مراجعه به داروخانه آنلاینی مثل داروچی اقدام به انتخاب و خرید انواع مکمل کم‌خونی کنید.

 

امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی