hambergermenu

لمینیت دندان چیست؟ قیمت لمینیت دندان

لمینیت دندان ، روکش‌های نازک و همرنگ دندان است. از لمینیت دندان برای پوشاندن سطح جلوی دندان‌ها به‌منظور بهبود ظاهر طرح لبخند استفاده می‌شود. رنگ، شکل، اندازه و طول این لمینیت‌ها به‌طور خاص طراحی و روی جلوی دندان‌ها قرار می‌گیرند. لمینیت را می‌توان از سرامیک یا مواد رزین کامپوزیت ساخت. لمینیت‌های سرامیک بهتر در برابر لکه‌ها مقاومت می‌کنند.

 

لمینیت دندان چیست؟ قیمت لمینیت دندان

 

لمینیت دندان چیست؟

دندان لمینیت پوسته‌های نازکی از مواد کامپوزیت یا سرامیکی هستند که برای بهبود ظاهر دندان‌ها به سطوح جلویی آن‌ها چسبانده می‌شوند. لمینیت برای تغییر رنگ، شکل و اندازه دندان‌ها کاربرد دارد. همچنین می‌توان از آن برای پر کردن فاصله بین دندان نیز استفاده کرد.

 

لمینیت کردن دندان از جمله روش‌های محبوب زیبایی در دندانپزشکی به حساب می‌آید که می‌توان از آن برای داشتن لبخندی به سبک هالیوودی استفاده کرد. استفاده از لمینیت جایگزین کمتر تهاجمی برای ونیر دندان به‌شمار می‌رود و با مراقبت مناسب می‌تواند سال‌ها دوام بیاورد.

 

لمینیت سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد. ثبات رنگ در لمینیت‌های سرامیکی بیشتر است و به‌طور کلی ظاهر زیباتری دارند. لمینیت‌های سرامیکی نسبت به کامپوزیت بسیار نازک هستند. در مقابل لمینیت‌های کامپوزیتی نسبت به نوع سرامیکی با قیمت پایین‌تری عرضه می‌شوند.

 

مزایای لمینیت دندان

 

مزایای لمینیت دندان

تشخیص تفاوت بین لمینیت و دندان طبیعی غیرممکن است. زیرا لمینیت برای همه افراد مانند دندان اصلی و به‌صورت جداگانه ساخته می‌شود. لمینیت مقاومت بالایی در برابر لکه‌های ناشی از مواد غذایی مانند چای و قهوه دارد. چراکه در ساخت آن‌ها از موادی با تکنولوژی خاص استفاده شده است.

 

این پوشش‌ها می‌توانند سفیدی بالایی را برای تیره‌ترین دندان‌هایی فراهم سازند که در برابر سایر فرآیندهای سفیدکننده مقاوم هستند. برخی از مزایای لمینیت کردن دندان عبارت‌اند از:

 

 • از این درمان می‌توان برای تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان بهره برد.

 

 • لمینیت ظاهر دندان‌هایی را بهبود می‌بخشد که لکه‌دار، شکسته‌شده یا بین آن‌ها فاصله وجود دارد.

 

 • لمینیت، دندان‌ها را متقارن‌تر و یک‌دست‌تر می‌کند.

 

 • لمینیت دندان جایگزینی برای درمان ارتودنسی سنتی برای برخی از بیماران به‌شمار می‌رود.

 

 • دندان لمینیت بادوام است و با مراقبت مناسب می‌تواند سال‌ها دوام بیاورد.

 

توجه به این نکته حائز اهمیت خواهد بود که لمینیت برای همه افراد مناسب نیست و بهترین روش درمانی به نیازها و اهداف فرد بستگی دارد.

 

معایب لمینیت دندان

در لمینیت مینای دندان تراشیده می‌شود که می‌تواند به افزایش حساسیت دندان بینجامد. مینای دندان تنها یک‌بار به وجود می‌آید و سایش مینای دندان به از بین ‌رفتن دائمی آن منجر خواهد شد. اگر بهداشت دهان و لثه را رعایت نکنید و دندان‌های خود را مسواک نزنید مطمئنا دندان‌های زیر پوسیده می‌شوند. پوسیدگی دندان مینا و ریشه آن را از بین خواهد برد. به‌طور کلی معایب اصلی استفاده از لمینیت عبارت‌اند از:

 

 • نیاز به برداشتن قسمت سالم دندان (برای قراردادن مناسب لمینیت).

 

 • افزایش ضخامت دندان در نتیجه قراردادن لمینیت روی لایه بیرونی.

 

 • نیاز به تعویض لمینیت پس از مدتی.

 

 • اگرچه مقاومت لمینیت نسبتا بالا است، اما ممکن است به‌دلیل فشار زیاد بشکند.

 

آیا لمینیت می‌تواند به دندان‌ها آسیب برساند؟

 

آیا لمینیت می‌تواند به دندان‌ها آسیب برساند؟

تا زمانی که لمینیت‌های دندانی توسط دندان‌پزشک مجرب به درستی قرار داده شوند و از آن‌ها مراقبت لازم صورت گیرد نباید به دندان‌ها آسیبی برسد. با این حال قراردادن یا نگهداری نادرست لمینیت دندان می‌تواند به مشکلاتی منجر شود.

 

داشتن یک برنامه تشخیصی و درمانی مناسب قبل از لمینیت بسیار مهم است. لمینیت‌ اگر به‌درستی قرار نگیرد یا خیلی ضخیم باشد شاید به دندان‌های طبیعی آسیب بزند. بنابراین رعایت کامل بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن و مراجعه به دندان‌پزشک اهمیت بالایی دارد. لمینیت‌ها نیز در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرند و باید مانند دندان‌های طبیعی درمان شوند. تنبلی در بهداشت دهان یا عدم مراجعه منظم به دندان‌پزشک خطر پوسیدگی دندان یا آسیب به لمینیت را بیشتر می‌کند.

 

همچنین لمینیت کردن دندان برای همه افراد به‌خصوص افرادی مناسب نیست که عادت به دندان‌قروچه یا فشردن دندان‌های خود دارند. در چنین مواردی سایر درمان‌های ترمیمی برای محافظت از دندان‌ها توصیه می‌شود.

 

چه کسانی نمی‌توانند لمینیت داشته باشند؟

در موارد زیر لمینیت کردن دندان به افراد توصیه نمی‌شود:

 • اگر فک پایین خیلی جلو باشد نباید به سراغ این روش رفت.

 

 • لمینیت برای افرادی که بافت مینای کافی ندارند هم به کار نمی‌رود.

 

 • لمینیت در موارد فلوئوروزیس پیشرفته قابل‌استفاده نخواهد بود.

 

 • اگر بیماران عادات مضری مانند دندان‌قروچه دارند نباید بدون درمان از این روش استفاده کنند.

 

آیا لمینیت می‌تواند تمام تغییر رنگ‌ها یا بدشکلی‌های دندان را پوشش دهد؟

در این درمان امکان رفع تمام مشکلات از قبیل تغییر رنگ‌، ناهنجاری‌ها، ناهماهنگی‌ها یا فاصله‌های بین دندان‌ها وجود ندارد. در واقع لمینیت فقط برای رفع مشکلات جزیی تا متوسط دندان توصیه می‌شود. برای پوسیدگی‌های عمده و آسیب‌های شدید ونیر دندان پس از ترمیم گزینه بهتری خواهد بود.

 

انواع لمینیت دندان

امروزه سه روش مختلف برای انجام لمینیت انجام می‌شود که عبارتند از لمینیت کامپوزیت، لمینیت سرامیکی و فویل زیرکونیا هستند.

 

استفاده از لمینیت دو تا سه جلسه طول می‌کشد. با این حال بسته به وضعیت دهان بیمار، ممکن است به درمان‌های خاصی قبل از استفاده از لمینیت نیاز باشد. در صورت مواجه ‌شدن با چنین موقعیت‌هایی، تعداد جلسات نیز افزایش می‌یابد. برای مثالی از این وضعیت در صورت وجود حفره در ساختار دندان، ابتدا باید نسبت به تمیز کردن حفره‌ها اقدام کرد و بعد به سراغ فرآیند پر کردن دندان رفت. پس از تکمیل این فرآیند، کاربرد لمینیت آغاز خواهد شد.

 

روش انجام لمینیت دندان

انجام لمینیت معمولا به دو جلسه نیاز دارد، یک جلسه برای آماده‌سازی و جلسه دیگری برای قراردادن نهایی لمینیت‌ها روی دندان. معمولا این روش بدون درد صورت می‌گیرد و بعد از عمل با کمترین ناراحتی لبخند زیبایی خواهید داشت. روش لمینیت دندان‌ها معمولا مراحل زیر را در بر دارد:

 

 • مشاوره:

در مشاوره، دندان‌پزشک دندان‌های فرد را معاینه و اهداف و انتظارات بیمار را بررسی می‌کند تا تشخیص دهد که آیا لمینیت‌ برای وی مناسب است یا خیر. در این مرحله از دندان‌های بیمار قالب و عکس گرفته می‌شود.

 

 • آماده‌سازی:

دندان‌پزشک مقدار کمی مینای دندان (حدود 0.5 میلی‌متر) را از سطح جلویی آن جدا می‌کند تا جایی برای لمینیت ایجاد شود. سپس قالب را به لابراتوار می‌فرستند تا لمینیت سفارشی ساخته شود.

 

 • باندینگ:

هنگامی که لمینیت دندان از آزمایشگاه دریافت شد، دندان‌پزشک تناسب و رنگ آن را بررسی خواهد کرد و تنظیمات لازم را انجام می‌دهد. سپس قبل از اعمال ماده باندینگ روی لمینیت و دندان به تمیز کردن سطح دندان خواهد پرداخت. در نهایت لمینیت روی دندان گذاشته می‌شود. از نور مخصوص برای درمان باندینگ کمک می‌گیرند.

 

 • پولیش:

پس از تکمیل فرآیند باندینگ، دندان‌پزشک بایت را بررسی می‌کند و تنظیمات لازم را انجام می‌دهد. سپس لمینیت صیقلی می‌شود تا طبیعی و صاف به نظر برسد.

 

 • پیگیری:

دندان‌پزشک یک قرار ملاقات برای بررسی وضعیت لمینیت دندان مشخص می‌کند.

 

آیا دندان لمینیت دائمی است؟

لمینیت‌های دندان که به عنوان ونیر نیز شناخته می‌شوند، دائمی نیستند. آن‌ها پوسته‌های نازک و سفارشی هستند که به جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شوند تا ظاهر آن‌ها را بهتر کنند. اما طول عمر مشخصی دارند. طول عمر لمینیت دندان بسته به بهداشت دهان و دندان افراد و کیفیت مواد آن‌ها متفاوت خواهد بود. با مراقبت و نگهداری مناسب، لمینیت‌های دندان می‌توانند بین 5 تا 15 سال دوام بیاورند.

 

البته لمینیت‌های دندان هم مانند دندان‌های طبیعی به‌مرور زمان آسیب می‌بینند یا در معرض پوسیدگی قرار گیرند. آن‌ها می‌توانند بشکنند یا شل شوند. لمینیت در معرض تغییر رنگ نیز است.

 

توجه به این نکته حائز اهمیت است که لمینیت‌های دندان راه‌حلی یک‌باره برای همه مشکلات دندانی نیستند. معاینات منظم دندان‌پزشکی برای مراقبت از وضعیت لمینیت و کسب بهترین نتیجه ممکن ضرورت دارد.

 

روش‌های مراقبت از لمینیت دندان

 

روش‌های مراقبت از لمینیت دندان

در اینجا چند نکته برای حفظ لمینیت‌های دندان را مطرح می‌کنیم:

 

 • بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید:

دندان‌های خود را حداقل دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. حداقل روزی یک بار نخ دندان بکشید و از دهان‌شویه ضدعفونی‌کننده استفاده کنید. این کار به حذف پلاک و باکتری‌هایی کمک می‌کند که می‌توانند باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه شوند.

 

 • از عادت‌هایی اجتناب بورزید که به لمینیت‌های شما آسیب می‌زند:

از گاز گرفتن یا جویدن اجسام سخت مانند یخ یا آب‌نبات‌های سخت خودداری کنید. برای باز کردن بسته‌ها یا بطری‌ها از دندان‌هایتان کمک نگیرید. همچنین عادت جویدن ناخن و دندان‌قروچه را نیز به فراموشی بسپارید.

 

 • استفاده از غذاها و نوشیدنی‌های رنگی را کنار بگذارید:

مراقب غذاها و نوشیدنی‌هایی مانند قهوه و چای باشید که می‌توانند لمینیت‌های شما را لکه‌دار کنند. سعی کنید تا حد امکان مصرف این غذاها و نوشیدنی‌ها را به حداقل برسانید یا کلا به حذف آن‌ها رضایت دهید. توصیه می‌شود بلافاصله پس از مصرف این مواد دندان‌های خود را مسواک بزنید.

 

تفاوت بین ونیر دندان و لمینیت چیست

 

تفاوت بین ونیر دندان و لمینیت چیست؟

ونیر و لمینیت‌های دندان از بسیاری جهات به هم شباهت دارند. زیرا هر دو پوسته‌ای نازک و سفارشی هستند که به جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شوند تا ظاهر آن‌ها را بهتر کنند. با این حال چند تفاوت اساسی بین این دو وجود دارد:

 

 • جنس:

ونیرهای دندانی معمولا از پرسلن ساخته می‌شوند، در حالی ‌که لمینیت‌ها را می‌توان از مواد مختلفی از جمله سرامیک و رزین کامپوزیت ساخت. ونیرهای پرسلن قوی‌تر هستند و بهتر از لمینیت‌های رزین کامپوزیت در برابر لکه‌ها مقاومت می‌کنند.

 

 • ضخامت:

ونیر معمولا نازک‌تر از لمینیت دندان است، به این معنا که در درمان با ونیر مینای دندان کمتری در طول فرآیند آماده‌سازی برداشته می‌شود.

 

 • دوام:

ونیر نسبت به لمینیت‌ با دوام و ماندگارتر خواهد بود.

 

هزینه لمینیت

هزینه ی لمینیت در تمام کلینیک‌ها نسبتا بالا است. هزینه‌های این روش به عوامل متعددی بستگی دارد که پس از مشاوره اولیه و تهیه طرح درمان می‌توان میزان دقیق آن را تعیین کرد. نوع لمینیت، شدت آسیب دندان، مدت‌زمان درمان، میزان سایش و دقت موردنیاز، نوع مواد قالب‌گیری و میزان شفافیت و ترکیب رنگ در لمینیت از جمله عواملی هستند که بر روی قیمت تاثیر می‌گذارند.

 

جمع‌بندی

مشکلاتی مانند تغییر رنگ دندان، شکستگی یا کجی دندان‌ها در برخی افراد عدم اعتمادبه‌نفس آن‌ها را در پی دارد. آن‌ها نمی‌توانند در جامعه راحت حرف بزنند و بخندند. لمینیت دندان به‌گونه‌ای طراحی شده است که ظاهر زیبایی به دندان‌های مشکل‌دار بدهد. جنس لمینیت مواد سرامیکی را در بر می‌گیرد و از این‌ رو با نام لمینیت سرامیکی نیز شناخته می‌شود. هزینه ی لمینیت بسته به کیفیت مواد مورداستفاده و تعداد دندان‌ها متفاوت خواهد بود.

 

لینک های پیشنهادی:

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات متنی

مطالب پیشنهادی