hambergermenu

مزایای استفاده از پرکلرواتیلن در خشکشویی

اولین اشاره به شستشو از سومریان در دوره 2800 سال قبل از میلاد بوده است. در ابتدا، شستن لباس ها به معنای واقعی کلمه با زدن لباس به صخره های رودخانه انجام می شده است آنها از صابونی استفاده می کردند که این صابون ساخته شده از  از خاکستر، چوب، غلات و گل میخک بوده است. خشک شویی در سال 1913 در استرالیا معرفی شد.

 

تاکنون ثابت شده است که مطمئن ترین و کارآمدترین روش برای تمیز کردن لباس ها است. خشک‌شویی‌ها با خرید مواد شیمیایی و حلال‌های آلی برای از بین بردن لکه، کثیفی و خاک از روی پارچه‌ها استفاده می‌کنند. اما مزایای خشک شویی چیست؟

 

مزایای خشک شویی

1- راحتی در شست شو

خشکشویی های حرفه ای روشی راحت برای شستن و تمیز کردن اقلام بزرگ و لباس های کثیف شما ارائه می دهند. برای شستن و اتو کردن لباس هایتان وقت نمی گذارید. در عوض، آنها را در خشکشویی رها می کنید و بعد از تمیز کردن آنها راتحویل می گیرید. خشکشویی در زمان شما صرفه جویی می کند. همچنین ممکن است خدمات تحویل به شما ارائه دهد.

 

2- حفظ کردن رنگ و روشنایی لباس

حلال های مورد استفاده در تمیز کردن لباس ها از رنگ، لطافت و روشنایی لباس های شما محافظت می کند. حلال ها نسبت به سایر محصولات پاک کننده مورد استفاده در تمیز کردن لباس ها ملایم تر هستند. خشک‌شویی‌ها برای جلوگیری از از بین رفتن رنگ، تغییر بافت و چروکیدگی از اقدامات احتیاطی استفاده می‌کنند. حلال های آلی بسیار موثر هستند و لکه های سخت را از بین می برند.

 

3- تجربه و تخصص

خشک‌شویی‌ها از آخرین فن‌آوری‌های تمیز کردن و تخصص برای رفع نیازهای نظافتی، از لباس‌های طراحان گرفته تا لکه‌زدایی ساده، استفاده می‌کنند. شما تضمین می کنید که خشکشویی ها لباس های شما را به طور حرفه ای و کافی تمیز می کنند.

 

پرکلرواتیلن در خشکشویی

 

4- افزایش عمر لباس

یکی از راه های ساده برای افزایش طول عمر لباس پیروی از دستورالعمل های مراقبت مناسب است. خشکشویی مکرر و مناسب باعث افزایش عمر لباس شما می شود. خشک‌شویی‌های مجرب، خاک‌ها و کثیفی‌های موجود در پارچه را که می‌توانند به عنوان ساینده روی پارچه لباس شما عمل کنند، پاک می‌کنند. خشک‌شویی مکرر لباس‌ها راهبرد مناسب نگهداری و مراقبت است تا لباس‌های شما بادوام باشد.

 

5- استفاده از خشکشویی برای تمیز کردن الیاف طبیعی

هنگامی که الیاف طبیعی مانند پشم و ابریشم را می شورید، در صورت شستن دستی در آب، ممکن است جمع شوند. خشک شویی برای الیاف طبیعی بسیار خوب عمل می کند. این می تواند به سرعت هرگونه کثیفی و خاک موجود در الیاف طبیعی را بدون آسیب رساندن به پارچه حل کند. لکه های مختلف نیاز به روش های تمیز کردن متفاوتی دارند که توسط خدمات خشکشویی حرفه ای به درستی قابل انجام است.

 

6- خشکشویی ساینده نیست

در مقایسه با فرآیندهای تمیز کردن معمولی ماشین لباسشویی که در خانه انجام می دهید، خشکشویی کمتر ساینده است. خشکشویی ها از حلال های آلی استفاده می کنند و آب فقط در تمیز کردن مرطوب استفاده می شود.

 

تمام مراقبت ها و اقدامات احتیاطی مناسب برای هر تکه لباس قبل از شروع فرآیند خشکشویی در نظر گرفته می شود. درمان خانگی ممکن است الزامات مراقبت از لباس را که در طول فرآیند خشکشویی ارائه می شود، نادیده بگیرد. لباس هایی که نیاز به یک فرآیند خشک شویی منحصر به فرد دارند، مراقبت ویژه ای می شوند.

 

7- پروانه ها و حشرات

تمیز کردن نادرست لباس ها باعث جذب پروانه ها و سایر حشرات می شود. اما اگر لباس‌هایتان را به‌درستی تمیز کرده‌اید، لازم نیست نگران داشتن لباس‌های آلوده به پروانه و حشرات باشید. حشرات می توانند به طور مستقیم یا غیرمستقیم به لباس شما آسیب بزنند. آنها می توانند به پارچه شما بخورند. به عنوان مثال، پروانه ها به مواد طبیعی مانند پشم حمله می کنند. حشرات همچنین می توانند باعث تحریک پوست و عفونت شوند.

 

8- رفع بو

یکی از چالش های مهم شستن لباس با دست، خلاص شدن از شر لکه و بو است. با خشکشویی های حرفه ای، هر نوع بویی که در لباس وجود دارد از بین می رود. لباس شما می تواند دارای بوهای بدن، عطر، دود، آتش و غیره باشد. ازن درمانی در خشکشویی استفاده می شود و روشی مطمئن و موثر برای از بین بردن بوی بدن است. هنگامی که بوهای لباس شما در معرض ازن قرار می گیرد، اکسیداسیون رخ می دهد و در نتیجه بو از بین می رود و گاز اکسیژن آزاد می شود.

 

9- محافظت از لباس

اگر به دنبال بهترین راه برای حفظ لباس های ضروری مانند لباس عروس هستید، خشکشویی بهترین گزینه است. با تکنیک های مناسب تمیز کردن و استفاده از حلال های آلی، لباس های گرانبهای شما به راحتی می توانند سال ها بدون هیچ آسیبی نگهداری شوند.

 

پرکلرواتیلن و حفظ رنگ لباس

 

پرکلرواتیلن و خشکشویی

پرکلرواتیلن با نام اختصاری PERC و یا PCE رایج ترین حلال مورد استفاده برای خشک شویی لباس ها در دنیا است. در خشکشویی لباس از حلال های غیر آبی برای تمیز کردن پارچه ها استفاده می شود. اولین روشهای خشکشویی به دهه 1800 میلادی و زمانی بر می گردد.

 

پرکلرواتیلن  که با عنوان perc ،tetrachlorethylene ،C2Cl4 یا Cl2C = CCl2 نیز شناخته می شود. ماده شیمیایی اصلی مورد استفاده در صنعت خشک شویی است. این امر موجب افزایش تولید و خرید پرکلرواتیلن در دنیا شده است. علاوه بر این شاهد تجهیز شده دستگاه های خشکشویی هستیم.

 

متخصصان خشک شویی بوسیله انواع مواد شوینده و دستگاه خشک شویی به شست و شو و اتوکشی لباس ها و سایر منسوجات می پردازند. در حقیقت لباس ها به دو صورت آب شویی و خشک شویی شسته می شوند. لباس هایی که آب به بافت آن ها آسیب می رساند، به طور جداگانه با پرکلرواتیلن شسته می شوند.

 

مزایا استفاده از پرکلرواتیلن

مزایا استفاده از پرکلرواتیلن در خشک شویی در زیر آورده شده است:

 

 • حذف کننده چربی و روغن

 

 • اندازه و ساختار لباس را تغییر نمی دهد.

 

 • افزایش طول عمر پارچه

 

 • افزایش چرخه تمیز کردن

 

 • کاهش رنگ دهی

 

کابردهای پرکلرواتیلن

 

کاربردهای  پرکلرواتیلن

کاربردهای صنعتی پرکلرواتیلن عبارتند از:

 • حلال در صنایع مختلف از قبیل رنگ، چسب، چاپ، چرم سازی ( همچنین خرید اسید بوریک در صنعت چرم سازی صورت میگیرد.)

 

 • کو-کاتالیست فرایند ایزومریزاسیون و استفاده از آن جهت شستشوی مخازن پتروشیمی، نفت و گاز

 

 • روان کننده ها

 

 • عایق بندی و روانسازی چسب ها

 

 • پاک کننده چربی

 

 • خطرات و عوارض پرکلرواتیلن

 

طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا (ACS)، سطوح پایین پرکلرواتیلن باعث ایجاد علائم نمی شود. افرادی که لباس‌های خشک‌شویی می‌پوشند ممکن است در معرض پرکلرواتیلن کمی بالاتر از میزان معمولی قرار بگیرند، اما انتظار نمی‌رود که این مقادیر برای سلامت افراد عادی نیز مضر باشد.

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *