hambergermenu

مزایا و معایب انواع مختلف ارتودنسی کودکان کدام است؟

ارتودنسی اطفال شاخه خاصی از دندانپزشکی کودکان است که به طور خاص با بریس (ارتودنسی با سیم کشی) و اینویزیلاین (ارتودنسی بدون سیم یا به اصطلاح نامرئی) برای کودکان سروکار دارد. ارتودنسی کودکان به رسیدگی به مشکلات خاص تراز دندان‌ها برای کودکان در اوایل 7 تا 10 سالگی اشاره دارد. شایع‌ترین مشکلات دهانی مرتبط با ترازی دندان کودکان در مرحله انتقال بین دندان‌های شیری و دندان‌های دائمی است. متخصص ارتودنسی و دندانپزشک کودکان برای رفتارهای کودکان آموزش دیده‌اند. آنها نه تنها ارتودنس معمولی هستند، بلکه از نظر اخلاقی برای کنترل نوسانات خلقی بیماران کوچک و تشویق آنها در طول جراحی مجهز هستند.

 

مزایا و معایب انواع مختلف ارتودنسی کودکان کدام است؟

 

انواع مختلفی از ارتودنسی کودکان وجود دارد. والدین باید تفاوت بین ارتودنسی‌های مختلف کودکان و تخصص‌های خاص خود را بدانند تا بتوانند ایده آل‌ترین ارتودنسی کودکان را برای کودک خود انتخاب کنند. هنمچنین هر نوع اردتونسی کودکان، می‌تواند در سن خاصی انجام پذیرد و نتایج بهتری داشته باشد.

 

در این مقاله انواع ارتودنسی کودکان بررسی شده است. وقت خود را صرف مطالعه کل مقاله کنید و با ارزش‌ترین اطلاعات را در مورد ارتودنسی کودکان دریافت کنید. این مقاله به شما کمک می‌کند تا در مورد انواع گزینه‌های ارتودنسی کودکان، مزایا و معایب آنها و عوامل مرتبط با بودجه خود اطلاعاتی کسب کنید. این نکات کلیدی به شما کمک می‌کند تا بهترین گزینه ممکن را در بین تمام گزینه‌های دندانپزشکی ارتودنسی کودکان انتخاب کنید.

 

چه زمانی کودک به ارتودنسی نیاز دارد؟

 

ارتودنسی سرامیکی برای دندان کودکان

یکی از بهترین گزینه‌های پیشنهادی در مورد ارتودنسی کودکان بریس‌های سرامیکی است. بریس‌های سرامیکی درست مانند بریس‌های فلزی هستند اما به جای پرسلن (نوعی ماده سازنده ارتودنسی) از چینی ساخته شده‌اند. به همین دلیل برای کودکان نرم‌تر و نسبتا قابل اعتمادتر هستند. علاوه بر این، آنها بر اعتماد به نفس کودک تأثیر نمی‌گذارند زیرا تقریباً نامرئی هستند و رنگ‌های مختلفی برای این بریس‌های سرامیکی موجود است. والدین می‌توانند بهترین ترکیب رنگ با دندان کودک خود را انتخاب کنند. این به کودک کمک می‌کند تا هنگام لبخند زدن در جمع اعتماد به نفس خود را افزایش دهد و به همین دلیل است که بریس‌های سرامیکی به طور معمول بر بریس‌های فلزی ترجیح داده می شوند. با این حال، بریس‌های سرامیکی قیمت بالاتری نسبت به بریس‌های فلزی دارند و برخی افراد به سراغ بریس‌های سرامیکی نمی‌روند و ترجیح می‌دهند با بریس‌های فلزی سَر کنند. از سوی دیگر، برخی از مصرف کنندگان حتی به سراغ بریس‌های سرامیکی نمی‌روند و در عوض راه حل‌های پیشرفته‌تری را نسبت به بریس‌های سرامیکی مانند بریس‌های لینگوال و اینویزیلاین ترجیح می‌دهند. راه حل‌های پیشرفته بسیار بیشتر از بریس‌های معمولی هزینه دارند، اما نسبت به بریس‌های سرامیکی قابل اعتمادتر هستند.

 

این روش برای کودکان بالا هفت سال که دندان شیری خود را ریخته‌اند قابل دسترسی است. به طور کلی بیشتر شیوه‌های دندانپزشکی کودکان برای کودکان بالای 7 سال در دسترس است، مگر اینکه پزشک یک روش را برای کودک شما موثر نداند.

 

بریس‌های ارتودنسی زبانی (بریس لینگوال)

ارتودنسی لینگوال یک نوع از ارتودنسی نامرئی است. در این روش براکت‌ها پشت دندان وصل شده و با سیم دندان‌ها را به سمت عقب هدایت می‌کنند. متخصص ارتودنسی باید در این روش براکت‌ها را به‌صورت سفارشی طراحی کند.

 

متخصص ارتودنسی و دندانپزشکی کودکان در چند دهه گذشته انقلاب تحول را تجربه کرده است. بریس لینگوال یکی از بهترین راه حل‌های بریس برای کودکان است. بریس‌های لینگوال در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند و پشت دندان‌ها پنهان می‌شوند. بریس‌های مخفی اعتماد به نفس کودک را مختل نمی‌کند و به همین دلیل است که متخصصان صنعت ارتودنسی و دندانپزشکی کودکان بریس‌های لینگوال را برای کودکان پیشنهاد می‌کنند. با این حال، برخی از شرایط خاص دندان وجود دارد که در آنها باید از بریس‌های لینگوال اجتناب شود.

 

اگرچه آنها به روشی مشابه بریس‌های معمولی عمل می‌کنند، اما در موارد نادر ممکن است لثه‌های داخلی را آلوده کنند. بنابراین، شما باید قبل از انتخاب این درمان برای کودک خود، ابتدا با یک متخصص دنداپزشکی کودکان مشاوره نمایید و سپس استفاده از بریس لینگوال را برای کودک خود انتخاب کنید.

 

اگر برای شما مهم است که براکت‌های ارتودنسی در دهان دیده نشوند، بهترین گزینه ارتودنسی لینگوال است. البته این روش برای افرادی که ناهنجاری‌های شدید دارند یا دندان‌های آنها کوچک است، مناسب نیست.

 

این روش نیز مشابه روش قبل، برای کودکان 7 سال به بالاتر موثر است. برای اطلاع از مفید بودن این روش برای دندان کودک خود، با دکتر دندانپزشکی کودکان مشاوره نمایید.

 

اینویزیلاین برای کودکان

اینویزیلانی در انگلیسی به معنای نامرئی است. همانطوری که از نام این روش پیداست، اینویزیلان یک روش ارتودنسی ناپیداست و در دهان کودک شما مشخص نیست.

 

اینویزیلاین سینی یک نوع ارتودنسی تراز نامرئی است که برای تراز کردن دندان‌ها طراحی شده است. به طور معمول بزرگسالان این روش را برای تراز کردن دندان‌های خود انتخاب می‌کنند، زیرا از پوشیدن بریس در مکان‌های عمومی خجالتی می‌شوند. اینویزیلاین را می‌توان به راحتی هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن درآورد و سپس به جای خود بازگرداند. بنابراین، آنها بسیار قابل اعتماد‌تر از سایر بریس‌های دنداپزشکی هستند. آنها به مسئولیت و تعهد بسیار بیشتری نیاز دارند تا بتوانند در چارچوب زمانی مورد انتظار دندان‌ها را همراستا کنند.

 

با توجه به موارد فوق، در مورد اینویزیلاین و اینکه آیا آنها برای کودکان خوب هستند یا خیر، سردرگمی وجود دارد. هیچ استدلالی وجود ندارد که اینویزیلاین برای هر گروه سنی قابل اعتماد است، اما اینویزیلاین مسئولیت های بزرگی را بر عهده دارد. این درمان به طور معمول، برای کودکان بیش فعال توصیه نمی‌شود، زیرا آنها وسوسه می‌شوند که سینی اینویزلاین را از دهان خود دربیاورند و ممکن است در این موقعیت، سینی آسیب ببیند. با این حال، هنوز مزایای زیادی برای استفاده از اینویزیلاین در کودکان وجود دارد.

 

مزایای اینویزیلاین برای کودکان

بریس‌های معمولی به شدت با یک سیم فلزی به هم متصل می‌شوند و هنگام غذا خوردن و تمیز کردن دندان‌ها اختلال ایجاد می‌کنند اینویزیلاین را می‌توان قبل از غذا خوردن و مسواک زدن درآورد. بنابراین، آنها برای تمیز کردن دهان خوب هستند. برخی از مزایای این روش به شرح زیر هستند:

 

  • اینویزیلاین به راحتی ظاهر نمی‌شود و در مکان‌های عمومی باعث خجالت و کاهش اعتماد به نفس کودکان نمی‌شود.

 

  • بریس‌های فلزی یک درمان دردناک هستند زیرا بریس‌ها با سیم فلزی محکم بسته می‌شوند. کودکان معمولا با پوشیدن بریس‌های فلزی صدمه می بینند، اما از طرف دیگر، اینویزیلاین یک گزینه راحت است.

 

علیرغم تمام مزایای ذکر شده، مجموعه‌ای از استانداردها توسط دندانپزشکی ارتودنسی کودکان و مواردی که قبل از در نظر گرفتن درمان اینویزیلاین برای کودکان باید به آنها توجه کرد، وجود دارد. برخی از موارد مهمی که باید به آن‌ها توجه شود، به شرح زیر هستند:

 

  • اول از همه، قبل از توصیه به انجام اینویزیلاین باید سن خاصی را در نظر گرفت. اگر اینویزیلاین همیشه و به صورت روزانه استفاده شود، درمان اینویزیلاین به خوبی کار می‌کند. بنابراین، توسط جامعه ارتودنسی و دندانپزشکی اطفال پیشنهاد می‌شود که برای انجام اینویزیلاین کودک باید بالای 7 سال سن داشته باشد.

 

  • ثانیا اینویزیلاین فقط برای آن دسته از کودکانی که تمام دندان‌های دائمی خود را دارند توصیه می‌شود. از سوی دیگر، اگر کودک در دندان خود فضای کافی برای اینویزیلاین داشته باشد، این روش به خوبی کار می‌کند. بریس‌ها برای تعداد کمی از دندان‌های نامرتب به خوبی کار می‌کنند، اما اینویزیلاین برای بیشتر دندان‌های نامرتب به خوبی کار می‌کند.

 

  • در آخر، باید ماهیت نامرتبی دندان‌ها را در نظر گرفت. چندین مشکل ارتودنسی کودکان از جمله اوربایت، اوپن بایت و کراس بایت وجود دارد. برخی از مشکلات توسط بریس‌ها به خوبی درمان می‌شوند و برخی دیگر با کمک اینویزیلاین قابل درمان هستند.

 

با توجه به تمام مراحل بالا، اگر درمان اینویزیلاین ترجیح داده شود، گزینه‌های مالی برای درمان اینویزیلاین توسط دندانپزشک کودکان شرح داده خواهد شد. در بیشتر موارد، شرکت‌های بیمه هزینه‌های ارتودنسی را پوشش نمی‌دهند، اما برخی از شرکت‌های بیمه ممکن است فقط درمان اینویزیلاین ارتودنتیست اطفال را پوشش دهند. بنابراین باید از نزدیکترین دندانپزشک قیمت مورد انتظار گرفته شود، با شرکت‌های بیمه در مورد آن قیمت مشورت شود و سپس درمان به درستی آغاز شود.

 

سخن آخر

با توجه به اینکه ارتودنسی دندان کودکان پروسه زمانبر است و مستقیما بر سلامتی و زیبایی دندان فرزند شما تاثیر دارد، بهتر است قبل از اقدام دکترهای ارتودنسی را بررسی کنید و بهترین پزشک را انتخاب کنید. در سایت دکترتو امکان بررسی نظرات مراجعه کنندگان متخصصین ارتودنسی فراهم است. فقط کافیست وارد سایت دکترتو(https://doctoreto.com) شوید و از فیلتر تخصص، ارتودنسی را انتخاب کنید و از فیلتر شهر، شهر مورد نظر خود را انتخاب کنید. پس از بررسی نظرات از دکتر ارتودنسی نوبت اینترنتی بگیرید. برای دسترسی راحت شما لیستی  از دکترهای ارتودنسی در شهرهای مختلف را در ادامه مشاهده می‌کنید :

 

دکتر ارتودنسی تهران

 

دکتر ارتودنسی کرج

 

دکتر ارتودنسی شیراز

 

دکتر ارتودنسی اصفهان

 

دکتر ارتودنسی اهواز

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی