hambergermenu

معرفی ۱۳ نژاد گربه با موهای بلند؛ از پرشین تا ترکیش وان

یکی از ویژگی‌های کلیدی که در گربه‌های نژاد پرشین، مین‌کوون و اسکاتیش منحصر به فرد و مشترک است، داشتن موهای بلند است. داشتن همین موهای بلند برای یک گربه، باعث می‌شود تا دلتان بخواهد ساعت‌ها گربه را نوازش کنید.

 

نژاد گربه های مو بلند نتیجه یک جهش ژنتیکی هستند و محققان ژن مرتبط با این موضوع را پیدا کردند. این ژن مربوط به ژن فاکتور رشد فیبروبلاست ۵ یا به اختصار FGF5 می‌دانند.

 

این ژن تفاوت بلندی یا کوتاهی موهای نژادهای مختلف گربه را مشخص می‌کند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با ۱۳ نژاد گربه مو بلند در دنیا آشنا کنیم و درباره خصوصیات، مشخصات ظاهری و نحوه نگهداری و نظافت آنها توضیح دهیم.

 

گربه ای با مو بلند

 

۱- مین کوون

شماره یک لیست ما، گربه مین‌کوون است. عموما اعتقاد بر این است که Maine Coon برای زندگی در آب و هوای زمستانی خشن بوجود آمده است که می‌تواند موهای بلند این نژاد گربه را کاملا توجیح کند.

 

مین کوون‌ها دارای موهایی بسیار متراکم و مقاوم در برابر آب هستند.

 

پنجه‌های غول‌پیکر پرزدار (که به عنوان کفش‌های برفی برای آسان‌تر کردن راه رفتن در زمین‌های برفی عمل می‌کنند) و دم‌های بزرگ و پرپشتی دارند که می‌توانند برای گرم کردن بیشتر دور بدن خود بپیچند. این نژاد گربه، جزو گربه‌های بزرگ جثه محسوب می‌شود که وزنی معادل ۴ تا ۸ کیلوگرم دارند و طول بدنشان بین ۹۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر است.

 

از ویژگی های فیزیکی گربه مین‌کوون میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

گربه متوسط تا بزرگ، سینه پهن با گوش‌های نوک تیز و موهای بلند و متراکم که روی شانه‌ها و شکم کوتاه‌تر است. این گربه می‌تواند بیش از 75 تنوع رنگی داشته باشند، اما چشمان آنها معمولا سبز، طلایی یا مسی است.

 

۲- گربه بالیایی یا Balinese

گربه‌های Balinese به خاطر چشم‌های آبی خیره‌کننده و موهای بلند و ابریشمی‌شان معروف هستند. گربه‌های بالیایی دقیقا نسخه مو بلند گربه سیامی هستند. وجود نژاد بالیایی ناشی از جهش ژنتیکی در سیامی است که باعث شده این نژاد گربه موهای بلندتر و ابریشمی داشته باشد. گربه balinese جزو گربه‌هایی است که پوشش زیرین ندارد و همین موضوع باعث شده تا ضد حساسیت باشد. اگرچه هیچ مدرک علمی درباره آن وجود ندارد، اما بسیاری معتقدند که گربه بالی نژادی ضد حساسیت است، زیرا پوشش زیرین آنها آلرژی زا نیست.

 

نژاد گربه Balinese، وزنی معادل ۲.۵ تا ۵ کیلوگرم دارند و طول بدنشان تا ۴۵ سانتی‌متر است. بدن باریک با دم بلند و گوش‌های نوک تیز دارند. موهای بلند و ابریشمی به رنگ کرمی که در اطراف صورت، گوش ها، دم و پنجه‌ها کمی تیره تر است.

 

۳- گربه پرشین

گربه پرشین یا persian cat یکی دیگر از نژاد گربه های مو بلند است. این نژاد گربه بیشتر به خاطر داشتن موهای بلند و پر زرق و برق، چهره‌ای درهم و چشم‌های زنده‌شان شناخته می‌شوند. گربه‌های پرشین شخصیت‌های جذابی نیز دارند، آنها برای نوازش شدن به دنیا آمده‌اند، بسیار آرام، مهربون و به طور کلی غیر فعال هستند. گربه‌ پرشین علیرغم سبک زندگی کم هزینه‌شان، نیاز به مراقبت‌ و نظافت زیادی دارند و لازم است موهای بلند آنها روزانه شانه کشیده شود.

 

نژاد گربه پرشین، وزنی بین ۳ تا ۵.۵ کیلوگرم دارند و طول بدنشان بین ۳۵ تا ۴۵ سانتی‌متر است. اندازه متوسط با صورت صاف و چشمانی گرد و زنده از مشخصات ظاهری این نژاد است. همچنین داشتن موهای بلند، ابریشمی دارند که در رنگ‌های متنوع و زیادی وجود دارد. گربه پرشین یکی از نژادهای گربه است که تنوع رنگی زیادی دارد و ۷ دسته بندی رنگی متفاوت دارد.

 

گربه پرشین یا ایرانی

 

۴- گربه جنگلی نروژی

گربه جنگلی نروژی که با نام‌های «skogkatt» و «Wegie» نیز شناخته می‌شود، یکی دیگر از نژاد گربه های مو بلند به شمار می‌آید.

 

قدمت این نژاد گربه به زمان وایکینگ‌ها برمی‌گردد، جایی که وایکینگ‌ها برای گرفتن موش‌های کشتی‌های خود از این نژاد گربه استفاده می‌کردند.

 

مانند پسرعموها‌ی خود، یعنی گربه مین‌کوون، این نژاد هم برای آب و هوای سرد ساخته شده است، بنابراین آنها نیز دارای پوشش‌های بسیار متراکم و مقاوم در برابر آب هستند. به همین دلیل حمام کردن گربه جنگلی نروژی توصیه نمی‌شود مگر اینکه موهای آنها کثیف باشد یا دامپزشک به شما توصیه کند.

 

نژاد گربه جنگلی نروژی، وزنی بین ۶ تا ۹ کیلوگرم دارند و طول بدنشان بین ۳۵ تا ۴۵ سانتی‌متر است. گربه‌ای بزرگ و محکم با موهای بسیار متراکم، پنجه‌های بزرگ و بالش‌دار و دم بلند و پرپشت. موهای این نژاد گربه در رنگ‌های سفید، سیاه، قرمز، کرم، دارچینی و تیغی است.

 

۵- گربه هیمالین

وقتی به گربه هیمالین نگاه کنید، متوجه می‌شوید که این گربه، ترکیبی از گربه پرشین و گربه نژاد سیامی است. هیمالین گربه‌های شیرین و بازیگوشی هستند، اما اجازه ندهید شخصیت‌های آرام آنها شما را گول بزنند، آنها جزو گربه‌های مو بلند هستند و باید به صورت روزانه موهایشان برس کشیده شود.

 

نژاد گربه هیمالین، وزنی بین 3 تا 5.5 کیلوگرم دارند و طول بدنشان ۴۵ سانتی‌متر است. این نژاد اندازه‌ای متوسط تا بزرگ با سینه پهن، شکم گرد و ساختار عضلانی دارد. اغلب می‌توانند بزرگتر از آنچه هستند به نظر برسند. موهایی بلندی دارند و معمولا در رنگ‌های کرم، خاکستری، آبی و شکلاتی وجود دارند.

 

گربه هیمالین

 

۶- آنگورای ترکی

آنگوراهای ترکی که در قرن پانزدهم در ترکیه به وجود آمدند، زمانی فقط گربه‌های سفید با چشمان آبی یا سبز در نظر گرفته می‌شدند و برای سال‌ها، همه گربه‌های مو بلند را آنگورا می‌نامیدند.

 

آنگورا گربه‌ای بلند و باریک اندام با گوش‌های نوک تیز و موهای بلند و ابریشمی است. موهای آنگورا ترکی می‌تواند دارای تنوع رنگی و الگوهای متعددی باشد، از جمله سفید و یاسی، شکلاتی، کالیکو، تابی و غیره. وزن این نژاد گربه ترکی بین ۲ تا ۴ کیلوگرم است و طول بدن‌ آنها بین ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متر می‌رسد.

 

۷-گربه بیرمن

اگرچه موهای بیرمن در ۶ رنگ و ۲ الگوی مختلف وجود دارد، اما آنها همیشه دارای دستکش سفید در هر چهار پنجه خود هستند و چشمان آبی دارند. تاریخچه گربه بیرمن تا حد زیادی ناشناخته است، اما اعتقاد بر این است که آنها نتیجه انتقال گربه‌های برمه‌ای به فرانسه و مخلوط شدن با گربه‌های سیامی هستند.

 

وزن گربه بیرمن بین ۴.۵ تا ۵.۵ کیلوگرم است و طول بدنشان بین ۳۸ تا ۴۵ سانتی‌متر است. گربه بیرمن، یک نژاد متوسط تا بزرگ با موهای بلند و ابریشمی است. رنگ موهای گربه بیرمن میتواند در طیف‌های آبی، شکلاتی، قرمز، کرم باشد.

 

گربه بیرمن

 

۸- گربهLaperm

LaPerm، یکی دیگر از نژاد گربه های موبلند است که به خاطر داشتن موهای فر و بلند مشهور شده است. لاپرم یک نژاد نسبتا جدیدتر است که در سال 1982 به وجود آمده است.

 

این نژاد دارای موهای بلند و محکم در اطراف گردن، گوش‌ها و دم است و فرم موها به صورت کُرک است، چیزی شبیه پشم گوسفند. نوع موهای خاص گربه لاپرم، ناشی از یک جهش ژنتیکی است که باعث ایجاد موهای مجعد در گربه‌ها می‌شود.

 

وزن گربه لاپرم، بین ۲.۷ تا ۵.۵ کیلوگرم است و همچنین طول بدن آنها بین ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متر است. سایز متوسط با بدنی محکم و موهایی محکم و فر در اطراف گردن، گوش‌ها و دم از مشخصات ظاهری این نژاد گربه است. گربه لاپرم می‌تواند در همه رنگ‌ها و طرح‌ها وجود داشته باشد.

 

گربه لاپرم با موهای مجعد

 

۹- گربه سومالی

سومالی یک نسخه مو بلند از نژاد گربه حبشی است. این نژاد به احتمال زیاد توسط پرورش دهندگانی که نژادهای گربه مو بلند را در خلال طول جنگ جهانی دوم معرفی ‌می‌کردند، توسعه یافته است.

 

جمعیت گربه‌های حبشی طی جنگ جهانی کاهش یافته بود، به همین دلیل شاید بوجود آمدن گربه سومالی تلاشی بوده برای افزایش جمعیت گربه حبشی.

 

گربه‌های سومالیایی تا دهه 1960 و 1970 به عنوان یک نژاد گربه استاندارد در نظر گرفته نمی‌شدند. اما امروزه توسط سایت tica (انجمن بین المللی گربه) به عنوان یک نژاد گربه استاندارد شناخته شده می‌شوند.

 

وزن گربه سومالی بین ۲.۷ تا ۴.۵ کیلوگرم است و طول بدنشان بین ۳۸ تا ۴۵ سانتی‌متر است. گربه های سومالی، دارای اندازه متوسط با گوش‌های نوک تیز و صورت باریک مانند گربه پرشین دارند. رنگ‌ها و الگوهای مختلفی برای این گربه وجود دارد که معمول‌ترین آن عبارتند از: قهوه ای، قرمز، دارچینی، آبی و خاکستری

 

گربه سومالی

 

۱۰- اسکاتیش فولد

متمایزترین ویژگی اسکاتیش فولد، گوش‌های تاشده و صاف آنها است که ناشی از یک جهش ژنتیکی است که به طور مداوم در این نژاد ایجاد شده است.

 

این جهش باعث انعطاف پذیری غضروف گوش گربه شده است. طول بدن اسکاتیش فولد بین ۲۵ تا ۷۵ سانتی‌متر می‌تواند متغیر باشد و وزن آنها حدود ۲.۵ تا ۵ کیلوگرم است. اسکاتیش فولد گربه‌ای با جثه متوسط با سر گرد و گوش‌های تا شده و صاف است که می‌تواند در رنگ‌ها و طرح‌های زیادی وجود داشته باشد.

 

گربه نژاد اسکاتیش فولد

 

۱۱- گربه راگدال

Ragdoll یکی دیگر از گربه های نژاد مو بلند با چشمانی آبی است. این نژاد، همانند گربه بالیایی پوشش زیرین ندارد.

 

این نژاد همچنان به برس زدن حداقل دو بار در هفته نیاز دارد تا از گره خوردن موهای آنها جلوگیری شود. برخی از افراد مبتلا به آلرژی ممکن است کمتر توسط این نژاد اذیت شوند زیرا این گربه پوشش زیری ندارد. با این حال، بیشتر مردم به بزاق و ترشحات پوستی گربه‌ها حساسیت دارند که راگدال هر دو را تولید می‌کند.

 

۱۲- گربه سیبری

گربه سیبری یک گربه جنگلی بومی روسیه است. این نژاد گربه برای محافظت از خودش در برابر سرما از پوشش سه گانه لوکس خود استفاده می‌کند. پوشش سه گانه شامل سه لایه است: یک لایه زیرین کوتاه‌تر و متراکم از موهای پرزدار، یک لایه “موی ریش‌دار” کمی بلندتر در وسط، و یک لایه پوشش بیرونی یا موهای محافظ حتی بلندتر. این پوشش ۳ لایه در فصول مختلف، تغییر می‌کند، به عنوان مثال در تابستان حجم موهای گربه سیبرین کمتر می‌شود تا گربه راحت‌تر در هوای گرم زندگی کند.

 

اما در زمستان، موهای سیبرین در ضخیم ترین و بلندترین حالت خود خواهد بود.

 

پوشش گربه سیبرین ممکن است در هر رنگ یا طرحی باشد. با وجود ضخامت و طول بلند موهای گربه سیبری، معمولا موهای این نژاد نسبت به گره خوردن، درهم رفتگی و نمدی شدن مقاوم است و فقط به شانه زدن گاه به گاه نیاز دارد.

 

۱۳- گربه وان ترکی

وان ترکی یک گربه کاملا سفید است که فقط روی صورت و دم خود علائم رنگی دارد.

 

این الگوی رنگی آنقدر متمایز است که وقتی در سایر نژادهای گربه ظاهر می‌شود اغلب به آن الگوی “ون” می‌گویند. بافت موهای نیمه بلند و نرم وان ترکی به ترمه تشبیه شده است.

 

با توجه به فصل، محیط بومی این نژاد درجه حرارت شدید را تجربه می‌کند و پوشش وان ترکی با توجه به فصل تغییر می‌کند.

 

پوشش زمستانی برای گرم نگه داشتن گربه در هوای سرد بلندتر و ضخیم‌تر است. کت وان ترکی نیز به طور طبیعی در برابر مات شدن، گره خوردن و نمدی شدن مقاومت می‌کند. رنگ چشم گربه وان ترکی کهربایی، آبی است.

 

خصوصیات مشترک تمام نژاد‌های گربه موبلند

گربه های مو بلند به اندازه گربه های مو کوتاه سالم هستند. پوشش و خز متراکم یک ویژگی مشترک در بین نژادهایی است که در آب و هوای سرد پرورش داده شده‌اند. هیچ ویژگی مشترک دیگری در بین نژادهای مو بلند به جز مراقبت و نظافت مو وجود ندارد.

 

نژاد گربه های مو بلند ممکن است بیشتر به کک و سایر حشرات مبتلا شوند، و معمولاً به این دلیل است که زمان بیشتری طول می‌کشد تا متوجه مشکل کک شوید. گربه‌ها معمولا موهای خود را تمیز می‌کنند و این کار باعث خورده شدن بخشی از موها می‌شود که در گربه های مو بلند بیشتر از سایر نژادهاست. به همین دلیل ممکن است گلوله‌های مو (هربال) بیشتری را بالا بیاورند، اما به طور کلی گربه ها نباید بیش از یک گلوله مو در هفته بالا بیاورند.

 

اگر تصمیم دارید که یک نژاد گربه را برای نگهداری انتخاب کنید، لازم است تا به صورت کامل در مورد هر نژاد اطلاعات کافی داشته باشید. باید بدانید که خصوصیات، نحوه نگهداری، نیازهای مراقبتی و بیماری های رایج در نژاد هر نژاد گربه چیست. برای مشاهده اطلاعات دقیق و کامل در مورد هر نژاد گربه، به این صفحه بروید.

 

نکات نظافت گربه های مو بلند

گربه‌های مو بلند مانند سایر نژادهای گربه خود را اصلاح می‌کنند، اما معمولاً به کمک بیشتری در بخش گره‌زدایی نیاز دارند. نمدی شدن و گره خوردن موهای گربه می‌تواند دردناک باشد و حتی می‌تواند باعث تحریک یا عفونت پوست شود. در اینجا چند نکته برای اطمینان از داشتن موهای سالم و گربه شاد وجود به شما می‌گوییم:

 

  1. 1. از ابزار مناسب استفاده کنید. نژادهایی با موهای بلند معمولاً در تمام طول سال ریزش مو دارند و یک ابزار شستشو به آنها کمک می کند تا پوششی سالم داشته باشند.

 

  1. 2. نژادهای مو بلند، بیشتر از نژادهای مو کوتاه، می‌توانند از تجمع زباله در گوش خود رنج ببرند. از دستمال مرطوب مخصوص بچه گربه استفاده کنید تا مطمئن شوید که گوش آنها تمیز است.

 

  1. 3. گربه خود را زودتر با شانه زدن آشنا کنید. بچه گربه‌ها خیلی بهتر از گربه های بالغ به چیزهای جدید (شانه زدن موها، مسواک زدن، روال غذا خوردن) عادت می‌کنند.

 

  1. 4. اگر شما یک نژاد مو بلند را به عنوان گربه انتخاب می‌کنید، باید یک روتین منظم برای شانه زدن موهای آنها داشته باشید. شانه زدن به ایجاد روابط بهتر بین شما و گربه‌تان می‌تواند کمک کننده باشد.

 

سوالات متداول

هر چند وقت یکبار موهای یک گربه مو بلند را شانه کنیم؟

گربه مو بلند خود را حداقل چند بار در هفته شانه بزنید، در برخی نژادهای گربه لازم است حتی روزانه این کار را انجام دهید. شانه زدن موهای گربه از ریزش مو و هربال جلوگیری کنید.

هر چند وقت یکبار باید یک گربه مو بلند را حمام کنید؟

در حالی که بسیاری از آرایشگران حمام منظم برای گربه مو بلند شما را پیشنهاد می‌کنند، بسیاری از دامپزشکان این کار را توصیه نمی‌کنند. واقعیت این است که گربه‌ها، بهتر از ما خودشان را تمیز می‌کنند. پس در واقع، تنها زمانی که دیگر لازم است گربه خود را حمام کنید، زمانی است که کثیف شده باشند.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *