hambergermenu

موارد مهم در گفتگو بین زوج ها

موارد مهمی برای گفتگو بین زوج ها وجود دارد که در ادامه ی این نوشته به بررسی آن ها در مجله ی تفریحی باحال مگ خواهیم پرداخت .

همان طور که قبلا ذکر شد گفتگو شامل سه مؤلفه گوینده، شنونده و پیام می باشد که قبل از شروع بحث مهارتهای گوینده – شنونده لازم است که به عناصر اصلی (کلامی و غیر کلامی) یک پیام نظری بیندازیم.

عناصر اصلی پیام

پیام دارای دو عنصر اصلی است :

1- عناصر کلامی

2 – عناصر غیر کلامی

حذف کردن یا نامناسب بودن هر یک از این دو بخش می تواند به گفتگوی مؤثر صدمه بزند.

عناصر غیر کلامی عناصر غیر کلامی پیام دارای جنبه های مختلفی است که برخی از آنها در موارد بعدی بررسی شده اند .

تن صدا

افرادی که به صورت یکنواخت صحبت می کنند، معمولا باعث خستگی و کسالت دیگران می شوند. برای گفتگوی مؤثر، بهتر است تن صدا با احساسات و هیجانات آمیخته شود.

بلندی صدا

بهتر است که با توجه به موضوع صحبت، بلندی صدا تنظیم شود. صدای خیلی آهسته یا خیلی بلند موجب اخلال در فرآیند گفتگو می شود

تماس چشمی

از مهم ترین عوامل یک گفتگوی مؤثر است و می تواند نشان دهنده توجه، حالات روانی و نظیر آن در فرد باشد. .

حالات چهره

اکثر اوقات با نگاه کردن به چهره یک فرد می توانیم احساسات و حالات او را حدس بزنیم. برای مثال می توان به گره کردن ابروها و علامت ناراحتی یاخشم)، بالا بردن ابروها تعجب) و لبخند زدن (رضایت) اشاره کرد.

ژستها

حرکاتی اند که فرد انجام می دهد و معمولا معنی خاصی دارند.

مثلا بالا انداختن شانه ها، می تواند علامت ندانستن یا عدم علاقمندی به موضوع باشد.

استفاده از حرکات دست و بدن و ژست ها در بهتر رساندن پیام و جذاب تر شدن ارتباط نقش مهمی دارد و توجه به آنها در فرد دیگر نیز می تواند اطلاعات ارزشمندی به دست دهد.

حالات بدنی

طرز نشستن، ایستادن و راه رفتن فرد چیزهای زیادی به ما نشان می دهد. اگر همسرتان را با گردن خمیده، سر رو به پایین و نظیر آن ببینید احتمالا حدس می زنید که غمگین است.

پس چه فرستنده پیام (گوینده) و چه گیرنده پیام (شنونده) باید به نقش پیامهای غیر کلامی در درک مکالمه توجه ویژه داشته باشند زیرا این پیام ها بخش عمده معانی را که در یک مکالمه سعی در تفهیم آن داریم به خود اختصاص می دهند.

عناصر کلامی

هدف نهایی یک گفتگو در میان همسران افزایش صمیمیت است، برای کسب اپن صمیمیت، بسیار مهم است که حداکثر تلاشمان را برای به کار گیری کلمات مناسب و جملات مناسب بکنیم.

استفاده از کلمات مناسب

اولین مقوله عناصر کلامی استفاده از کلمات مناسب است.

در گفتگو میتوانیم از کلمات مناسب استفاده کنیم، این کلمات باعث ایجاد حالت تدافعی در افراد نمی شود و راه را برای گفتگو باز می گذارد.

ولی استفاده از کلمات نامناسب و منفی باعث ایجاد حالت تدافعی و منفی در افراد می شود و مسیر گفتگو را میبندد. شاید در مثال معروف بفرمایید، بنشین و بتمرگ! استفاده از کلمات مناسب روشن تر درک شود.

استفاده از جملات مناسب (جملات من)

مقوله بعدی عناصر کلامی، استفاده از جملات مناسب با جملات من است.

با استفاده از جملات من، از جانب خودتان صحبت می کنید.

صحبت کردن از جانب خود نخستین مهارت و اساس سایر مهارت های حرف زدن است.

حرف زدن از طرف خود نشان می دهد که شما مسؤولیت آنچه را که می گویید، می پذیرید و نیز نشان میدهد که حق اظهار نظر برای دیگران قایل هستید، در نتیجه دیگران پیام های شما را به روشنی و با سهولت بیشتری می شوند و بیشتر مستعد شنیدن حرفهای تان به عنوان تجربه شما و کمتر مخالف افکار، احساسات و خواسته های شما می شوند.

با حرف زدن از طرف خود نه تنها می توانید علایق، دلواپسی ها و فعالیت های خودتان را بیان کنید، بلکه در مورد ارتباط و اعضای خانواده تان نیز می توانید اظهار نظر کنید.

راه دیگر حرف زدن، حرف زدن از طرف دیگران است (جملات تو). وقتی از جانب دیگری صحبت می کنید، از کلماتی نظیر “شما”. “ما” یا “همه” استفاده می کنید. با این کار در دیگران حالت دفاعی ایجاد می کنید و باعث می شوید که آنها در مقابل حرفهای شما  مقاومت کنند. “تو اصلا گوش نمی کنی” در مقابل “احساس میکنم گوش نمی کنی” با این حرف، راه گفتگو را برای فرد مقابل بسته اید و او را محکوم کرده اید، با استفاده از “جملات من” به طور کامل، شفاف و صریح، اطلاعات حسی، افکار، خواسته ها و اقدامات خود را بیان می کنید.

در کتاب راهنمای همسران برای گفتگو گاتمن در مورد روشی خوب برای ارسال راحت تر “پیام های من” بحث کرده است آنها این شیوه را “XYZ” نامیده اند. این روش می تواند در بافت حل یک مساله با خارج ازآن بسیار ارزشمند باشد.

هنگامی که از عبارت “XYZ” استفاده می کنید. مطلب تان را به این شکل بیان می کنید:

“هنگامی که در موقعیت X عمل Y را انجام دادی، احساس کردم. هنگامی که از عبارت XYZ استفاده می کنید. به همسرتان اطلاعات کاربردی می دهید: رفتار ویژه. بافتی که رفتار در آن رخ داده است و آنچه از این رخداد حس کرده اید. البته ترتیب این به قسمت مهم نیست ولی ابراز هر یک مهم است .

در گفتگو، استفاده از این عبارات بسیار بهتر از توصیف مهم مسأله با ترور شخصیت است.

به عنوان مثال، تصور کنید در مورد ریخت و پاش پایان روز همسرتان دچار دل مشغولی شده اید. کدام یک از عبارات زیر به شما فرصت بهتری جهت شنیده شدن میدهد؟

1 –  عجب آدم بی عاری هستی

2 – وقتی از در وارد میشی (موقعیت – X) و وسایل و ژاکتات رو کف اتاق می اندازی رفتار (Y) احساس ناراحتی می کنم (بیان احساس – Z)

همان طور که قبلا گفته شد. از “جملات من” می توان برای بیان هر نوع محتوایی استفاده کرد.

“جملات من” می تواند صرفا بیان احساس یا افکار در مورد یک رفتار ویژه و در یک موقعیت ویژه باشد و می توان به دنبال آن خواسته یا انتظاری را نیز مطرح کرد.

از این الگوه هم می توان برای طرح احساسات بدی که به وجود آمده و علل و موقعیت آن و هم برای طرح احساسات خوب، تعریف و تمجید و نظیر آن استفاده کرد.

محبت به شیوه “XYZ” در مورد احساسات و کارهای خوب باعث تقویت آنها در فرد مقابل با خودمان می شود.

 

مطالب پیشنهادی موفقیت

میلیاردر های جهان IT5 کار ساده برای شاد تر زیستنترفندهای افزایش اعتماد به نفس
ترفندهای  واضح تر صحبت کردنآشنایی با فن بیان۱۰ نشانه بلوغ و رشد شخصیتی
کارهایی که نباید به خاطر آن ها عذر خواهی کنیمتاثیر مدل ذهنی در موفقیت نقش اعتماد به نفس در موفقیت
رمز پنهان موفقیتبرنامه ریزی و مدیریت زمان برای موفقیتتوصیه های خواندنی برایان تریسی برای موفقیت

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات متنی