hambergermenu

همه چیز درباره تخت جمشید شیراز

 

همه چیز درباره تخت جمشید شیراز

 

تخت جمشید شیراز از مهم‌ترین آثار باستانی باقی مانده از دوران هخامنشیان است که در سال 1358 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این مجموعه نه در ایران، بلکه در جهان نیز به شهرت رسیده و طرفداران بسیاری دارد. لوح‌ها، سنگ‌نوشته‌ها، ظروف سفالی و نقش‌برجسته‌هایی که در محوطه تخت جمشید کشف شده‌اند، نشان از شکوه و عظمت ایران در دوره هخامنشیان دارند.

 

تخت جمشید با نام‌های دیگری از جمله پارسه، پرسپولیس و صدستون نیز شناخته می‌شود؛ اما مردم امروزه بیشتر از نام تخت جمشید برای این مجموعه استفاده می‌کنند. در این مقاله تصمیم گرفتیم تا همه چیز را درباره تخت جمشید و عجایب آن برای شما عزیزان شرح دهیم تا بیش از پیش با ایران باستان و بقایای به جا مانده از آن آشنا شوید.

 

تخت جمشید چگونه و به دستور کی ساخته شد؟

ساخت این مجموعه به دستور داریوش بزرگ انجام شد؛ اما پادشاهان پس از او نیز در تکمیل تخت جمشید دست داشتند. در حقیقت، بخش‌های مختلف این بنا طی 118 سال ساخته شد و شواهد نشان می‌دهند که تخت جمشید تا زمان سقوط سلسله هخامنشی، همچنان ناتمام بوده است.

 

قدمت تخت جمشید به سال 518 قبل از میلاد برمی‌گردد که ساخت آن در دامنه غربی «کوه رحمت» آغاز شد. این بنا تا زمان حمله یونانیان همچنان پابرجا بود؛ اما به فرماندهی اسکندر مقدونی، بخش‌های قابل توجهی از مجموعه تخت جمشید در آتش سوخت.

 

این بنا در دوران ساسانیان نیز به عنوان محل برگزاری مراسم‌های مذهبی و فرهنگی مورد استفاده قرار می‌گرفت. در دوره پهلوی نیز از بقایای آن برای برگزاری جشن‌های دوهزارساله استفاده می‌کردند؛ در حال حاضر هم مردم از نقاط مختلف ایران و جهان برای بازدید از این جاذبه باستانی به شیراز سفر می‌کنند.

 

در طول تاریخ، تخت جمشید چندین بار توسط نیروهای مختلف تصرف شده و آسیب دیده است. در سال ۱۳۳۰، زلزله‌ای در این منطقه رخ داد و باعث ویرانی بسیاری از بناهای تخت جمشید شد؛ اما با تلاش‌های بسیار، این بنا مرمت شده و به حالت قبلی خود بازگشت.

 

از سال ۱۹۷۹ میلادی، تخت جمشید به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو شناخته شده و هر ساله میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان به این مجموعه باستانی سفر می‌کنند. شما نیز می‌توانید با پرواز تهران شیراز ارزان تریپ، سفری آسان و راحت به شیراز داشته و از آنجا، به ملاقات این مجموعه‌کاخ دوست‌داشتنی بروید.

 

بخش‌های مختلف تخت جمشید

مجموعه تخت جمشید، شامل بخش‌ها و کاخ‌های مختلفی است. هنگام ورود به این مجموعه با 111 پله مواجه خواهید شد. البته خوشبختانه با مهندسی خلاقانۀ آن دوران، ارتفاع پله‌ها به قدری کوتاه است که از بالا رفتن از آن‌ها خسته نمی‌شوید. پس از بالا رفتن از این پله‌ها، به دروازه ملل خواهید رسید.

 

با عبور از داخل کاخ دروازه ملل و ورود به حیاط آپادانا، کاخ‌های آپادانا، هَدیش و تَچَر پیش‌رویتان قرار می‌گیرند. پس از بازدید از این سه کاخ، باید به طرف شمال شرقی مجموعه بروید. در این بخش، با بناهایی به نام‌های کاخ سه دروازه، حرمسرا و دروازه نیمه‌تمام مواجه می‌شوید. اکنون باید از تپه شرقی بالا رفته تا به آرامگاه اردشیر دوم و سوم برسید. در آخر نیز از خیابان رژه عبور کنید و به ورودی اصلی برگردید.

 

در فضای بیرونی مجموعه بزرگ تخت جمشید نیز پارکینگ، سرویس بهداشتی، بوفه و یک پارک برای رفاه حال گردشگران راه‌اندازی شده است.

 

تخت جمشید کجاست؟ نحوه دسترسی به مجموعه پرسپولیس

کاخ تچر؛ از زیباترین بخش های تخت جمشید شیراز

 

تخت جمشید کجاست؟ نحوه دسترسی به مجموعه پرسپولیس

این مجموعه شگفت‌انگیز و بهت‌آور در شمال مرودشت، در 50 کیلومتری شرق شیراز قرار دارد. البته فاصله شیراز تا تخت جمشید کمی بیشتر است. برای رسیدن به این مجموعه، باید حدود 70 کیلومتر رانندگی کنید. پس از اینکه به پاسارگاد نزدیک شدید، یک خیابان هفت کیلومتری در قسمت شمالی شهر را مشاهده خواهید کرد. با عبور از این خیابان، به مجموعه کاخ‌های تخت جمشید خواهید رسید.

 

اگر قصد سفر از مشهد را دارید، می‌توانید با پرواز مشهد شیراز در فرودگاه شهید دستغیب فرود آمده و با تاکسی‌های فرودگاه خود را به تخت جمشید برسانید. فاصله فرودگاه شیراز تا پرسپولیس حدود 80 کیلومتر است که به طور معمول، در عرض 1 ساعت و ربع طی خواهد شد.

 

همچنین می‌توانید از مینی‌بوس‌ها و تاکسی‌های شهری استفاده کنید. این وسایل نقلیه عمومی از ترمینال کاراندیش شیراز و ایستگاه پارک، به سمت مرودشت حرکت می‌کنند و شما را به تخت جمشید می‌رسانند. تورهای یک روزه بازدید از تخت جمشید و پاسارگاد نیز در بسیاری از شهرها از جمله تهران و شیراز برگزار می‌شود. همچنین می‌توانید

 

ساعت و هزینه بازدید از تخت جمشید

مجموعه میراث جهانی تخت جمشید همه روزه از ساعت 08:00 تا 20:00 باز است؛ البته برای خرید بلیط باید تا ساعت 19:30 اقدام کنید. هزینه ورود به محوطه تخت جمشید برای گردشگران ایرانی، برابر با پنج هزار تومان است. برای بازدید از موزه تخت جمشید و سایر آثار باستانی نزدیک به این مجموعه نیز باید هزینه جداگانه پرداخت کنید.

 

عجایب تخت جمشید؛ سازه‌ای که طی 188 سال ساخته شد!

مجموعه تخت جمشید، با قدمت بیش از 2500 سال، همچنان عظمت و شکوه خود را حفظ کرده است. در این بخش، برخی از عجایب این مجموعه باستانی را با شما در میان می‌گذاریم.

 

  • ساخت مجموعه تخت جمشید 188 سال طول کشید؛ اگرچه هیچوقت به اتمام نرسید.

 

  • تابه‌حال حدود 30 هزار کتیبه سنگی در ابعاد مختلف در محوطه تخت جمشید کشف شده‌اند.

 

  • منشور حقوق بشر کوروش که از مجموعه تخت جمشید کشف شده، اکنون در سازمان ملل نگهداری و از راهنمایی‌های آن استفاده می شود.

 

  • در ساخت بنای تخت جمشید از سنگ‌های یکدست استفاده شده است.

 

  • در سرستون کاخ‌ها به جای ملات، از بست‌های آهنی و مسی استفاده شده و سرستون‎ها به صورت نری و مادگی در هم چفت شده‌اند.

 

  • در کتیبه‌های کاخ داریوش کبیر به شهری به نام پارسه اشاره شده که 1000 نفر جمعیت داشته، اما اکنون آثاری از آن باقی نمانده است.

 

تخت جمشید چگونه کشف شد؟

بازمانده‌های تخت جمشید، بزرگ‌ترین مجموعه باقی مانده از دوره حکومت هخامنشیان، همواره در محل فعلی قرار داشته‌اند؛ اما اکتشافات اولیه در رابطه با این مجموعه، در سال 1931 و در دوران پهلوی اول انجام شد. ارنست امیل هرتزفد آلمانی، مسئولیت انجام حفاری‌ها را بر عهده داشت و به مرور زمان، لوح‌ها، نقش‌برجسته‌ها و سنگ‌نوشته‌های بسیاری در این محل کشف شد.

 

 

تخت جمشید چگونه کشف شد؟

نقش برجسته گاو و شیر؛ از طراحی‌های کاخ شورای تخت جمشید شیراز

 

بازدید از تخت جمشید افسانه ای با بلیط هواپیما تریپ

در این مطلب به معرفی شگفت‌انگیزترین، مشهورترین و بی‌نظیرترین مجموعه تاریخی ایران، یعنی تخت جمشید شیراز پرداختیم. اگر می‌خواهید از پرسپولیس دوست‌داشتنی دیدن کنید، پیشنهاد ما سفر با بلیط هواپیما تریپ است. شرکت خدمات مسافرت هوایی تریپ، ارزان‌ترین سفرهای هوایی را به مسافران خود عرضه کرده و تلاش می‌کند تا فرهنگ گردشگری را در عصر مدرن، در بین ایرانیان رواج دارد.

 

شما می‌توانید برای خرید بلیط هواپیماهای داخلی، خارجی، رزرو تور و هتل در سایر کشورها، به ما و تجربۀ 17 ساله‌مان اعتماد کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از قیمت پروازهای داخلی، به سایت www.trip.ir سر بزنید.

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات متنی

مطالب پیشنهادی