چرا عقربه ساعت‌ها ساعتگرد می‌چرخد؟

چرا عقربه ساعت‌ها ساعتگرد می‌چرخد ؟ چرا عقربه های ساعت از سمت راست به چپ می روند ؟ شاید شما هم به این سوالات تا به حال فکر کرده باشید ، در ادامه توضیحاتی در این مورد برای شما تهیه کرده ایم.

 

با مجله اینترنتی باحال مگ همراه باشید.

 

چرا عقربه ساعت_ها ساعتگرد می_چرخد؟

 

در ابتدا باید به این موضوع بسیار مهم توجه کنیم که ساعت آفتابی یکی از اولین ساعت‌های مورد استفاده بشر به معنی واقعی آن بود، یعنی به جای اندازه گیری یک بازه زمانی مثل ساعت شنی یا آبی می‌توانست به هر لحظه روزه یک زمان نسبتاً مطلق ، نسبت بدهد و از این نظر، می‌توان آن را پدر ساعت‌های امروزی به حساب آورد.

 

شاید جالب باشد بدانید که این ساعت نخستین بار در عرض‌های میانی نیمکره شمالی که محل بیشتر تمدن‌های باستان بود ابداع و به کار گرفته شد.

 

در این عرض‌های جغرافیایی ، خورشید همواره از جنوب می‌آید و بنابراین با توجه به حرکت شرق به غرب آن ، سایه یک شاخص در طول روز، یک سیر ساعتگرد را می‌پیماید و طبق مسیر ساعت های امروزی است.

 

به نظر می‌رسد باتوجه به استدلال بالا دلیل انتخاب جهتی که در حال حاضر به آن ساعتگرد می‌گوییم ، به‌عنوان جهت استاندارد حرکت عقربه‌های ساعت نیز همین باشد.

 

در واقع ، اگر تمدن‌های بشری سازنده تاریخ در نیمکره جنوبی بودند، به احتمال زیاد الان عقربه‌ها برعکس می‌چرخیدند و جهت ساعت های ما نیز برعکس می شد.

 

منبع : باحال مگ

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات متنی