hambergermenu

چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟

 

چگونه رتبه برتر کنکور شویم؟

 

راهنمای کامل برای تندخوانی و موفقیت در آزمون کنکور

 

استعداد به تنهایی کافی نیست. برای کسب رتبه برتر در آزمون کنکور، شما به برنامه‌ریزی دقیق، تمرکز، تست زنی موثر و استفاده از روش‌های تندخوانی نیاز دارید. در این مقاله، به شما نکات کلیدیو راز هایی برای سوال چگونه رتبه برتر کنکور شویم را آموزش می‌دهیم.

 

 1. تندخوانی: گام اول به سوی موفقیت

تندخوانی یکی از مهارت‌های اساسی برای کسب رتبه برتر در کنکور است. برای بهره‌وری بیشتر در مطالعه، می‌توانید از روش‌های مختلف تندخوانی مانند تمرین مداوم و مرور سریع استفاده کنید. فرض کنید کتاب‌های خود را بتوانید با 3 برابر سرعت بیشتر مطالعه کنید. در صورتی که درک مطلب شما بیشتر شود و اطلاعات را به حافظه بلند مدت خود انتقال دهید.

 

اگر کنکوری باشید به احتمال بسیار زیاد نام دوره تندخوانی بهارمن را شنیده اید. این دوره می‌تواند یکی از ابزارهای مهم شما برای کسب رتبه برتر در کنکور باشد. در ادامه به توضیح کوتاهی از تکنیک‌ها و روش‌های تندخوانی در آن دوره می‌پردازیم:

 

 1. 1. مطالعه پیشنیازی: قبل از ورود به مطالعه عمیق، بهتر است که با سرعت کمی متن را اسکن کنید.(مشاهده‌ای از صفحات مختلف کتاب داشته باشید) این اقدام به شما کمک می‌کند تا با مفهوم کلی مطلب آشنا شوید.

 

 1. 2. استفاده از عناوین و زیرعناوین: عناوین و زیرعناوین به عنوان نقاط مهم و کلیدی مطلب شناخته می‌شوند. با نگاه سریع به این بخش‌ها، می‌توانید مطلب را بهتر درک کنید.

 

 1. 3. خواندن با تمرکز: هنگام تندخوانی، تمرکز و توجه بالا بسیار مهم است. از محیطی آرام و ساکت استفاده کنید تا تمرکزتان حفظ شود.

 

 1. 4. نادیده گرفتن جزئیات غیرضروری: در تندخوانی، بهتر است از جزئیات غیرضروری عبور کنید. تمرکز بر روی نکات اصلی و اطلاعات کلیدی به شما کمک می‌کند. مثلا نیازی نیست شما است و بود و گردید و… آخر جمله‌ها را نگاه کنید. هرجایی از جمله که مطلب برای شما جا افتاد، سریعا عبور کنید.

 

 1. 5. استفاده از راهکارهای بصری: استفاده از نمودارها، نمودارها و تصاویر طبیعتا یادگیری شما را بیشتر می‌کند. به این وسیله‌ها توجه کنید و سعی کنید در خلاصه نویسی‌های خود از اشکال استفاده کنید.

 

 1. 6. پیشبینی سوالات ممکن: در زمان تست‌زنی، تلاش کنید پیش‌بینی کنید که سوالات ممکن در آزمون چگونه خواهند بود. این کار به شما در انتخاب جوابهای صحیح کمک می‌کند. به این که هر سوال چند بار در کنکورهای سال گذشته آمده است به شما راه را نشان میدهد.

 

 1. 7. تمرین مکرر: تکرار تکنیک‌های تندخوانی اهمیت دارد. با انجام تمرین‌های مکرر، سرعت و دقت خواندن شما بهبود می‌یابد.

 

 1. 8. مکملهای غذایی و استراحت: مصرف مکمل‌های مغذی و خواب کافی نقش مهمی در تقویت تمرکز و تندخوانی دارد. به خودتان فرصت‌های استراحت بدهید. بهترین خوراکی‌ها، انجیر خشک، توت خشک، عسل و خرما هست که بخاطر وجود فیبر شما بازدهی بیشتری خواهید داشت.

 

 1. 9. تکنیکهای حافظهآموزی: برای به خاطر سپردن اطلاعات و حفظ کردن سریع، از تکنیک‌های حافظه‌آموزی مانند ساخت داستان‌ها یا ارتباط‌دهی با موارد قبلی استفاده کنید. اگر چیزی را فراموش می‌کنید بخاطر فرمول تار است. ت اول یعنی توجه. الف یعنی انگیزه و ر آخر یعنی روش. اگر توجه، روش و انگیزه خوب و بالایی داشته باشید اطلاعات را هیچ وقت فراموش نمی‌کنید.

 

تکنیکهای حافظه آموزی

 

همچنین تمرین مداوم این تکنیک‌ها و تکرار مطالب، توانایی تندخوانی و درک بهتر مطالب بهبود خواهد یافت. موفقیت در کنکور نیازمند تلاش و تمرین مداوم است، پس تمرکز و پیگیری خود را افزایش دهید.

 

2. تمرکز: کلید موفقیت در مطالعه

تمرکز و توجه به مطالب مطالعه شده نقش مهمی در موفقیت شما در کنکور و افزایش رتبه را داراست. برای افزایش تمرکز، مکان مناسبی برای مطالعه انتخاب کنید و روی میز مطالعه به جز کتاب درسی که در حال مطالعه هستید، چیزی قرار ندهید. بدست آوردن تمرکز اصولی در مطالعه می‌تواند به شما کمک کند تا بهره‌وری و موفقیت بیشتری در درس خواندن داشته باشید. در زیر به برخی اصول و راهکارهای تمرکز برای مطالعه می‌پردازیم:

 

محیط مناسب انتخاب کنید:

برای مطالعه بهتر، محیطی آرام و خلوت انتخاب کنید. از نور مناسب و صدای مزاحم دور اطراف خود پرهیز کنید. نور کم خواب آور است و نور زیاد باعث سردرد می‌شود.

 

زمان‌بندی مناسب:

برنامه‌ریزی زمانی دقیق برای مطالعه اهمیت دارد. سعی کنید زمان‌های مشخصی برای مطالعه در روز اختصاص دهید و متعهد باشید. هر درسی که به آن علاقه بیشتری دارید را در انتهای روز مطالعه کنید. چون زمانی که به موضوعی علاقه داشته باشیم خستگی را متوجه نمی‌شویم و می‌توانیم با اراده بیشتری مطالعه کنیم. این گونه شما درس‌های سخت‌تر را همان اول صبح مطالعه کرده‌اید.

 

توجه به هدف:

هنگام مطالعه، هدف خود را در نظر داشته باشید. بدانید که چه چیزی را می‌خواهید از مطالعه بیاموزید و به سوی آن هدف حرکت کنید. تمام تلاش‌تان را بکنید که به هدف روزانه خود دست پیدا کنید.

 

لیست وظایف:

قبل از شروع به مطالعه، یک لیست از موضوعات یا فصولی که باید مطالعه کنید تهیه کنید. در طول مسیر کنکور این به شما کمک می‌کند تا همیشه در جهت هدفتان حرکت کنید.

 

قطعی از مزاحمت‌ها:

تلفن همراه، پیام‌های اجتماعی، و وسایل الکترونیکی می‌توانند مزاحمت‌های بزرگی باشند. در زمان مطالعه، آن‌ها را به حالت سکوت درآورید و یا خاموش کنید. آن ها را به هیچ عنوان اطراف خود قرار ندهید.

 

متنوع کردن مطالعه:

به جای مطالعه مداوم و یکنواخت، مطالعه را متنوع کنید. از روش‌های مختلف مانند خواندن، نوشتن یادداشت، توضیح دادن به دیگران یا حتی تدریس به دیگران استفاده کنید.

 

استفاده از تکنیک‌های تمرکز:

تکنیک‌های تمرکزی مانند تنفس عمیق، تمرینات یوگا، یا موسیقی آرامش‌بخش می‌توانند به تمرکز شما کمک کنند که همه آنها را شما میتوانید با مراجغه به سایت بهارمن آموزش ببینید.

 

تنظیم مکانیزم پاداش:

برای تشویق خود به مطالعه، سیستمی از پاداش‌ها برای خود تعیین کنید. به عنوان مثال، بعد از اتمام یک فصل مطالعه، به خود اجازه دهید تا چند دقیقه وقت برای تفریح داشته باشید.

 

تجربه مداوم:

تمرین تمرکز نیاز به تمرین دارد. به مرور زمان، توانایی تمرکز شما بهبود خواهد یافت.

 

استفاده از فناوری:

از برنامه‌ها و ابزارهای تمرکز مانند اپلیکیشن‌های مدیریت زمان استفاده کنید تا به تمرکزتان کمک کنند.

 

با اعمال این اصول و راهکارها، می‌توانید تمرکزتان را بهبود داده و به مطالعه موفقیت‌آمیز‌تری دست پیدا کنید.

 

3. برنامه‌ریزی: کلید سازماندهی موفقیت

برنامه‌ریزی مکمل تندخوانی و تمرکز است. برای بهره‌وری بهتر، یک برنامه مطالعه دقیق ایجاد کنید و زمان‌بندی مشخصی برای هر درس و تمرین تعیین کنید.

 

 • تعیین اهداف مطالعه:

قبل از هر چیز، مشخص کنید که دقیقاً چه چیزی را می‌خواهید از این درس یاد بگیرید. این اهداف به شما در تمرکز بیشتر کمک می‌کنند.

 

 • زمانبندی مناسب:

زمانی را که برای مطالعه دارید، به صورت مستمر و به تقسیم از پیش تعیین کنید. برنامه‌ریزی زمانی مشخص کمک می‌کند تا مطالعه به یک عادت تبدیل شود.

 

 • تقسیم درس به بخشها:

اگر یک درس طولانی دارید، آن را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا از تخصیص زمان بهتری برای هر قسمت استفاده کنید.

 

 • تعیین اولویتها:

تعیین اولویت به مطالب مختلف مطالعه مهم است. مطالبی که برای شما دشوارتر یا مهم‌تر هستند، را در اولویت قرار دهید.

 

 • استفاده از تکنیکهای مطالعه موثر:

تکنیک‌هایی مانند تلخیص مطالب، سوالات و تمرین‌های مرتبط با درس می‌توانند به مطالعه شما رونق بیشتری بدهند.

 

 • ارزیابی پیشرفت:

به طور منظم پیشرفت خود را ارزیابی کنید و اگر نیاز باشد، برنامه‌ریزی خود را تغییر دهید.

 

4. نحوه استراحت: انرژی برای موفقیت

استراحت درست و اصولی برای درس خواندن به طور فشرده می‌تواند به بهبود تمرکز و بهره‌وری شما کمک کند. در ادامه تعدادی نکته مهم در مورد استراحت اصولی برای مطالعه چگونه است:

 

 1. 10. تعیین زمانهای مشخص: برای استراحت منظم و اصولی، می‌توانید زمان‌های خاصی برای استراحت در نظر بگیرید. به عنوان مثال، بعد از هر 25 تا 30 دقیقه مطالعه، 5 تا 10 دقیقه استراحت کنید.

 

 1. 11. تغذیه مناسب: مواد غذایی مهمی هستند. می‌توانید میان‌وعده‌هایی با موادی نظیر مغزها، میوه، میوه‌شیرینی و آب معدنی مصرف کنید. این مواد به افزایش انرژی و تمرکز کمک می‌کنند.

 

 1. 12. ورزش کوتاه: یک مشی زیر 10 دقیقه ای از ورزش معتدل می‌تواند به افزایش انرژی و تمرکز کمک کند. مثلاً کمی پیاده‌روی یا انجام تمرین‌های تنفسی.

 

 1. 13. تغییر محیط: اگر ممکن است، محیط مطالعه خود را تغییر دهید. به دنیای بیرون نگاه کنید یا به یک مکان دیگر بروید. این تغییرات کوچک می‌توانند از خستگی و کاهش تمرکز جلوگیری کنند.

 

 1. 14. استراحت چشم: همچنین مهم است که چشم‌های خود را نیز استراحت دهید. هر چند دقیقه یکبار نگاه‌های کوتاه به دور خود بیندازید یا از قطره‌چشمی مرطوب‌کننده استفاده کنید.

 

 1. 15. موسیقی آرامشبخش: گاهی اوقات گوش دادن به موسیقی آرامش‌بخش می‌تواند به شما کمک کند تا استراحت کنید و از استرس کمتری رنج ببرید.

 

 1. 16. نفس عمیق: تنفس عمیق و آهسته می‌تواند به بهبود تمرکز کمک کند. چندین بار نفس عمیق بکشید و آزاد شوید.

 

با رعایت این نکات و استفاده از استراحت‌های کوتاه و منظم، می‌توانید به بهره‌وری بیشتر در مطالعه دست پیدا کنید و درس‌خواندن به طور فشرده را موفقیت‌آمیز‌تر کنید.

 

بهترین روش برای تست زنی

 

5. بهترین روش برای تست زنی

تست‌زنی یکی از مهمترین مراحل در آمادگی برای کنکور است و برای دستیابی به موفقیت در این آزمون، شناخت انواع روش‌های تست‌زنی بسیار اهمیت دارد. در ادامه به برخی از مهمترین انواع روش‌های تست‌زنی اشاره خواهیم کرد:

 

تست‌های کنکور گذشته:

یکی از بهترین راه‌ها برای آمادگی در کنکور، حل تست‌های کنکورهای گذشته است. این تست‌ها به شما ایده‌ای از نوع سوالات و موضوعاتی که در آزمون ممکن است پرسیده شود، می‌دهند.

 

آزمون‌های شبیه‌سازی:

آزمون‌های شبیه‌سازی به شما این امکان را می‌دهند که شرایط واقعی آزمون کنکور را تجربه کنید. این آزمون‌ها به شما اجازه می‌دهند تا زمان مد نظر خود را برای هر بخش از آزمون تنظیم کرده و عملکرد خود را ارزیابی کنید.

 

تست‌های آنلاین:

بسیاری از وب‌سایت‌ها و منابع آموزشی آنلاین تست‌های مختلفی را برای تمرین در دسترس قرار می‌دهند. این تست‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا به صورت آنلاین سوالات کنکور را حل کرده و عملکرد خود را ارزیابی کنید.

 

تست‌های پیش‌آزمون:

برخی از موسسات آموزشی پیش‌آزمون‌هایی را برگزار می‌کنند که به شما این امکان را می‌دهند تا عملکرد خود را پیش از آزمون اصلی ارزیابی کنید. این پیش‌آزمون‌ها معمولاً شامل سوالات و شرایط مشابه آزمون کنکور هستند.

 

تست‌های خودآزمایی:

برای تقویت توانایی‌های خود، می‌توانید تست‌های خودآزمایی ایجاد کنید. این تست‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا سوالات مختلفی را با استفاده از منابع آموزشی حل کنید و خودتان را برای آزمون آماده کنید.

 

مجموعه آموزشی بهارمن در تلاش است تا شاگردان خود بهترین نتایج را همچون سال های گذشته که گرفتن رتبه بالا در کنکور است را به دست آورند. به این ترتیب، شما می‌توانید به بهترین شکل ممکن برای کنکور آماده شده و به رتبه برتر دست پیدا کنید. به این نکات توجه کنید و تلاش کنید تا هدف خود را در کنکور به دست آورید. موفق باشید!

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات متنی