hambergermenu

کلینیک ارتوپدی دکتر میرپا؛ درمان بیماری‌های مربوط به پا توسط پزشکان مجرب و متبحر

مچ پای انسان یکی از مهمترین و در عین حال حساس‌ترین قسمت‌های پا می‌باشد که نقش بسیار مهمی در تعادل بدن خصوصا در هنگام حرکت کردن دارا می‌باشد. قطعا می‌دانید که مچ پا از گردهمایی استخوان‌ها، مفاصل، عضلات، رباط‌ها و تاندون‌های متفاوتی تشکیل شده است. بروز هرگونه آسیب در هر یک از این جوارح و اعضا می‌تواند باعث احساس درد در مچ پا شود. اگر در مچ پای خود احساس درد را تجربه می‌کنید، می‌توانید برای ریشه یابی علت این درد و درمان آن به نزد یک پزشک متخصص مراجعه کنید. اگر به دنبال بهترین دکتر مچ پا در تهران می‌گردید، می‌توانید از پزشکان متخصص کلینیک ارتوپدی دکتر میرپا کمک بگیرید.

 

درمان بیماری‌های مربوط به پا توسط پزشکان مجرب و متبحر

مهم‌ترین استخوان‌هایی که مچ پا را تشکیل می‌دهند عبارتند از:

 

  1. 1. استخوان پاشنه (Calcaneus): استخوان بزرگی که در قسمت پشتی پا قرار دارد و پاشنه پا را تشکیل می‌دهد.

 

  1. 2. استخوان‌های متاتارس (Metatarsals): این استخوان‌ها که تعداد آنها 5 عدد می‌باشد، در بخش پیشانی پا و پشت سر انگشتان پا قرار دارند.

 

  1. 3. استخوان تالوس (Talus): این استخوان که به آن استخوان قاپ نیز می‌گویند، پشت سر استخوان‌های متاتارس قرار گرفته و آنها را به مچ پا وصل می‌کنند. استخوان تالوس نقش مهمی در حرکت مچ پا ایفا می‌کند.

 

علاوه بر استخوان‌های متعدد، مچ پا همچنین دارای مفاصل‌ متعددی نیز می‌باشد که حرکت و استحکام پا را تامین می‌کنند. دو مورد از اصلی‌ترین مفاصل مچ پا عبارتند از:

 

  1. 1. مفصل زیر قاپی (Subtalar Joint): این مفصل بین استخوان پاشنه و استخوان تالوس قرار داشته و در حرکت‌های مچ پا نقش بسیار مهمی دارد.

 

  1. 2. مفاصل میانی انگشتان پا (Metatarsophalangeal Joint): این مفاصل بین استخوان‌های متاتارس و انگشتان پا قرار داشته و حرکت انگشتان پا را موجب می‌شوند.

 

علاوه مفاصل، عضلات و رباط‌های مچ پا نیز در حرکت و استحکام مچ پا نقش دارند. عضلات پا مانند عضلات کف پا، عضلات پشت پا و عضلات پاشنه، به سهولت در حرکت مچ پا کمک کرده و از آن پشتیبانی می‌کنند. رباط‌ها که به آن‌ها لیگامان نیز می‌گویند، مفاصل‌ پا را در موقعیت صحیح خود نگه داشته و استحکام مچ پا را تامین می‌کنند.

 

ترکیب استخوان‌ها، مفاصل، عضلات و بافت‌های نرم همچون تاندون‌ها و رباط‌ها در مچ پا به گونه‌ای می‌باشند که مچ پا را قادر به انجام حرکات چرخشی مناسبی در حین حرکت می‌کند.

 

کلینیک ارتوپدی دکتر میرپا درمان بیماری‌های مربوط به پا توسط پزشکان مجرب و متبحر

 

درمان درد مچ پا بستگی به علت اصلی به وجود آورنده درد و شدت بروز آن دارد. همچنین تشخیص صحیح آسیب‌های به وجود آورنده از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه تعدادی از روش‌های معمول در درمان درد مچ پا را ذکر می‌کنیم:

 

  1. 1. استراحت دادن به پا: در صورت وقوع آسیب یا تورم در مچ پا، استراحت دادن به پا و پرهیز از فعالیت‌های زیاد می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. می‌توانیم از بانداژ یا پا بندهای موقت برای مراقبت بیشتر از مچ پای آسیب دیده نیز استفاده کنیم. همچنین می‌توانیم برای کاهش التهاب احتمالی که در مچ پا به وجود آمده است، پای آسیب دیده را برای مدت زمانی کوتاه کمی بالاتر از سطح بدن قرار دهیم. یکی دیگر از اقداماتی که پزشکان به برخی از بیماران خود توصیه می‌کنند، کمک گرفتن از عصا در حین حرکت می‌باشد.

 

  1. 2. کمپرس‌های موضعی گرم و سرد: استفاده از کمپرس‌های گرم (مثل کیسه آب جوش یا حوله داغ) در کاهش التهاب و درد موثر می‌باشد. و از کمپرس‌های سرد نیز می‌توان برای جلوگیری از ورم یا کاهش ورم ایجاد شده کمک گرفت.

 

  1. 3. داروهای مسکن غیر استروئیدی: در صورت تجربه درد شدید، می‌توان از داروهای ضد درد و التهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن استفاده کرد. با این حال، قبل از مصرف هرگونه دارویی، بهتر است ابتدا با پزشک متخصص مشورت کنید.

 

  1. 4. فیزیوتراپی و تمرینات تقویتی: در برخی موارد پزشک متخصص برای درمان بیمار خود چند جلسه فیزیوتراپی تجویز می‌کند. تمریناتی که در فیزیوتراپی آموزش داده می‌شوند و خدماتی که در این جلسات ارائه داده می‌شوند، می‌توانند به بهبود عضلات و مفاصل مچ پا کمک کنند.

 

  1. 5. جراحی: گاهی ممکن است آسیب‌های به وجود آمده در مچ پا بیمار به قدری جدی باشند که بیمار به اعمال جراحی نیاز داشته باشد.

 

بسیار مهم است که برای درمان مناسب، تشخیص دقیق و صحیحی انجام گیرد. برای تشخیص مناسب حتما باید به نزد یک پزشک متخصص با تجربه و متبحر و یا یک کلینیک درمانی معتبر مراجعه کنیم. اگر از درد مچ پا رنج می‌برید، می‌توانید با مراجعه به کلینیک ارتوپدی دکتر میرپا با متخصصین با تجربه این مجموعه مشورت کرده و از توصیه‌های آن‌ها کمک بگیرید.

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات متنی

مطالب پیشنهادی