hambergermenu

خلافی خودرو کی نصف می‌شود؟

پلیس راهور برای مقابله با قانون‌شکنی رانندگان وسایل نقلیه از شیوه‌های مختلفی استفاده می‌کند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها جریمه رانندگی متخلفین به‌صورت نقدی است.

 

ما در این محتوا به انواع خلافی وسایل نقلیه می‌پردازیم؛ آن دسته از تخلفاتی را که در صورت تاخیر در پرداخت دوبرابر می‌شوند، معرفی می‌کنیم و حداکثر مهلت قانونی پرداخت برای جلوگیری از دو برابر شدن جرائم رانندگی را بیان خواهیم کرد.

 

خلافی خودرو کی نصف می‌شود

 

در بخش پایانی هم به این پرسش پرتکرار افراد پاسخ می‌دهیم که خلافی خودرو کی نصف میشود و توضیحاتی درباره بخشودگی جرایم رانندگی 1403 می‌دهیم.

 

انواع خلافی خودرو

جرائم رانندگی بر اساس نحوه اعمال آن به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند که انواع آن شامل موارد زیر هستند:

 

جریمه دوبرگی

جریمه دوبرگی که در آن راننده متخلف به فرمان ایست افسر راهنمایی و رانندگی توجهی نمی‌کند و برای وی دو برگ قبض جریمه صادر می‌شود که یکی از آن‌ها برای تخلف صورت‌گرفته و دیگری برای عدم توجه به فرمان پلیس است.

 

جریمه الصاقی

جریمه الصاقی که در آن به دلیل عدم حضور راننده وسیله نقلیه، قبض جریمه روی شیشه جلو خودرو وی الصاق می‌شود. به‌طور مثال اگر فردی خودرو خود را در محل ممنوع پارک کند و هنگام اعمال قانون در محل حاضر نباشد، قبض روی شیشه جلو خودرو وی نصب می‌شود.

 

انواع خلافی خودرو

 

جریمه دوربین

جریمه دوربین که در آن تخلف فرد با دوربین‌های راهنمایی و رانندگی ثبت می‌شود و به‌صورت خودکار جریمه برای وی در نظر گرفته خواهد شد.

 

جریمه تسلیمی

در جریمه تسلیمی همان‌طور که اسم آن معلوم است، قبض جریمه به راننده وسیله نقلیه تحویل داده می‌شود.

 

کدام دسته از خلافی‌ها با تاخیر در پرداخت دو برابر می‌شوند؟

برای برخی از جرائم رانندگی، مهلت مشخصی مقرر شده است که در صورت عدم پرداخت جریمه در این مدت، مبلغ آن دو برابر یا اصطلاحا دوبل می‌شود.

 

بر اساس قانون، جرائم الصاقی، دوبرگی و خودداری راننده مشمول قانون دوبل می‌شوند و در صورتی‌که مالک وسیله نقلیه در موعد مقرر این نوع خلافی‌ها را پرداخت نکند، مبلغ آن‌ها دو برابر خواهد شد.

 

کدام دسته از خلافی‌ها با تاخیر در پرداخت دو برابر می‌شوند

 

بعد از چه مدت جریمه‌هایی رانندگی دو برابر می‌شوند؟

همان‌طور که گفتیم، جرائم از نوع خودداری، دوبرگی و الصاقی مشمول قانون دوبل هستند و در صورت عدم پرداخت به‌موقع، مبلغ آن‌ها دو برابر خواهد شد. با این‌حال پرسشی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید، این است که این نوع خلافی‌ها بعد از چه مدتی دوبل می‌شوند.

 

بر اساس قانون مهلت قانونی پرداخت این نوع تخلفات، حداکثر 60 روز پس از اعمال جریمه است و در صورتی‌که مالک وسیله نقلیه در این بازه زمانی آن را پرداخت نکند، مبلغ آن دو برابر خواهد شد.

 

زمان نصف شدن خلافی خودرو

پلیس راهنمایی و رانندگی به مناسبت‌های مختلف مثل اعیاد مذهبی یا برخی از روزهای ملی، طرح‌های تخفیفی برای خلافی خودروها در نظر می‌گیرد و مالکان وسایل نقلیه در این ایام می‌توانند جرائم وسیله نقلیه خود را با تخفیف‌های مناسبی پرداخت کنند.

 

به‌طور کلی زمان مشخصی برای طرح‌های تخفیفی پلیس راهور وجود ندارد و نمی‌توان زمان مشخصی را برای پاسخ به این پرسش تعیین کرد که جریمه دیرکرد و خلافی خودرو کی نصف میشود. برای استفاده از این نوع تخفیف‌ها باید پیگیر اخبار رسانه‌ها باشید تا بعد از اعلام هر طرح مناسبتی بتوانید از مزایای آن استفاده کنید. این اخبار را می‌توانید از سایت‌هایی مثل تاپ ،‌ قبضی نو ،‌ آیتول و … که درگاه پرداخت خلافی خودرو دارند را دنبال کنید.

 

طرح‌ بخشودگی جرایم رانندگی 1403

هر ساله در ایام مذهبی و ملی، طرح‌های متنوعی برای بخشودگی جرایم رانندگی اعلام می‌شوند که مالکان وسایل نقلیه با استفاده از آن‌ها می‌توانند از تخفیف‌های مناسبی بهره‌مند شوند.

یکی از جذاب‌ترین موارد بخشودگی جرایم رانندگی 1403، طرح بخشش 100درصدی دیرکرد بیمه انواع وسایل نقلیه است که بر اساس آن جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه موتوری از تاریخ 28 خرداد تا 16 تیر ماه سال 1403 به‌طور کامل بخشیده می‌شود.

سخن آخر

یکی از مواردی که مالکان انواع وسایل نقلیه ملزم به پرداخت آن هستند، خلافی ماشینشان است. با توجه به اینکه در برخی از مواقع مبلغ جرائم رانندگی بالاست، افراد به دنبال استفاده از طرح‌های مختلف در ایام ملی و مذهبی هستند تا از تخفیف‌های متنوع برای پرداخت جرائم رانندگی استفاده کنند.

 

برای استفاده از مزایای طرح‌های تشویقی مختلف و زمان نصف شدن خلافی خودرو باید پیگیر اخبار رسانه‌ها باشید تا با اطلاع از شرایط هر طرح، از تخفیف‌های آن استفاده کنید.

 

یکی از جذاب‌ترین طرح‌های بخشودگی خلافی سال 1403، بخشش 100درصدی دیرکرد بیمه شخص ثالث است که مالکان وسایل نقلیه از تاریخ 28 خرداد تا 16 تیر می‌توانند خودرو خود را بدون پرداخت هزینه دیرکرد بیمه کنند.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات متنی