hambergermenu

هزینه های عقد شامل چه مواردی است؟ + راهکارهایی برای کاهش هزینه ها

هزینه های عقد در سال 1403 شامل چه مواردی است؟

هزینه های عقد شامل چه مواردی است؟ برای برگزاری مراسم عقد چقدر باید هزینه کنیم؟مهمترین هزینه های عقد در سالن عقد شامل چه مواردی است؟ اگر به زودی مراسم عقد شما در پیش است، به شما تبریک میگوییم و شما را دعوت میکنیم که با این مقاله که توسط سایت سوربان، مرجع خدمات عقد و عروسی نوشته شده، همراه باشید.

 

در این مقاله به شما خواهیم گفت مهمترین هزینه های عقد شامل چه مواردی می شود و هزینه های عقد بر عهده کدام خانواده است. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

هزینه های عقد در سال 1403 شامل چه مواردی است

 

مراسم عقد در فرهنگ و جامعه ما به شکل یک پروسه نسبتا طولانی و مرحله به مرحله می‌باشد.

 

تمامی این مراحل نیز یک به یک شامل آداب و رسوم خاص خود را دارد و بر اساس تاریخ و فرهنگی که به جای مانده هزینه های عقد محضر و دیگر هزینه های مراسم عقد متفاوت است.

 

رسم و رسوم پروسه عقد و ازدواج و بر عهده گرفتن خرج آن در مناطق مختلف ایران، متفاوت بوده و اغلب اوقات این آداب از خانواده‌ای تا خانواده دیگر متفاوت خواهد بود.

 

مراحل مختلف ازدواج معمولا شامل اولین جلسه خواستگاری، بله برون، نامزدی، عقد، حنابندان، عروسی و پاتختی است.

 

مسلما تمامی این مرحله‌ها با آداب خاص خود شامل هزینه‌هایی می‌شوند که لازم است یکی از طرفین یا هر دوی عروس داماد آن را متقبل شود.

 

هزینه های مراسم عقد شامل چه مواردی است؟

مراسم عقد از مهمترین و به یاد ماندنی ترین روزهای زندگی هر شخصی است.

 

علاوه بر این می توان گفت مراسم عقد یکی از هزینه‌بر ترین مراسمات در زندگی هر شخص نیز محسوب میشود و البته این هزینه ها به انتخاب های شما بستگی دارد! برای اینکه شما بتوانید هزینه عقد خود را کنترل کنید، ما در ادامه لیستی از هزینه های عقد را برای شما تهیه کرده ایم تا با توجه به مهم بودن آنها را در اولویت قرار دهید و موارد مهم را انتخاب و موارد غیر ضروری را حذف نمایید.

 

چک لیست هزینه های برگزاری مراسم عقد:

۱. هزینه رزرو محضر عقد و سالن عقد یا تالار عقد

گاها خانواده ها و عروس و داماد تصمیم میگیرند مراسم عقد خود را در تالار عروسی یا حتی باغ تالار عروسی برگزار کنند که این مورد به تنهایی باعث افزایش هزینه های عقد میشود.

 

تصمیم با شماست: اگر دوست داشته باشید عقد خود را در تنها در محضر عقد برگزار کنید، هزینه چندانی در بر نخواهد داشت اما اگر بخواهید در تالار عروسی برگزار کنید، قضیه فرق میکند و هزینه های عقد چندین برابر میشود.

 

همچنین بعضی از سالن عقد ها با سفره عقد و جایگاه عروس و داماد باشکوه هم این مراسم را به زیبایی و با تعرفه خدمات کمتر برگزار میکنند که میتواند گزینه مناسبی برای جایگزینی تالار های گران قیمت برای مراسم عقد باشد.

 

۲. هزینه کارت دعوت

اگر قرار است برای دعوت از مهمانان خود برای مراسم عقد، کارت دعوت بفرستید، هزینه کارت دعوت عقد نیز به این هزینه ها اضافه می شود.

 

کارت دعوت یکی از هزینه های عقد است که به تعداد مهمان ها و انتخاب کارت شما بستگی دارد.

 

کارت ها با قیمت ها و طرح های مختلف وجود دارند و از انواع کارت های دعوت ساده تا لاکچری و یا حتی کارت دعوت آنلاین را شامل می شود.

 

۳. هزینه کیک عقد

خرید کیک برای مراسم عقد از اقلام واجب و جز هزینه های اصلی مراسم عقد نیست؛ ولی اگر شما میخواهید مراسم عقدتان با شکوه تر برگزار شود، می توانید کیک دلخواه خود را سفارش دهید.

 

بسته به تعداد مهمانها کیکها میتواند فلت و یا چند طبقه باشد. تعداد طبقات کیک به سلیقه و بودجه شما بستگی دارد.

 

۴. هزینه میوه و شیرینی

میوه و شیرینی جز اقلام واجب برای جشن عقد هستند که لازم است متناسب با مراسم عقد انتخاب شود و هزینه آنها به تعداد مهمان ها و انواع شیرینی و نوع میوه های شما بستگی دارد.

 

۵. هزینه کرایه یا خرید لباس عروس

اینکه قرار است برای عقدتان لباس عروس بپوشید یا کت شلوار مجلسی یا لباس مجلسی به سلیقه شما و البته بودجه شما بستگی دارد.

 

بعضی عروس خانمها تمایل دارند یک بار لباس عروس بپوشند و برخی دیگر ترجیح به پوشیدن رنگ سفید دارند.

 

اگر میخواهید لباس عروس بپوشید میتوانید آن را کرایه یا تهیه کنید، در غیر این صورت لازم است لباسی برای مراسم عقد خود تهیه کنید.

 

چک لیست هزینه های برگزاری مراسم عقد

 

۶. هزینه آرایشگاه و میکاپ عروس

آرایشگاه و میکاپ عروس نیز به انتخاب شما بستگی دارد: برخی از عروس خانم ها برای جشن خود میکاپی ساده و بسیار سبک و برخی دیگر میکاپی سنگین و پرکار را انتخاب میکنند که هزینه آن بستگی به آرایشگر مورد نظر شما دارد.

 

۷. هزینه کرایه و تزئین ماشین عروس

اگر ماشین خودتان را برای گل آرایی انتخاب کنید که هزینه کمتر است و گل آرایی هم بسته به نوع گل و تعداد گلها و حتی فصل برگزاری مراسم قیمت ها متفاوت است.

 

اما اگر ماشین لوکس کرایه کنید که هزینه بالاتری باید پرداخت کنید.

 

شما میتوانید با انتخاب گل مصنوعی به جای گل طبیعی از هزینه های خود کم کنید. البته این گزینه قابل حذف خواهد بود.

 

۸. هزینه دسته گل عروس

هزینه دسته گل عروسی بستگی به انتخاب گل مورد شما و تعداد گل های شما دارد.

 

همین طور می توانید با انتخاب گل مصنوعی به جای گل طبیعی از هزینه های خود کم کنید.

 

۹. هزینه فیلمبرداری و آتلیه عکاسی

هزینه فیلمبرداری و آتلیه عکاسی بستگی به تجهیزات فیلمبرداری دارد. شما می توانید با صرف نظر از کلیپ اسپرت و فرمالیته، ازهزینه مراسم عقدتان کم کنید.

 

۱۰. هزینه خرید حلقه

پرداخت هزینه حلقه عروس بر عهده خانواده داماد است و پرداخت هزینه حلقه داماد برعهده خانواده عروس است.

 

هزینه این نیز به سلیقه شما بستگی دارد که بر اساس نرخ روز و وزن حلقه طلا، پلاتین، یانقره انتخاب کنید.

 

۱۱. هزینه خرید سرویس عروس

هزینه خرید سرویس عروس بر عهده خانواده داماد است و مواردی مانند وزن طلا، طراحی و کارمزد، سنگ یا کریستال در قیمت تاثیر دارد که همگی بستگی به انتخاب شما دارد.

 

۱۲. هزینه چیدمان سفره عقد

شما می توانید از سفره عقد آماده ای که در تالار یا در محضر عقد وجود دارد استفاده کنید.

 

اما اگر چیدمان سفره عقد خاصی در نظر دارید می توانید آن را به طراح سفره آرایی بسپارید و هزینه آن را پرداخت کنید. هزینه پرداخت سفره ی عقد معمولا بر عهده خانواده عروس است.

 

۱۳. هزینه خرید لباس داماد

هزینه خرید لباس داماد بر عهده خانواده عروس است. قیمت کت شلوار بر اساس برند و جنس و کیفیت متفاوت است و اقلامی مانند کراوات، دستمال جیبی، پیراهن و کمربند نیز لازم است خریداری شود.

 

۱۴‌. هزینه آرایشگاه داماد

برای آرایشگاه داماد اول سر و صورت را اصلاح می کنند و بعد به مراقبت از پوست و گریم می پردازند و آرایش مو در مرحله نهایی قرار دارد. در مجموع هزینه همه این موارد را خانواده عروس پرداخت می کند.

 

۱۴‌. هزینه عاقد

اگه قصد دارید که مراسم در محضر عقد برگزار شود، پس از تحویل مدارک و ثبت اطلاعات، برا جاری کردن خطبه عقد به اتاق مخصوص عقد میرید.

 

اکثرا محضرها معمولا یه اتاق مخصوص برای مراسم عقد دارند که سفره ی عقد به صورت آماده چیده شده در آن قرار دارد.

 

اما اگه قصدتون این است که مراسم در تالار یا باغ باشه بهتر است که وسایل سفره عقد رو فراهم کنید و عاقد رو به محل مورد نظرتون بیارید.

 

هزینه مراسم عقد با کیست

 

هزینه مراسم عقد با کیست؟

هزینه عقد با توجه به توافقات بین خانواده ها انجام میشود که بعضی از هزینه ها به عهده داماد و بعضی از آنها بر عهده عروس خانم میباشد.

 

کدام هزینه های عقد با خانواده داماد است؟

 • هزینه آزمایشگاه
 • سالن عقد و دفتر ثبت ازدواج
 • لباس عقد محضری و لباس عقد عروس
 • شیرینی برای محضر عقد
 • آرایشگاه و سالن زیبایی عروس
 • حلقه
 • ساعت
 • کیک مراسم عقد
 • و زیر لفظی بعد از خواندن خطبه عقد داماد برای گرفتن بله از عروس خانوم زیر لفظی برا عروس خانوم در نظر میگیرد که میتواند انگشتر یا گردنبند و … باشد
 • اگر هزینه های دیگری را نیز اگر به توافق به عهده گرفته باشید را نیز باید پرداخت کنید.

 

 کدام هزینه های عقد با خانواده عروس است؟

خانواده عروس نیز همانند خانواده داماد وظایفی در قبال عقد دارند و هزینه هایی بر عهده آنها خواهد بود که ما به آنها میپردازیم هزینه هایی که خانواده عروس لازم است پرداخت کنند. شامل موارد زیر می باشد:

 

 •  لباس عقد محضری داماد
 • حلقه داماد
 • ساعت داماد
 • ظرف عسل
 • آرایشگاه داماد

 

نکته مهم: تمام این مواردی که ذکر شد خرید هایی اگه هستند که در کل بر عهده طرفین است و اگر توافق بر این باشد که هزینه های دیگری بر عهده خانواده عروس باشد موظف هستند تا پرداخت کنند.

 

کلام آخر

در این مقاله درباره مهمترین هزینه های عقد و اینکه هزینه های عقد شامل چه مواردی است توضیح دادیم امیدواریم توانسته باشیم در برنامه ریزی و صرفه جویی در هزینه های این مراسم به شما کمک کرده باشیم.

 

خاطر نشان کنیم تمامی این موارد بنا به صلاحدید خانواده ها و آداب و رسوم ممکن است متفاوت باشد.

 

هم چنین این تصمیم عروس و داماد و خانواده هاست که هزینه کدام مورد حذف و کدام مورد انجام شود.

 

اگر شما راجع به هزینه های عقد نظری، انتقادی و یا پیشنهادی دارید خوشحال میشویم آن را در بخش نظرات با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات متنی