hambergermenu

کاردرمانی کودکان- کاردرمانی کودک در منزل- متخصص کاردرمانی نوزاد در تهران

چکیده : کاردرمانی کودکان،کاردرمانی ذهنی، کاردرمانی جسمی-حرکتی را شامل می شود. کاردرمانگران کودکان به وسیله مداخلات علمی از کودکان حمایت و پشتیبانی کرده و به آن ها در تقویت مهارت های حرکتی ظریف و درشت، مهارت های اجتماعی، یادگیری و بهبود حافظه و تقویت توجه وتمرکز کمک می کنند. مرکز کاردرمانی دکتر صابر در مساحتی بالغ بر 400 متر مربع و در سه طبقه مجزا تمامی خدمات توانبخشی کودکان از قبیل کاردرمانی ذهنی، کاردرمانی جسمی، کاردرمانی حسی، اتاق تاریک، اتاق شنیداری، سنسوری روم، ماساژ درمانی ارائه می نماید.

 

کاردرمانی کودکان

 

کاردرمانی کودکان، کاردرمانی ذهنی، کاردرمانی جسمی-حرکتی ، بازی درمانی، اتاق تاریک و… را شامل می شود. کاردرمانگران با انواع چالش های رشدی که کودکان احتمال دارد با آن ها مواجه شوند، آشنا می باشند؛ چالش هایی که بر مشارکت کودکان در مشاغل آینده، در خانه، مدرسه، مهد کودک و اجتماع تأثیر گذاراند.

 

کاردرمانگران کودکان به وسیله مداخلات علمی از کودکان حمایت و پشتیبانی کرده و به آن ها در تقویت مهارت های حرکتی ظریف و درشت، احساسات درست تر، مواظبت از خود، مهارت های اجتماعی، مدیریت صحیح احساسات و یادگیری و بهبود حافظه و تقویت توجه وتمرکز کمک می کنند.

 

کاردرمانی به کودکان در حال رشد کمک می‌ کند تا در فعالیت های گوناکون روزانه مانند مسواک کردن دندان ها، دستشویی رفتن، پوشیدن لباس ، نوشتن تکالیف و نقاشی و… با مشکل مواجه نشوند. هدف اصلی از کاردرمانی کودکان، بهبود مهارت های مهم ذهنی و توانایی های مرتبط با زندگی روزانه در کودکان است.

 

کودکان می‌توانند از کاردرمانی استفاده کنند و از آن سود ببرند به این دلیل که این کار به پیشرفت مهارت‌ ها و پیشرفت فکری و بدنی آن ها کمک می ‌کند. این نوع درمان در جهت کمک به کودکان برای رسیدن به جایی است که یک زندگی معمولی امکان پذیر شود، به علاوه برای پاسخگویی به نیاز های مخصوص و انفرادی هر کودک می ‌باشد. کاردرمانی در منزل برای کودکان مبتنی بر این است که کاردرمانگر در آرامش فضای خانواده، خدمات ارائه می‌ دهد.

 

وجود یک محیط آشنا برای کار کردن می ‌تواند برای شما به عنوان پدر و مادر و نیز کودک تان موثر و مفید تر باشد. کلینیک کاردرمانی دکتر صابر توسط بهترین متخصصان کاردرمانی به کودکان مبتلا به اختلالات رشدی کمک می کند تا بهترین نتیجه درمانی را دریافت کنند.

 

جهت تماس با کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی جناب آقای دکتر صابر (کلینیک توانبخشی پایا در پاسداران ، کلینیک توانبخشی غرب تهران در سعادت آباد) با شماره 09029123536 تماس حاصل فرمایید.

 

کاردرمانی در منزل

کاردرمانی در منزل یکی از حیطه های توانبخشی می باشد که در جهت کمک به تسریع روند درمان مراجعین در انجام فعالیت های ذهنی و جسمی و عدم اتکا به دیگر افراد انجام می شود که در نتیجه سبب بهبود کیفیت زندگی فرد می شود.

 

هدف از انجام کاردرمانی در منزل، بهبود سلامت و تسهیل ارائه خدمات توانبخشی به کودکان است که با مشکلاتی همچون اختلالات ذهنی، ضایعه، ناتوانی های جسمی و حرکتی و … رو به رو می شوند.

 

تمام این خدمات با هدف ایجاد شرایطی برای کودک و خانواده جهت بهبود روابط اجتماعى و به طور کلى افزایش کیفیت زندگى او مى باشد. مرکز کاردرمانی و گفتاردرمانی دکتر صابر با استفاده از کادر درمانی با تجربه در این زمینه نیز به مراجعین ارائه خدمات می نماید.

 

کاردرمانی ذهنی کودکان

کاردرمانی ذهنی به کودکانی که به دلیل اختلالات متفاوت، در مراحل رشدی و نقاط عطف رشدی تاخیر داشته باشند، کمک می کند تا بیشترین حد ممکن از توانایی را کسب کنند و اختلاف سن رشدی و تقویمی خود را به کمترین حد ممکن برسانند.

 

اختلالات یادگیری، بیش فعالی و نقص توجه، اوتیسم، اختلالات حسی و… از جمله اختلالاتی می باشند که این حوزه تخصصی از کاردرمانی به آن می پردازد. در این حوزه از کاردرمانی از متد های درمانی مختلفی از جمله رفتار درمانی، بازی درمانی، اتاق تاریک، سنسوری روم و… استفاده می شود.

 

هدف اصلی از انجام کاردرمانی ذهنی کودکان، ارزیابی نقاط ضعف کودک هنگام انجام کارهای ضروی و روزمره و تقویت توانایی های کودک در جهت زندگی بهتر،راحت تر و ارتباطی محکم تر با جامعه است.

 

کاردرمانگر ذهنی در این زمینه تلاش می کند با بهبود مهارت های ذهنی نظیر حافظه، درک، توجه در ایجاد ارتباط بهتر نقش داشته باشد.

 

کاردرمانی حسی

 

کاردرمانی جسمی کودکان

کاردرمانی جسمی به کودکان آموزش می دهد که چطور با شرایط جسمی خود سازگار شوند. این سازگاری می تواند به کودکان در انجام هر نوع کار و فعالیتی در خانه، مدرسه و محل بازی کمک کند. یکی از اهداف اساسی کاردرمانی جسمی بازگرداندن دوباره توانایی های کودکان برای انجام کارهای روزانه زندگی می باشد.

 

کاردرمانگران مجرب و آموزش دیده در حیطه کاردرمانی جسمی عملکرد بدنی غیر طبیعی مربوط به آسیب ها، ناتوانی ها، اختلالات و… را ارزیابی و درمان می کنند.

 

هنگامی که کودک به یک کلینیک کاردرمانی مراجعه می کند، کاردرمانگر در ابتدا بررسی می کند که کودک هر نوع فعالیت را چطور انجام می دهد. سپس یک برنامه درمانی مناسب را به منظور بهتر شدن انجام کار ها و آسان تر یا کم تر شدن درد آن ارائه می دهد.

 

کاردرمانی جسمی کودکان

 

کاردرمانی حسی کودکان

کاردرمانی حسی کودکان یکی از مهم ترین حیطه هایی است که در کاردرمانی ذهنی کودکان به خصوص در کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم مطرح می باشد.

 

کاردرمانی حسی نوعی درمان برای تمام اختلالات جسمی و ذهنی در کودکان می باشد. به طور کلی باید گفت کاردرمانی حسی در کودکانی با اختلالات طیف اوتیسم، اختلال پردازش حسی، اختلال نقص توجه و بیش فعالی، اختلال یادگیری و… کاربرد دارد.

 

کاردرمانگران حسی کودکان در تلاش اند تا مداخلات خود را در قالب بازی برای کودکان ارائه دهند تا کودک به طور کامل جذب تمرینات حسی شود و بهترین تاثیر در تقویت عملکردهای متفاوت کودک مشاهده شود. کاردرمانی حسی انواع تمرینات حسی را با توجه به نوع اختلال حسی و علاقه کودک انتخاب می‌کند.

 

کاردرمانی SI

کاردرمانی حسی حرکتی یا کاردرمانی SI با بررسی، برنامه‌ریزی و اجرای برنامه درمانی تمام سعی خود را برای بهبود زندگی و استقلال فرد انجام می‌دهد.

 

کاردرمانگران حسی حرکتی به وسیله متد یکپارچگی حسی در قسمت کاردرمانی حسی حرکتی، ابتدا روی حس های وستیبولار ، عمقی و لامسه تغییرات مورد نیاز را ایجاد می کنند و موجب رشد و تقویت این حس ها در کودکان می شوند تا آگاهی کودک نسبت به بدن و اندام های خود بیشترشود و بتواند فعالیت های حرکتی را بهتر انجام دهد.

 

هدف کاردرمانگران حسی حرکتی، ایجاد هماهنگی های لازم میان اطلاعات حسی که به سمت مغز می روند می باشد تا کودک بتواند در هر شرایطی از توانایی های هفتگانه حسی خود به درستی استفاده کند. کاردرمانگران این بخش سعی می کنند تا با ارائه تمرینات حسی و درکی – حرکتی ، به از بین بردن هرچه سریع تر این اختلالات بپردازند.

 

کاردرمانی اتاق تاریک

اتاق تاریک یکی از قسمت های اساسی در کاردرمانی ذهنی کودکان میباشد. اتاق تاریک برای افراد با اختلالات گوناگون نظیر بیش فعالی و نقص توجه، اوتیسم، اختلال یادگیری، اختلال حسی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

در این اتاق به وسیله تجهیزات متفاوت به بهبود مهارت های توجهی، حافظه و مقابله با مشکلات حسی می پردازند. در اصل با کاردرمانی اتاق تاریک میتوان برخی از مهارت های کودکان همچون سطح آگاهی کودک ،سطح توجه و تمرکز، حافظه دیداری و شنیداری کودک و… را افزایش داد. از این تکنیک میتوان برای پرورش خیلی از حواس کودکان استفاده نمود.

 

اتاق تاریک یکی از تجهیزات مفید و موثر برای کاردرمانی است. از اتاق تاریک برای کمک به کودکانی که به مشکلات حسی مبتلا هستند، استفاده می شود. وسایل و طراحی یک اتاق تاریک باید با نیازهای هر فرد متناسب باشد که توسط متخصصین مجرب مرکز کاردرمانی دکتر صابر طراحی و برنامه ریزی می شود.

 

چرا که هر فردی که به مشکلات حسی شدید مبتلا است، با محرک‌های مختلفی سروکار دارد و نیازهای گوناگونی هم در یادگیری دارد.

 

کاردرمانی ذهنی کودکان

 

مرکز کاردرمانی دکتر صابر در مساحتی بالغ بر 400 متر مربع و در سه طبقه مجزا تمامی خدمات توانبخشی کودکان از قبیل کاردرمانی ذهنی، کاردرمانی جسمی، کاردرمانی حسی، کاردرمانی مهارت های دستی و دستورزی، اتاق تاریک، اتاق شنیداری، سنسوری روم، ماساژ درمانی و…. را به کودکان با نیازهای خاص ارائه می نماید.

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات متنی