hambergermenu

کولینگ تاور چگونه آب داخل کارخانه را سرد می کند؟

چکیده : اگر می خواهید در مورد نحوه سرد کردن آب داخل کارخانه ها و همچنین چگونگی کار کولینگ تاورها و برجهای خنک کننده بدانید این مقاله را بخوانید.

 

کارخانه های بزرگ و کوچک تولید کننده معمولا آب گرمی دارند که میخواهند آنها را سرد کنند. برای هزینه کردن این آبها باید بهای نسبتا زیادی بپردازند. اما چگونه؟

 

سریعترین جوابی که تولید کنندگان برای آن دارند استفاده از برج خنک کننده یا کولینگ تاور است.

 

اگر می خواهید سیر تا پیاز برج خنک کننده را دریابید اینجا کلیک کنید.

 

و اگر می خواهید در مورد نحوه سرد کردن آب داخل کارخانه ها به صورت کلی بدانید تا انتهای این مقاله با ما باشید.

 

کولینگ تاور چگونه آب داخل کارخانه را سرد می کند؟

 

سیستم سرد کردن آب داخل کارخانه

سیستم های سرد کننده برای سرد کردن آب داخل کارخانه استفاده می شوند. این سیستم‌ها معمولاً شامل یک کمپرسور، یک مبدل حرارتی (evaporator)، یک کندانسور و یک میزان‌گیر (expansion valve) هستند.

 

در سیستم های سرد کننده آب از سوراخ وارد یک تبدیل کننده حرارتی می شود و فن هایی که از قبل در این سیستم تعبیه شده اند آب سرد دیگری را به آب گرم موجود اعمال می کنند. با این وصف هوای سردی از طریق آب سرد به آب گرم وارد می شود و حرارت آب گرم را می گیرد.

 

در واقع مانند کولر آبی کار می کند با این وصف که کولر هوای محیط را سرد می کند ولی سیستم سرد کننده صنعتی یا کولینگ تاور آب را سرد می کند.

 

پس از سرد شدن آب، آب به سیستم های مختلف کارخانه از جمله موتور و ماشین آلاتی که به آب سرد نیاز دارند انتقال داده می شوند. این انتقال توسط یک پمپ که در کنار سرد کننده تعبیه شده است صورت می گیرد.

 

برج خنک کننده یا کولینگ تاور

برج خنک کننده دستگاهی صنعتی است که نقش سرد کننده صنعتی را در کارخانه های بزرگ صنعتی و تولیدی ایفا می کند.

 

در برج خنک کننده آب گرم کارخانه به کمک یک پمپ به بالای برج پمپاژ می شود. در همین حین که برج، آب گرم را از بالای خود دریافت می کند، هوای تازه و سردی از پایین برج به آن داده می شود. هوای تازه به آب برخورد می کند و حرارت آن را جذب می کند. این هوا پس از برخورد با آب به بیرون هدایت می شود. بدین ترتیب آب سرد شده و می توان آب را به ناحیه های مختلف کارخانه تزریق کرد.

 

مشکل کولینگ تاور

بزرگترین مشکل برج خنک کننده یا کولینگ تاور هدر رفت آب است. قسمتی آب گرمی که وارد برج شده است با برخورد با هوای تازه، تبخیر می شود. با این تفسیر قسمتی از آب کارخانه هدر می رود. برای از بین بردن این مشکل می توان از بازیافت آب تبخیر شده استفاده کرد. بعضی از برج های خنک کننده امروزی، برای از بین بردن هدر رفت آب از سیستم میعان در بالای برج استفاده می کند. با این توصیف چندین بار آب داخل کولینگ تاور تبخیر می شود و دوباره به آب تبدیل می شود.

 

کولینگ تاور در چه صنایعی استفاده می شود؟

به طور کلی در هر جایی که نیاز به سرد کردن آب داشته باشیم از کولینگ تاور استفاده می کنیم. در ادامه صنایعی را که از برجهای خنک کننده استفاده می کنند لیست کرده ایم.

 

  • صنایع نفت و گاز: برای استخراج نفت و گاز، نیاز ضروری به برج های خنک کننده بسیار بزرگ و صنعتی وجود دارد.

 

  • صنایع تولید برق: برای تولید برق از توربین ها استفاده می کنند و برای خنک نگه داشتن توربین ها از برج خنک کننده استفاده می کنند. بیشتر تولید کنندگان برق در اطراف شهرها از کولینگ تاورهای صنعتی استفاده می کنند.

 

  • صنایع شیمیایی: برای تولید مواد شیمیایی مانند اسیدها و قلیاها از کولینگ تاور برای سرد نگه داشتن آب مورد نیاز استفاده می کنند.

 

  • صنایع غذایی: بیشتر صنایع غذایی برای تولید محصولاتی همچون نوشابه، کمپوت، انواع شکلات و شیرینی از برج خنک کننده در کارخانه خود بهره می برند.

 

جمع بندی

همانطور که در بالا اشاره کردیم، استفاده از سیستم های سرد کننده صنعتی در بیشتر صنایع امروزی امری اجتناب ناپذیر است. اما برج های خنک کننده انواع مختلف با قیمتهای مختلفی دارد که هر کارخانه و صنعت بنا به نیاز خود از آنها استفاده می کنند. به عنوان مثال شرکتی در عسلویه که استخراج نفت می کند با شرکتی که در کرج نوشابه تولید می کند از برجهای خنک کننده متفاوتی استفاده می کنند. قیمت کولینگ تاور به طور متوسط از 50 میلیون تومان شروع و تا قیمتهای نجومی 10 میلیارد تومان هم ادامه دارد. لازم به ذکر است بیشتر نیازهای کشور با کولینگ تاورهای 70 80 میلیون تومانی تامین می شود.

 

در انتها عکسی از برج خنک کننده سبک که در سایت پایپ صنعت خاورمیانه منتشر شده است را می بینید.

 

کولینگ-تاور-کوچک

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات متنی