hambergermenu

بلیط هواپیما چارتری یا لحظه آخری؟

اگر بخواهید به سفر هوایی بروید، باید انواع بلیط را بشناسید.

 

بلیط‌ها به جز در ایرلاین مسافرتی و کلاس پروازی، تفاوت های دیگری هم دارند.

 

این تفاوت‌ها گاهی باعث می‌شوند تا اشخاص برای یک کلاس پروازی و یک ایرلاین مشخص، هزینه‌های متفاوتی را پرداخت کنند.

 

بلیط ها به چند دسته تقسیم بندی می‌شوند. سیستمی، چارتری و لحظه آخری دسته بندی بلیط هواپیما است.

 

اگر می‌خواهید به سفر بروید و دوست دارید با هزینه کمتر و آگاهانه‌تر بلیط هواپیما بخرید این مطلب مناسب شما است.

 

در ادامه به شما می‌گوییم که چه زمانی بلیط چارتری بخریم و چه زمانی بلیط لحظه آخری و مزایا و معایب و تفاوت های این نوع بلیط را با هم بررسی می‌کنیم.

 

بلیط هواپیما چارتری یا لحظه آخری

 

بلیط سیستمی چیست؟

برای آنکه با مفهوم چارتری و لحظه آخری آشنا شویم، نخست باید بدانیم که بلیط سیستمی چیست.

 

بلیط سیستمی توسط ایرلاین و سازمان هوایی ارائه می‌شود. برنامه این بلیط از چندین ماه قبل مشخص است و در طول سال نرخ ثابتی دارند.

 

همچنین این بلیط‌ها در قوانین استرداد و وزن بار نیز قوانین ثابتی دارند.

 

تنها عوامل تاثیر گذار روی قیمت بلیط های سیستمی، مسیر پروازی و کلاس پروازی است.

 

چارتر چیست؟

چارتر یکی از پرکاربرد‌ترین اصطلاحات در صنعت گردشگری است. این کلمه به معنی دربست کردن است.

 

در واقع وقتی یک فرد حقیقی یا یک شرکت حقوقی تعداد زیادی بلیط هواپیما یا خدمات هتل یا هر چیز دیگری را به مقدار زیاد نیاز داشته باشد، آن را چارتر یا به عبارت دیگر یکجا می‌خرد.

 

این خرید یکجا باعث می‌شود تا ایرلاین یا هتل ارائه کننده خدمات میزان قابل توجهی از سود خود را کاهش دهند و مانند خرید عمده است و بالطبع صرفه‌جویی هزینه را در پی دارد.

 

بلیط هواپیما چارتر چیست؟

بلیط هواپیما چارتری، نوعی بلیط است و هنگامی که یک آژانس یا یک شخص حقیقی تعدادی از صندلی‌های هواپیما یا تمام صندلی‌های یک هواپیما را برای مدت مشخصی اجاره کند به آن چارتر‌کننده می‌گویند.

 

نرخ بلیط هواپیما چارتری، دیگر تنها وابسته به مسیر و کلاس پروازی نیست. در واقع در بلیط‌های چارتری زمان عامل تعیین کننده قیمت بلیط هواپیما است.

 

این بلیط‌ها در زمان اوج سفر و تقاضای زیاد مردم برای خرید بلیط هواپیما، با افزایش نرخ همراه‌اند.

 

هنگامی که در مسیر برای مدت مشخصی میزان سفر و مسافر کم می‌شود، چارتر‌کننده با کاهش قیمت بلیط، از ضرر خود جلوگیری می‌کند.

 

به علت اینکه چارترکننده از قبل هزینه کل سفر را محاسبه کرده، اگر موفق به فروش بلیط‌ها نشود، ایرلاین هزینه مسیر پروازی را به چارتر‌کننده بر‌نمی گرداند.

 

بلیط هواپیما لحظه آخری چیست؟

در ساعات و روزهای پایانی منتهی به پرواز، در صورتی که همچنان بلیطی برای فروش باقی مانده باشد، بلیط هواپیما لحظه آخری، موجود خواهد شد.

 

در واقع بلیط لحظه آخری نوعی بلیط چارتری است. این بلیط ها برای ترغیب افراد به خرید بلیط هواپیما از نرخ کمتری حتی نسبت به چارتری برخوردار‌اند.

 

بلیط چارتری که قبل از تبدیل شدن به بلیط لحظه آخری یک‌بار کاهش نرخ داده، با یک کاهش نرخ بسیار چشم‌گیر تر به بلیط لحظه آخری تبدیل خواهد شد.

 

قیمت بلیط‌های لحظه آخری گاهی از قیمت یک بلیط اتوبوس هم کمتر است و برای سفری ارزان و سریع بسیار مناسب است.

 

بلیط هواپیما لحظه آخری یا چارتری

 

خدمات بلیط لحظه آخری چیست؟

تصور عموم بر آن است که هنگامی که بلیط لحظه آخری خریداری می‌کنیم، خدمات کمتری به ما ارائه می‌شود و یا هواپیمای نامناسبی برای سفر قرار داده می‌شود. این باور به طور کلی غلط است. تفاوت بلیط‌های سیستمی و چارتری و لحظه آخری، فقط در قیمت بلیط و شرایط خرید آن است.

 

در واقع ممکن است در یک هواپیما میزان مشخصی صندلی چارتر شده باشد، بدین ترتیب میزان مشخصی بلیط سیستمی هم در این پرواز موجود است.

 

ممکن است شخصی از روزها قبل بلیط سیستمی خود را خریداری کرده، شخصی دیگر هفته قبل از سفر بلیط را چارتری و با نرخ کمتر خریداری کرده و در نهایت شخص سوم در ساعات پایانی با کمترین قیمت بلیط هواپیما را تهیه کرده.

 

تمامی اشخاص وارد یک پرواز خواهند شد و از یک صندلی مشخص و خدمات پذیرایی بهره مند خواهند شد و هیچ تفاوتی باهم ندارند.

 

بلیط هواپیما چارتری بگیریم یا لحظه آخری؟

در پاسخ به این پرسش باید عوامل مختلفی را بررسی کرده و سپس به آن پاسخ داد.

 

در نظر داشته باشید که بلیط لحظه آخری همیشگی نیست.

 

در واقع در صورتی که برنامه مشخصی برای سفر دارید و در روز خاصی حتما باید در مقصد حاضر باشید، نمی‌توانید روی بلیط لحظه آخری حساب باز کنید.

 

این نوع بلیط برای مسافرت های بدون برنامه ریزی شده مناسب است.

 

در صورتی که بازه زمانی سفر شما میزان مسافر پایین است بهتر است برای خرید بلیط عجله نکنید.

 

بازه‌های زمانی برای مقاصد مختلف، متفاوت است و بسته به فصل و آب و هوا منطقه فرق می‌کند. با تشخیص میزان مسافر موجود می‌توانید بین این دو بلیط یکی را انتخاب کنید.

 

نکات پایانی بلیط لحظه آخری و چارتری

  • قوانین استرداد برای بلیط های لحظه آخری و چارتری متفاوت است. به طور کلی به علت ارزان بودن این بلیط ها امکان کنسلی آنها وجود ندارد و در صورتی که احتمال دارد برنامه سفر جا به جا شود، این نوع بلیط ها مناسب شما نیست.
  • بلیط لحظه آخری در پروازهای خارجی، مفهومی ندارد. در واقع بیشتر این پروازها نیاز به ویزا دارند و در چند ساعت نمی‌توانید ویزا یک کشور دیگر را بگیرید و با بلیط لحظه آخری سفر کنید.
  • هنگام وارد کردن مشخصات فردی در بلیط لحظه آخری و چارتری دقت لازم را داشته باشید. در صورتی که مشخصات را اشتباه وارد کنید، امکان ویرایش وجود ندارد و باید بلیط را کنسل کنید که کنسلی هم مساوی با از دست دادن کل وجه پرداختی خواهد بود.
  • در صورتی که بلیط لحظه آخری مناسب سفر پیدا کردید، به سرعت اقدام به رزرو بلیط کنید. این بلیط ها به علت ارزان بودن متقاضی زیادی دارند و زود به فروش می‌رسند.
  • رنج سنی در بلیط های چارتری و لحظه آخری وجود ندارد. در بلیط های سیستمی به کودکان تخفیف داده می‌شود، اما در این دو نوع بلیط این طور نیست.

 

کلام پایانی

نکته قابل توجه این است که کنسلی بلیط هواپیما در این دو نوع بلیط شرایط و قوانین خاص خود را با توجه به نوع ایرلاین و قوانین هواپیمایی دارد. خرید بلیط هوشمندانه در سفرهای هوایی می‌تواند از هزینه سفر شما تا حد زیادی بکاهد.

 

در بیشتر مواقع با یک بررسی ساده می‌توانید بفهمید که بلیط مناسب شما برای سفر کدام است و اقدام به خرید آن کنید.

 

سیاست شما برای خرید بلیط هواپیما چیست؟ آیا بلیط را سیستمی می‌خرید و خیال خود را راحت می‌کنید یا منتظر تخفیف های آژانس ها می‌مانید؟ نظرات خود را برایمان به اشتراک بگذارید.

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات متنی

مطالب پیشنهادی