تبلیغاتی

بکر و زیبا : خوسف

جوسف، جسف، خسف، خسب و خوسف؛ همه اینها نام شهری است که البته حالا به هیچ کدام از آنها نمی خوانندش.

شهری کویری در خراسان جنوبی با جمعیتی اندک و جاذبه های بسیار: خوسف.

بافت قدیمی خوسف با مساحتی حدود ۱۲۰ هکتار، تعداد زیادی بنای با ارزش تاریخی و فرهنگی را در خود جای داده است.

مسجدها، آب انبارها، مدرسه، قلعه و… از جمله این بناها هستند. این شهر از شمال به فردوس، از شرق به بخش مرکزی بیرجند، از جنوب به نهبندان و از غرب به شهرستان طبس محدود می شود.

اگر راهی این شهر شدید، یادتان باشد اول از همه سری به مسجد جامع آن بزنید، بنایی که به گواه کتیبه سنگی آن حدود ۳۵۰ سال عمر دارد.

خانه علوی، خانه تاجور، سنگ نگارهای کال جنگال، مدرسه ابن حسام و بافت تاریخی روستای خوسف از دیگر دیدنی های این شهر کوچک است. اما اطراف این شهر هم پر است از جاذبه هایی تماشایی، یکی از آنها روستای ماژان است.

 

بافت تاریخی روستای ماژان یکی از بافت های بسیار مهم شهر خوسف به شمار می رود که تاکنون توانسته است از صدمات ناشی از حوادث طبیعی و عوامل انسانی دور بماند و البته همین حفظ ارزش های معماری با استفاده از مصالح بومی به اهمیت آن افزوده است.

بافت تاریخی روستای مازان به دلیل همگونی با طبیعت و آب و هوای منطقه سالهای زیادی پا برجا مانده و هم اکنون نظر هر گردشگری را به خود جلب می کند.

درباره خوسف چیزی که باید حتما گفت دشت های سراسر پوشیده از گل نرگس اش است. دشت های زیبایی که اتفاقا در این روزهای سال پوشیده از عطر گل نرگس است.

 

مطالب پیشنهادی گردشگری

عکس شهر رمعکس فلورانسعکس سیدنی استرالیا
عکس ونیزعکس ونکوور کاناداعکس شهر سن سباستین
عکس سویل اسپانیاعکس ریو دو ژانیرو برزیلعکس مونیخ آلمان
عکس پاریسعکس لندنعکس تفلیس گرجستان
عکس استانبول ترکیهعکس شهر میلان ایتالیاعکس پکن چین

 

منبع : مجله چمدان

وبگردی