hambergermenu

دانستنی ها و عجایب قبر حضرت آدم

دانستنی ها و عجایب قبر حضرت آدم

 

یکی از چالش‌ها و سؤالات مهم تاریخی این است که حضرت آدم در کجا دفن شده است؟

 

با توجه به قدیمی بودن این واقعه، نظر قطعی دادن نسبت به این موضوع سخت به‌نظر می‌رسد؛ اما با بررسی برخی از روایات و اسناد تاریخی، می‌توان تا حدی مطمئن شد که قبر حضرت آدم در کجا واقع شده است.

 

در این مطلب این ابهامات را بررسی خواهیم کرد و نحوه سفر و هزینه بازدید از این مکان را مشخص خواهیم کرد.

 

چگونه به بازدید از این مکان برویم؟

همه ساله زائران زیادی برای زیارت ائمه معصوم به کشور عراق سفر می‌کنند.

 

این زائران به‌صورت انفرادی یا با کاروان به این سرزمین مشرف می‌شوند.

 

برنامه سفر کاروان‌ها، به‌ این صورت است که معمولاً ۳ شب در نجف و ۳ شب در کربلا حضور دارند و ۱ روز را به زیارت حرم عسکرین و حرم کاظمین می‌پردازند.

 

در طی ۳ روزی که در شهر نجف ساکن هستند، چندین بار به حرم امام علی (ع) مشرف می‌شوند.

 

برنامه روز نخست، زیارت دسته‌جمعی حرم امام علی (ع) جهت راهنمایی زائران برای اطلاع از مسیر و بازدید از امکان زیارتی نجف است.

 

شما در بازدید از حرم امیرالمونین و ضریح مطهر ایشان، می‌توانید از زیارت قبر حضرت آدم نیز بهره‌مند شوید.

 

از این رو، شما می‌توانید جهت رزرو کاروان‌ زیارتی کربلا و نجف سازمان حج و زیارت به آدرس https://rasmesafar.co/tours/karbala مراجعه فرمایید؛ کاروان‌هایی که همه روز به‌صورت هوایی و زمینی، اعزام زائران به شهر‌ها زیارتی عراق را برعهده دارند تا این افراد از زیارت اماکن مقدس این سرزمین، استفاده و بهره لازم را ببرند.

 

جریان تابوت حضرت آدم و کشتی نوح (ع)

روایتی به امام صادق (ع) دراین‌باره، منسوب شده است که می‌فرمایند: هنگامی نوح سوار بر کشتی شد، وحی بر او آمد که بر خانه خدا طواف کند؛ او نیز از کشتی پیاده شد و درحالی‌که آب تا زانو‌های او بالا آمده بود، تابوتی را از آب بیرون کشید که در آن، استخوان‌های حضرت آدم وجود داشت.

 

نوح، تابوت را به داخل کشتی منتقل کرد و چندین دور بر خانه خدا طواف داد. در نهایت کشتی نوح در مسجد کوفه پهلو گرفت. حضرت نوح، این استخوان‌ها را پشت مسجد کوفه دفن کردند.

 

نقل‌قول‌ها درباره دفن حضرت آدم و حوا در جدّه و مکه

برخی تاریخ‌ شناسان، سندی را مبنی بر انتقال پیکر حضرت آدم به کوفه و نجف، نیافتند.

 

از این رو، معتقدند که حضرت آدم در مکه به خاک سپرده شده است.

 

همچنین بنا به نقلی، محل دفن حضرت حوا را در شهر جدّه می‌دانند؛ شاهد این دلیل، نام این شهر است که به معنی مادربزرگ منسوب و شناخته می‌شود.

 

قد حضرت آدم چند متر است؟

 

قد حضرت آدم چند متر است

 

یکی از مسائل شگفت انگیز در این میان، قد آدم است.

 

برخی روایت ها قد حضرت آدم را 70 متر می دانند.

 

به طوری که طبق روایتی از حضرت علی (ع)، قد ایشان به قدری بود که دو پای او، روی گردنه صفا و سر او، زیر افق آسمان قرار داشت؛ این میزان قد حضرت آدم باعث می شد که از گرما شکایت کند؛ از این رو، بخاطر اینکه دیگر اعتراض نکند، خداوند به جبرئیل دستور داد که جسم حضرت آدم را فشرده و کوچک تر کند و از آن پس، قد او به 35 متر کاهش پیدا می کند؛ در تورات نیز از قد حضرت آدم، به همین اندازه یاد شده است.

 

دفن امیرالمومنین در پیکر حضرت آدم و حضرت نوح

در روایتی آمده است که امیرالمومنین علی‌(ع) وصیت کرده‌اند که ایشان را در سینه حضرت نوح، دفن کنند.

 

بر این اساس، می‌توان دریافت که قبر حضرت آدم، حضرت نوح و حضرت علی (علیهم‌ السلام) در نجف اشرف و در ضریح مطهر حرم امیرالمومنین (ع) قرار گرفته است.

 

هزینه بازدید از این مکان چقدر است؟

در واقع، شما برای بازدید از این مکان‌ مقدس، به‌طور جداگانه، هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید.

 

تنها لازم است خود را به این مکان برسانید.

 

تور‌هایی که سازمان حج و زیارت برگزار می‌کند، معمولاً به‌صورت ۶ یا ۷ شب برگزار می‌شود؛ زیرا شما بتوانید در این سفر، از بسیاری از امکان زیارتی و تاریخی این کشور، همچون مسجد کوفه، مسجد سهله، قبرستان وادی‌السلام، تل زینبیه، آرامگاه طفلان مسلم و قبر بسیاری از شخصیت‌های تاریخی و دینی، بازدید کنید؛ و البته به زیارت حرم امام حسین (ع)، حضرت ابوالفضل (ع)، امام جواد (ع)، امام کاظم (ع)، امام هادی (ع) و امام حسن عسکری (ع) مشرف شوید.

 

قیمت این کاروان‌ها، بسته به تعداد روز اقامت شما و نوع هتل اسکان، از ۶ میلیون تومان در سفر‌های زمینی و از ۱۳ میلیون تومان در سفر‌های هوایی آغاز می‌شود و بسته به روز‌های خلوت یا شلوغ سال، قیمت این کاروان‌ها تغییر پیدا می‌کند.

 

منبع : آوای رسم سفر

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات متنی

مطالب پیشنهادی