تبلیغاتی

غار وسط دٌل دٌل – کهن ترین سکونت گاه انسانی

غار وسط دٌل دٌل شاید یکی از غارهای ناشناخته برای شما دوستداران گردشگری باشد . بخش گردشگری باحال مگ این جاذبه گردشگری را کامل بررسی می کند  .

غار های ایران هنوز هم که هنوز است مورد بی مهری دوستداران گردشگری هستند.

 

تعریف همه آنها از غار محدود می شود به غار علیصدر که البته از زیبایی هایش نمی توان گذشت، اما حتی طبیعت گردان ایران هم چندان توجهی به غارها ندارند، اما جالب این که دنیای غارهای ایران شگفت تر از آن است که در همین چند جمله بگنجد، یکی از آنها «غار وسط دل دل» است؛ غاری که به گفته برخی منابع کهن ترین سکونتگاه انسانی است.

 

⭐️ پیشنهاد بخش گردشگری باحال مگ به شما :   ۴ شهر توریستی جهان را بشناسید 

 

این غار در روستای فرنگ در بخش مرکزی شهرستان گالیکش استان گلستان قرار دارد که سال ۱۳۴۲ از سوی پروفسور مک برنی شناسایی شد.

 

این غار به نام دیگری هم خوانده می شود، باستان شناسان این غار را به نام «غار کیارام» می شناسند.

 

درست در جلوی این غار و هفت متر پایین تر از دهانه آن یک رودخانه فصلی قرار دارد. ارتفاع دهانه غار بیش از دو متر است، اما ارتفاع داخل آن گاه تا ۲۰ سانتی متر هم می رسد. عمق «غار وسط دل دل» هم حدود ۲۴ متر است.

 

دل دل

 

ویژگی های دیگر این غار

خوبی این غار این است که نور کافی در آن وجود دارد و تقریبا تا انتهای آن روشن است. دسترسی آسان، نزدیکی به منبع تأمین آب، روشنایی نسبی داخل غار، امنیت و موقعیت جغرافیایی آن از جمله ویژگی هایی است که می تواند بسیاری از طبیعت گردان و دوستداران گردشگری را به سوی خود بکشاند. اطراف غار هم دارای پوشش متراکم جنگلی است.

 

مصنوعات به دست آمده از این غار هم به نوبه خود جالب توجه است. ابزارهای سنگی این غار شامل ابزارهای کوچکی است که مشابه مصنوعات و ابزارهای سنگی فرهنگی موستری غارهای زاگرس و غار تشیک تاش ازبکستان است.

 

? همچنین جالب است بدانید برجی به نام برج قدیمی دختران وجود دارد که می توانید برای مطالعه در این مورد روی آن کلیک کنید .

 

بقایای جانوری به دست آمده هم شامل گاو وحشی، گوزن قرمز و کرگدن است.

 

این غار تنها محوطه پارینه سنگی است که بقایای کرگدن در آن شناسایی شده است. غار وسط دل دل، در گذشته ها مورد سکونت گروههای شکار و جمع آورندگان غذا بوده است.

 

مک برنی که خود کاشف این غار است در این باره نوشته است که احتمالا در یک دوره میان یخچالی یا طی یک دوره کوتاه گرم و در آخرین دوره یخچالی مورد استفاده انسان بوده است.

 

غار وسط دل دل قدیمی ترین غار مسکونی در شمال کشور محسوب می شود.

 

😉  آیا می دانید چه پیست های اسکی استانداردی در کشورمان ایران  وجود دارد ؟

 

این غار به شماره ۲۷۲۲ و با قدمت پارینه سنگی میانه و عصر آهن و اسلامی در فهرست آثار ملی کشور هم به ثبت رسیده است.

 

منبع : مجله چمدان

وبگردی