hambergermenu

فیلبند مازندران؛ سفر بر فراز ابرها

با فرا رسیدن تابستان بهترین گزینه برای سفر خرید بلیط هواپیما رشت و ساری و سفر به شهرهای شمالی ایران است.

 

سفر به خطه سرسبز شمال و ساحل زیبای دریای خزر، یکی از فراموش نشدنی‌ترین خاطرات هر ایرانی است. این سفر اما محدود به دریا و جنگل نمی‌شود.

 

در سالهای اخیر، یکی از تفریحات گردشگران در منطقه شمالی کشور، سفر به ییلاقات و زندگی به سبک مردمان روستا برای چند روز است.

 

فیلبند مازندران با عکس‌های خیره کننده از ابرها در کوهستان شناخته می‌شود.

 

به همین دلیل به این مرتع ییلاقی استان مازندران اقیانوس ابرها می‌گویند.

 

اگر می‌خواهید در سفر به شمال نوع جدیدی از سفر را تجربه کنید، با ما همراه باشید تا همه چیز درباره اقیانوس ابرهای فیلبند را به شما بگوییم.

 

معرفی روستای فیلبند مازندران

روستای فیلبند مازندران مرتفع‌ترین روستا در این استان است. این روستا بر قله چلاو و در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

 

روستای فیلبند به علت وجود منطقه کوهستانی در بیشتر روزهای سال با ابرها احاطه شده است.

 

لذت قدم زدن در کنار ابرها و دیدن منظره زیبای تراکم ابرها در کوهستان‌های سرسبز و طلوع و غروب بی نظیر این روستا، این منطقه را میان اهالی اطراف روستا و گردشگران محبوب کرده است.

 

این روستا در گویش محلی ” فِلبَند ” است. معنی این کلمه از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول کلمه (فل) به معنی خستگی و بخش دوم آن (بند) به معنی بند آمدن است.

 

این روستا به دلیل صعب العبور بودن در گذشته به این نام شناخته شده و مردمان در گذشته به علت تردد دشوار برای رسیدن به روستا این نام را برای آن برگزیده‌اند.

 

سفر به مازندران

 

دسترسی به روستای فیلبند

برای دسترسی به روستای فیلبند باید در مسیر جاده هراز قرار بگیرید. این روستا در ۵۷ کیلومتری شهرستان آمل قرار دارد.

 

برای رسیدن از استان‌های جنوبی و تهران به این روستای زیبا باید در جاده جاده هراز و در مسیر فرعی به‌سمت فیلبند، بین جنگل الیمستان و روستای رزکه قرار بگیرید.

 

سپس بعد از گذر کردن از این روستاها و روستاهای پاشاکلا و سنگچال بالاخره به روستای فیلبند می‌رسید. مسیر این روستا پر پیچ و خم و کوهستانی و دیدنی است.

 

جالب است بدانید که این روستا با تهران تنها ۱۷۰ کیلومتر فاصله دارد، اما حدود ۵ ساعت طول می‌کشد تا به آن برسید.

 

از شهرهای شمال شرقی مانند مشهد هم ابتدا باید از ساری، بابل، آمل عبور کرده و وارد جاده کوهستانی شوید؛ از سمت شمال غربی و تبریز هم باید از شهر‌های رشت، آمل خودتان را به فیلبند شمال برسانید.

 

سفر به این منطقه با انواع خودرو و اتوبوس امکان پذیر است و نیاز به ماشین‌های آفرودی ندارد، اما این منطقه در پاییز و زمستان با بارش های زیاد، امکان عبور و مرور را سخت می‌کند و در این روزها جاده فیلبند مسدود است.

 

شما می توانید با خرید بلیط هواپیما ساری به این شهر زیبا سفر کنید و باقی مسیر را با اتوبوس یا ماشین طی کنید تا سفری با خستگی کمتر و آرامش بیشتر را تجربه نمایید.

 

اگر قصد سفر با هواپیما به ساری را دارید حتما در انتخاب بهترین پرواز برای سفر به شمال تحقیقات لازم را داشته باشید.

 

آب و هوای فیلبند مازندران

روستای فیلبند مازندران با دریای خزر ۸۰ کیلومتر فاصله دارد. نزدیک‌ترین ساحل به فیلبند، ساحل محمودآباد است. این روستا در بیشتر روزهای سال هوای سرد را تجربه می‌کند و به همین علت به آن ییلاق فیلبند می‌گویند.

 

در زمستان این منطقه با سردی بسیار هوا، خالی از سکنه می‌شود و در بهار با آب شدن برف های در مسیر، مردمان روستا که به سمت قشلاق کوچ کرده بودند، دوباره به روستا برمی‌گردند.

 

روستای فیلبند در بهار هوای خنکی دارد اما در بیشتر روزهای بهار در این روستا احتمال بارش پراکنده و رگبار و تگرگ وجود دارد.

 

در تابستان اما این روستا در بهترین شرایط خود به سر می‌برد. در فصل تابستان که اکثر نقاط استان مازندران گرم و شرجی است، آب و هوای فیلبند خنک و مطبوع است.

 

این روستا در پاییز هم سرد است و جاده منتهی به آن بسیار لغزنده و خطرناک است.

 

فیلبند مازندران

 

بهترین زمان بازدید از فیلبند

اکنون که از آب و هوای فیلبند اطلاعت داریم، می‌دانیم که بهترین فصل بازدید از فیلبند، فصل تابستان است.

 

اما بهتر است هر زمان از سال که به فیلبند می‌روید، قبل از آن آب و هوای منطقه را از طریق هواشناسی مازندران چک کنید.

 

در اواخر فصل بهار با پر شدن دشت فیلبند از گل‌های رنگارنگ این منطقه مناظر دیدنی‌ای برای عکاسی و تماشا دارد.

 

در فصل تابستان هم با خنک بودن هوا نسبت به دیگر مناطق استان مازندران، فیلبند دیدنی و البته شلوغ است.

 

در این فصل اگر به بازدید از این روستا میروید، انتظار خلوتی و سکوت را نداشته باشید و در هر قسمت روستا پر از گردشگر و دوست‌دار طبیعت است.

 

اقامت در روستای فیلبند

اکنون که بهترین زمان بازدید و مسیر دسترسی به فیلبند را شناختیم، بهتر است بدانیم که در فیلبند در کجا می‌توان اقامت کرد.

 

برای اقامت در این روستا چندین گزینه متنوع وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

 

اقامت در اقامتگاه بوم‌گردی

روستای فیلبند بسیار کوچک است. در این روستا تعداد زیادی خانه و ویلا وجود ندارد. همچنین این روستا هتل و مهمانپذیر بزرگ و با امکانات ندارد.

 

در روستا یک مهمانپذیر بوم‌گردی وجود دارد که “تکیه غرب” نام دارد.

 

در این مهمانپذیر، امکان اجاره اتاق را دارید و فضای روستایی و دلنشین این اقامتگاه حتما برایتان بسیار جذاب است.

 

حمام و سرویس بهداشتی این اقامتگاه به صورت اشتراکی است و در حیاط مجموعه قرار دارد.

 

اقامت در ویلا و سوئیت

در این روستا چند ویلا برای اجاره وجود دارد. البته این ویلا و سوئیت‌ها، منزل خود روستاییان است که برای کسب درآمد قابل اجاره شدن است.

 

این ویلاها محدودیت بسیاری دارند و بهتر است قبل از سفر آنها را رزرو کنید تا در هنگام رسیدن با تکمیل ظرفیت آنها بی‌جا و مکان نمانید.

 

مزیت این ویلاها بهداشتی‌تر بودن و وسعت بیشتر فضا در آن است. همچنین در این روستا تعداد محدودی سوئیت جنگلی یا کلبه جنگلی وجود دارد که از روستا دورتر بوده و آرامش بیشتری دارد.

 

کمپینگ در طبیعت روستا

در نزدیکی امامزاده قاسم روستای فیلبند، یک مهمانپذیر کوچک وجود دارد که می‌توان در محیط باز آن کمپینگ کرد.

 

اگر می‌خواهید در فضای باز این روستا اقامت داشته و کمپ کنید، بهتر است حتما آب و هوای منطقه را چک کنید تا با بارش شدید شما را غافل گیر نکند.

 

برای سرویس بهداشتی هم می‌توانید به امامزاده قاسم و تکیه غرب مراجعه کنید و مشکلی بابت آن نخواهید داشت.

 

همچنین اگر می‌خواستید فضای بکرتری را تجربه کنید، می‌توانید در ارتفاعات اطراف روستا کمپ کنید، بهتر است برای کمپینگ حتی در تابستان، لباس گرم به همراه ببرید تا سرما شب روستا شما را آزار ندهد.

 

سفر به ساری

 

جاهای دیدنی روستای فیلبند

شاید تصور کنید که جاهای دیدنی فیلبند، همین دشت و جنگل و اقیانوس ابر دور تا دور روستا است.

 

اما بهتر است بدانید که اطراف روستا پر از جاذبه های طبیعی و گردشگری است که خوراک اکتشاف و گشت و گذار در آن است. در ادامه به معرفی جاذبه روستای فیلبند خواهیم پرداخت.

 

قله اندوار روستای فیلبند

در حوالی روستای فیلبند، منطقه روستایی اندورا قرار گرفته است. این منطقه نسبت به روستای فیلبند گرم تر است و مناسب فصل بهار است.

 

مسیر قله اندوار دو راه روستایی و جنگلی دارد که یکی از آنها امکان بردن وسیله نقلیه دارد.

 

البته تردد در این مسیر بسیار خطرناک است و بهتر است یکی از بومیان را به عنوان راهنما به همراه خود ببرید.

 

در مسیر جنگلی باید پیاده روی بیشتری بکنید و در مسیر قله با مناطقی مانند سیاه بیشه، زرشک او، یخار کوه، دره لوی آقا، دز گردنه، لاکوه (لارکوه)، بزرگ کلاه، جنگی دره، هزار خال، ناردشت و بزرودشت مواجه خواهید شد، پس حتما دوربین عکاسی را همراه داشته باشید.

 

جنگل چلاو روستای فیلبند

گفتیم که روستای فیلبند در قله چلاو قرار دارد. در اطراف روستا و قسمت کوهپایه آن جنگل چلاو قرار گرفته است.

 

جنگل چلاو که جزء جنگل های هیرکانی محسوب می‌شود، یکی از دیدنی ترین جنگل‌های استان مازندران است.

 

پوشش گیاهی جنگل مانند دیگر جنگل‌های هیرکانی از درختان سرخدار، ممرز و انجیلی است.

 

قدمت این جنگل به میلیون‌ها سال می رسد، پس اگر به بازدید از این منطقه می‌روید حتما در حفظ طبیعت کوشا باشید.

 

جاذبه اصلی این جنگل در شهریور ماه رخ می دهد. گاوبانگی، یکی از دیدنی‌ترین رویداد های طبیعی است که در شهریور این جنگل اتفاق می‌افتد.

 

گاوبانگی یا به گویش مازنی ها، «گوگوره» به فصل جفتگیری مارال‌ها (گوزن قرمز شمالی) می‌گویند. در واقع گاوبانگی به غرش مارال‌های نر برای جذب مارال‌های ماده است.

 

برای بازدید این رویداد طبیعی در شهریور ماه باید به همراه یک محیط بان در منطقه به گردش در جنگل بروید و اگر خوش شانس باشید، غیر از صدای گاوبانگی، لحظه غرش را از نزدیک خواهید دید و هیبت مارال زیبای نر منطقه را به تماشا خواهید نشست.

 

چشمه لار روستای فیلبند

علت قوی و سالم ماندن اهالی روستای فیلبند از نظر خودشان، چشمه لار است. این چشمه که آب شرب منطقه را تامین می کند، در میانه جنگل قرار دارد و آب زلالی دارد.

 

آب معدنی چشمه سرشار از خاصیت است و وجود ماده فلوئور در آن باعث تقویت استخوان‌ها می‌شود.

 

بازدید از این چشمه دیدنی نیاز به اندکی پیاده روی دارد و اگر با منطقه آشنایی ندارید، از اهالی روستا درخواست کنید تا شما را راهنمایی کنند.

 

روستای سنگچال

روستای سنگچال از توابع روستای فیلبند است. در این روستا تمامی سازه‌ها از چوب ساخته شده و نمایی دیدنی دارد.

 

در کنار هر منزل چوبی مرتعی مخصوص دام‌ها قرار دارد و بازیگوشی دام ها از تپه بالای روستا دیدنی و لذت بخش است.

 

مردم روستا به دامپروری مشغول‌اند و صنایع دستی فیلبند بیشتر در این روستا یافت می‌شود.

 

چوقا و گلیم و فرش در این روستا بافته و محصولات لبنی تازه و ترشیجات خوشمزه را میتوانید در این روستا تهیه کنید.

 

همچنین در اواخر مرداد ماه مردمان روستا در یک جشنواره بومی شرکت می‌کنند و با لباس های محلی به بازی و رقص مشغول می‌شوند که از دیدنی‌های این روستا است.

 

امامزاده یحیی و امامزاده قاسم

روستای سنگچال، یک امامزاده معروف به اسم امامزاده یحیی دارد. برای رسیدن به این امامزاده باید به مرتفع‌ترین قسمت روستا بروید و اندکی پیاده روی دارد.

 

منظره امامزاده یکی از دیدنی ترین مناظر اطراف فیلبند محسوب می‌شود و فضایی محسور کننده دارد. در قله‌های جنوبی فیلبند هم امامزاده قاسم آرامیده است.

 

پیشتر گفتیم که، محیط این امامزاده مناسب کمپینگ است و امکاناتی مانند سرویس بهداشتی در این امامزاده وجود دارد.

 

این امامزاده نیز روی یکی از قله‌های مشرف به بابل قرار دارد و اندکی پیاده روی نیاز دارد تا به آن برسید. طلوع و غروب خورشید در کنار این دو امامزاده دیدنی و شگفت انگیز است.

 

اقتصاد و جمعیت روستای فیلبند

این روستا، یک روستای فصلی است و جمعیت آن متغیر است. طبق آمار حدود ۳۰ خانوار در این روستا زندگی می‌کنند که به هنگام زمستان از این منطقه به مناطق پایین دستی کوچ می‌کنند.

 

اقتصاد روستا مبتنی بر دامداری و دامپروری است همچنین در فصل تابستان گردشگری در این منطقه رونق می‌گیرد و روستاییان از این راه و فروش سوغات کسب درآمد می‌کنند.

 

انواع مواد غذایی لبنی مانند: کشک و قارا و انواع لواشک و همچنین ازگیل، سبزیجات کوهی، انار، عسل کوهی، انواع شیرینی‌ها و نان محلی، از خوشمزه‌ترین خوراکی‌های فیلبند هستند که می‌توانید به‌عنوان سوغاتی آنها را تهیه کنید.

 

همچنین گلیم بافی، صنایع چوبی و انواع بافت کاموایی از دیگر سوغات فیلبند محسوب می‌شود.

 

گونه جانوری و گیاهی فیلبند مازندران

با وجود طبیعت بکر و درختان انبوه، همچنین آب شیرین و زلال منطقه، گونه های مختلف جانوری در این منطقه یافت می‌شود.

 

جانورانی مانند: پلنگ، خرس، راسو، گاومیش، گراز، خرگوش و پرندگانی مانند قرقاول و شاهین را می توان در این روستا پیدا کرد.

 

همچنین پوشش گیاهی مختلف این روستا شامل: درختانی مانند افرا، ولیک و بوته های زرشک و تمشک وحشی ترش و آبدار در اطراف روستا به وفور یافت می‌شود.

 

لوازم ضروری و نکات مهم برای سفر به فیلبند

  • اگر برای کمپینگ به این روستا می‌روید، بهتر است چند وعده غذایی و آب آشامیدنی و همچنین لباس گرم و کیسه خواب سبک به همراه داشته باشید.
  • داشتن کفش مناسب، کلاه آفتابگیر و کرم ضد آفتاب و بارانی به شما در پیاده روی‌های طولانی کمک می‌کند. همچنین برای طبیعت گردی در این روستا نیاز به آمادگی جسمانی متوسط دارید.
  • در روستا انواع امکانات رفاهی مانند: سوپر مارکت، آب لوله کشی، کترینگ و سرویس بهداشتی و… موجود است و نیاز شما را می‌تواند برای چند روز برآورده کند.
  • اگر در فصل تابستان به دیدار اقیانوس ابرها می‌روید، بهتر است بدانید که به علت ازدیاد جمعیت در این فصل ساعاتی از روز آب منطقه قطع می‌شود و همچنین خانه‌های روستاییان از ماه قبل برای بازدید اجاره می‌شود.
  • با توجه به کوهستانی بودن جاده منتهی به فیلبند، حتما از کارکرد درست خودرو خود اطمینان حاصل کنید، نزدیک ترین امداد خودرو تا این جاده چندین ساعت فاصله دارد و در صورت بروز خراب خودرو، یک روز شما را از بین می‌برد.

 

نکات پایانی

در پایان توصیه می کنیم حتما هنگام بازدید از طبیعت زیبای اطراف این روستا و بازدید از جاذبه های دیدنی منطقه، دوربین عکاسی خود را فراموش نکنید.

 

همچنین با طبیعت مهربان باشید و به پوشش گیاهی آسیبی وارد نکنید. با مراقبت از این موهبت الهی، آن را برای نسل های بعدی حفظ کنیم.

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات متنی

مطالب پیشنهادی