تبلیغاتی

قدیمی ترین فرش های ترکیه در موزه فرش استانبول

موزه فرش استانبول حاوی فرش هایی بی نظیر از جمله فرش های زیبای قفقازی که در قرن های ۱۴ تا ۲۴ در شهر های مختلف ساخته شده اند است.

 

این مجموعه که یکی از غنی مجموعه های فرش در جهان است متشکل از فرش های قدیمی و تاریخی موجود در مساجد های کهن ترکیه، کاخ های پادشاهی ، حرم ها و مراکز مختلف اسلامی است.

 

در این موزه ۸۰۶ تخته فرش وجود دارد که ۳۹۴ تخته آن تاریخی و مربوط به قرون گدشته ترکیه است.

 

در سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ نیز بیش ۵۰۶ فرش ترمیم شده به این مجموعه اضافه شد.

 

 

موزه-فرش-استانبول

 

چهل فرش و قالیچه که از بین نادرترین قطعات موجود در این مجموعه انتخاب شده اند ، در سه گالری مختلف به صورت زمانی و مطابق با گروه های طراحی آنها نمایش داده می شوند.

 

در اولین گالری فرشهایی از آناتولی سلجوقی به نمایش گذاشته شده است ، دومین گالری فرشهای مرکزی و شرقی آناتولی را از دوران عثمانی به نمایش می گذارد و  گالری سوم فرشهایی از اوساک را به نمایش می گذارد.

 

مدیران این موزه در تلاش بوده اند تا خود را با آخرین پیشرفت های تکنولوژی تطبیق داده و امکانات خوبی را برای این مجموعه فراهم آورده اند که از این موارد می توان به پنجره های امنیتی ، پنل های الکترونیکی ،  سیستم های گرمایشی و خنک کننده پیشرفته ، صفحه نمایش های لمسی و … اشاره کرد.

 

موزه-فرش-ترکیه

 

ساختمان موزه

 

موزه فرش استانبول برای اولین بار در ۲۹ آوریل ۱۹۷۹ در  مسجد سلطان الهمت افتتاح شد ، اما از آنجا که در نهایت برای نمایش فرش مناسب نبود ، تصمیم به بازگشایی موزه در هیاصوفیه گرفته شد.

 

بنای عمارت بین سالهای ۱۷۴۲ تا ۱۷۴۳ در قسمت شمال هیاصوفیه  توسط سلطان محمود اول ساخته شده است ، در اصل به عنوان آشپزخانه سوپ برای فقرا عمل می کرد.

 

ورودی کاخ توپکاپی در شرق عمارت قرار دارد و همینطور چشمه احمد سوم در بخش شرقی آن قرار دارد.

 

 

وبگردی