تبلیغاتی

پرجمعیت‌ترین شهرهای ایران را می‌شناسید؟

آخرین سرشماری نفوس و مسکن در ایران که در سال ۱۳۹۵ انجام شد نشان داد که بیش از ۵۰ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از جمعیت حدود ۸۰ میلیونی کشور در شهرها زندگی می‌کنند، یعنی حدود ۷۴ درصد و این در حالی‌ست که ده سال قبل یعنی در سال ۱۳۸۵ نزدیک به ۶۸ درصد ایرانی‌ها شهرنشین بوده‌اند. اگر این نسبت را به همین ترتیب دنبال کنیم می‌بینیم که هر چه به گذشته برمی‌گردیم نسبت جمعیت شهرنشین به کل جمعیت کشور کم‌تر و کم‌تر می‌شود و این به‌معنی مهاجرت افراد از روستاها به شهرها و تمایل بیشتر به شهرنشینی در سال‌های اخیر است. همین قضیه جمعیت شهرهای ایران را بیش از پیش کرده‌است. در این نوشتار قصد داریم نگاهی به فهرست پرجمعیت‌ترین شهرهای ایران و روند رشد جمعیت در آن‌ها داشته باشیم.

 

فهرست پرجمعیت‌ترین شهرهای ایران

علاقه به شهرنشینی باعث شده بعضی از شهرها، به‌علت مساحت نسبتاً کم، تراکم جمعیت بالایی داشته باشند و این خود خود مشکلات مختلفی را در پی داشته است. البته گسترش شهرنشینی از سویی باعث پیشرفت شهرهای پرجمعیت و بالارفتن سطح زندگی در آن‌ها شده است. همه می‌دانیم که تهران اولین شهر ایران از نظر تعداد جمعیت است و همه با مشکلات این جمعیت زیاد یعنی مشکلاتی مانند آلودگی هوا و ترافیک آشناییم. اما از سویی می‌دانیم که ساکنان این شهر نسبت به بسیاری از دیگر شهرها به امکانات بیشتری برای داشتن رفاه بیشتر دسترسی دارند. این سخنان درباره‌ی سایر شهرهای پرجمعیت ایران هم صدق می‌کنند. پرجمعیت‌ترین شهرهای ایران به قرار زیر هستند:

 

۱۰- ارومیه
شهر ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی ست و در شمال‌غربی کشور واقع‌ شده است. این شهر براساس آمار سال ۱۳۹۵ حدود ۷۳۶ هزار نفر جمعیت دارد و از نظر جمعیت دهمین شهر کشور و دومین شهر در شمال‌غربی کشور بعد از تبریز است. ارومیه همیشه جزو شهرهای پرجمعیت ایران بوده و در تمامی سرشماری‌های انجام شده از سال ۱۳۳۵ تا کنون در یکی از رتبه‌های ۹، ۱۰ یا ۱۱ کشور قرار داشته است.

 

۹- کرمانشاه
کرمانشاه مرکز استان کرمانشاه است و در غرب کشور واقع‌ شده است. این شهر براساس آمار سال ۱۳۹۵ حدود ۹۴۷ هزار نفر جمعیت داشته و از این نظر در رتبه‌ی نهم بین پرجمعیت‌ترین شهرهای کشور قرار دارد. کرمانشاه از سال ۸۵ تا ۹۵ نهمین شهر پرجمعیت ایران بوده و پیش از آن هم همیشه یکی از شهرهای پرجمعیت به‌شمار می‌آمده و در یکی از رتبه‌های ۶، ۷ یا ۸ کشور قرار داشته است. یکی از نکات جالب درباره‌ی جمعیت کرمانشاه افزایش قابل‌توجه جمعیت این شهر بین سال‌های ۵۵ تا ۶۵ است. جمعیت کرمانشاه بین این دو سال از حدود ۲۹۰ هزار نفر به حدود ۵۶۵ هزار نفر رسیده است، یعنی تقریباً ۹۴ درصد افزایش داشته است.

 

۸- اهواز
اهواز مرکز استان خوزستان واقع‌شده در جنوب غربی ایران است. جمعیت این شهر براساس آمار سال ۱۳۹۵ حدود ۱ میلیون و ۱۸۴ هزار نفر است و از این نظر در جایگاه هشتم در کشور قرار دارد. جمعیت اهواز با اضافه‌کردن جمعیت اطراف شهر به حدود ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر می‌رسد.

 

۷- قم
قم مرکز استان قم واقع‌شده در قسمت مرکزی ایران است. این شهر براساس آمار سال ۱۳۹۵ حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و در فهرست پرجمعیت‌ترین شهرهای ایران در جایگاه هفتم قرار گرفته است. قم با تراکم جمعیت ۷ هزار و ۲۵۷ نفر بر کیلومتر مربع یکی از پرتراکم‌ترین شهرهای کشور است و این بیشتر به‌علت مساحت کم این شهر و مهاجرپذیربودن است. 
بسیاری از مهاجران با هدف تحصیل در مراکز آموزشی و حوزه‌های علمیه‌ی این شهر به قم می‌آیند و درصد قابل‌توجهی از این مهاجران را شهروندان کشورهای دیگر تشکیل می‌دهند.

 

۶- تبریز
تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی واقع‌شده در شمال غربی کشور است. این شهر براساس آمار سال ۱۳۹۵ حدود ۱ میلیون و ۵۹۳ هزار نفر جمعیت دارد و از نظر جمعیت در رتبه‌ی شش‌ام کشور جای دارد.

 

۵- شیراز
شیراز مرکز استان فارس واقع‌شده در جنوب غربی ایران است. این شهر براساس آمار سال ۱۳۹۵ حدود ۱ میلیون و ۵۶۵ هزار نفر جمعیت دارد و از نظر جمعیت در جایگاه پنج‌ام بین شهرهای کشور قرار گرفته است. تبریز هم از شهرهایی‌ست که بین سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۵ افزایش جمعیت قابل‌توجهی داشته و جمعیت آن طی این ۱۰ سال از حدود ۴۲۵ هزار نفر به ۸۴۸ هزار نفر رسیده یعنی تقریباً ۲ برابر شده است.

 

۴- کرج
کرج مرکز استان البرز واقع‌شده در قسمت میانی کشور است. این شهر براساس آمار سال ۱۳۹۵ حدود ۱ میلیون و ۵۹۲ هزار نفر جمعیت دارد و در فهرست شهرهای پرجمعیت ایران در جایگاه چهارم کشور قرار گرفته است. کرج با رشد سالانه‌ی جمعیت ۳٫۱۴ درصد در بین تمامی شهرهای کشور بیشترین رشد جمعیت را دارد و این بیشتر به‌علت مهاجرپذیربودن این شهر است.

کرج

 

۳- اصفهان
اصفهان مرکز استان اصفهان واقع‌شده در قسمت مرکزی کشور است. این شهر براساس آمار سال ۱۳۹۵ حدود ۲ میلیون و ۹۶۱ هزار نفر جمعیت دارد و از این نظر در جایگاه سوم در کشور قرار گرفته است. یکی از نکات جالب‌توجه درباره‌ی جمعیت اصفهان این است که رشد جمعیت اصفهان از سال ۱۳۳۰ تاکنون همواره صعودی بوده، اما سرعت افزایش جمعیت در آن تقریباً همیشه ثابت بوده، برعکس بسیاری از شهرها که در بعضی از بازه‌های زمانی، به‌ویژه بین سال‌های ۵۵ تا ۶۵ افزایش جمعیت قابل‌توجهی داشته‌اند.

 

اصفهان

 

۲- مشهد
مشهد مرکز استان خراسان رضوی واقع‌شده در شمال شرقی کشور است. این شهر براساس آمار سال ۱۳۹۵ حدود ۳ میلیون نفر جمعیت دارد و به‌عنوان دومین شهر پرجمعیت ایران شناخته می‌شود. این شهر از سال ۱۳۳۵ تا کنون همیشه بعد از تهران دومین شهر پرجمعیت ایران بوده است و همواره رشد جمعیت زیادی داشته است. جمعیت این شهر از حدود ۶۰۰ هزار نفر در سال ۵۵ به حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در سال ۶۵ رسیده است، یعنی حدود ۱۵۰ درصد افزایش جمعیت داشته است.

مشهد

 

۱- تهران
همان‌طور که اشاره کردیم تهران پرجمعیت‌ترین شهر ایران است. این شهر نه‌تنها پرجمعیت‌ترین شهر ایران که پرجمعیت‌ترین شهر در غرب آسیا و سومین شهر پرجمعیت در خاورمیانه به‌شمار می‌آید و در فهرست پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان نیز در جایگاه ۲۴ قرار دارد. براساس آخرین آمارها در سال ۹۶ تهران حدود ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد. میزان رشد جمعیت در تهران ۱٫۷۹ درصد در سال است و همچنین این شهر یکی از شهرهای مهاجرپذیر کشور هم هست و این قطعاً تأثیر زیادی بر روند رشد جمعیت آن داشته و دارد.

 

تهران

 

مطالب پیشنهادی گردشگری

عکس شهر رمعکس فلورانسعکس سیدنی استرالیا
عکس ونیزعکس ونکوور کاناداعکس شهر سن سباستین
عکس سویل اسپانیاعکس ریو دو ژانیرو برزیلعکس مونیخ آلمان
عکس پاریسعکس لندنعکس تفلیس گرجستان
عکس استانبول ترکیهعکس شهر میلان ایتالیاعکس پکن چین

 

منبع : باحال مگ

وبگردی