hambergermenu

۵ رفتار که ما را از دوست داشتن خود دور می کند

دوست داشتن خود یعنی اینکه حالمان با خودمان خوب باشد و هر رفتاری که باعث ایجاد حال منفی و احساس بد شود ما را از این مسیر دور می کند که برخی از آن رفتارها به شرح زیر است:

 

 

1 – دائم شکایت کردن

 

برخی افراد هستند که به خاطر نگرش منفی که دارند از پشت عینک بدبینی به همه چیز نگاه می کنند و همین باعث می شود دائم به رفتارهایی توجه کنند که غالبا منفی و مخرب هستند و چیزهایی را مشاهده کنند که از نظر احساسی حال آنها را بد کند و نتیجه این حال بد هم منجر به قضاوت و انتقاد دیگران می شود که بعد از این مسائل می بیند که این افراد همیشه در حال گله گذاری و شکایت و عیب و ایراد گرفتن از دیگران هستند.

 

پس اگر دارای نگرش منفی هستید سعی کنید در ابتدا این مورد را رفع کنید.

 

 

2 – در دایره انسان های منفی قرار گرفتن

 

خیلی از دوستان و افرادی که در کنار ما هستند غالبأ منفی هستند و جز افرادی نیستند که به حال خوب ما کمک کنند و بیشتر باعث می شوند آن حال ما بدتر شود.

 

بنابراین در انتخاب دوستان خود دقت کنید و از هرچقدر از دایره افراد منفی دورتر باشید احساس بهتری نسبت به خودخواهید داشت.

 

 

3 – نادیده گرفتن تواناییهایی خود

 

همه ما دارای توانایی های منحصربه فردی هستیم که باید کشف شوند و اگر هم آن ها را پیدا کرده اید پرورشش دهید. خیلی از افراد با این دید که هیچ توانایی ندارند شروع می کنند به خود تخریبی و به واسطه همین رفتار احساس بی کفایتی می کنند؛ بنابراین قبول کنید که خاص و منحصربه فرد هستید و اگر هم تصور می کنید که استعداد و توانایی ندارید کاملا در اشتباه هستید.

 

بنابراین از همین لحظه اقدام کنید و استعداد و توانایی های خودتان را کشف کنید.

 

 

4 – رها کردن تمرین های روزانه و بازگشت به عادت های گذشته

 

 

خیلی از وقتها ما اسیر عادتهای زندگیمان هستیم حالا اگر این عادتها منفی هم باشد که دیگر جای خودشان را دارند؛ بنابراین خیلی از افراد بعد از چند روز تمرین کلا همه چیز را فراموش می کنند و به زندگی گذشته خود برمی گردند.

در اینجا متعهد بودن خیلی مهم است و اگر واقعا می خواهید تغییر در خود ایجاد کنید باید در این مسیر آگاه و هوشیار باشید و به هیچ عنوان اجازه ندهید که عادت ها و بهانه ها شمارا از حرکت در این مسیر منصرف کنند.

 

وقتی انسان دارد خودش را تغییر می دهد باید در هرلحظه هوشیار باشد و دائم روی تمرینات روزانه خود تمرکز و تعهد داشته باشد و خودش را هر روز با مسائل مثبت تغذیه کند و روحیه خود را در بالاترین سطح نگه دارد که اگر این موارد را جدی نگیرید خیلی زود از خودتان و تغییر ناامید می شوید.

 

✔️برخی از بهانه ها که افراد برای خودشان می آورند تا از انجام تعهدات شانه خالی کنند به شرح زیر است:

 

 • این روش ها جواب نمی دهد
  .
 • باشد بعدا
  .
 • بگذار اطاعات بیشتری کسب کنم
  .
 • وقت نمی کنم
  .
 • اگر به این آسانی بود همه انجام می دادند
  .
 • دوستم می گوید که نمی شود
  .

 

لطفا بهانه ها کنار بگذارید و اقدام کنید و با عمل کردن و تعهد داشتن است که می توانید شیرینی تلاش خود را بچشید و از نتیجه آن لذت ببرید.

 

 

5 – نبخشیدن خود

 

 

این را باید بپذیریم که هر انسانی ممکن است در زندگی اشتباهاتی مرتکب شود.

اینکه اشتباهی انجام دهیم به هیچ عنوان خوشایند نیست چرا که همه ما دوست داریم همیشه همه چیز مرتب و همان طور باشد که ما می خواهیم.

 

اما متأسفانه این امکان پذیر نیست و نمی توانیم همیشه بهترین تصمیم را بگیریم و گاهی هم اشتباه می کنیم. اما با نبخشیدن خودمان اشتباه دوم و بزرگتری را رقم می زنیم.

 

درصورتی که موردی در زندگی هست که خود را مقصر می دانید و خود را نمی بخشید حتما به یک متخصص مراجعه کنید چون این مسئله در بلندمدت بسیار خطرناک و آسیب زننده است.

 

مطالب پیشنهادی روانشناسی و موفقیت

میلیاردر های جهان IT5 کار ساده برای شاد تر زیستنترفندهای افزایش اعتماد به نفس
ترفندهای  واضح تر صحبت کردنآشنایی با فن بیان۱۰ نشانه بلوغ و رشد شخصیتی
کارهایی که نباید به خاطر آن ها عذر خواهی کنیمتاثیر مدل ذهنی در موفقیت نقش اعتماد به نفس در موفقیت
رمز پنهان موفقیتبرنامه ریزی و مدیریت زمان برای موفقیتتوصیه های خواندنی برایان تریسی برای موفقیت

 

 

منبع : عاشق خودت باش و خودت را دوست بدار – وحید صادقی

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات متنی