تبلیغاتی

۱۰ گلایه جنسی متداول بین زوج ها – فقط متاهل ها بخوانند!

مقدمه

بر اساس تجربه ی ما در امر مشاوره، حدود ۶۰ درصد از زوجینی که برای بهبود رابطه شان به ما مراجعه می کنند گلایه های جنسی دارند.

با وجود اینکه انقلاب جنسی در غرب باعث شده است زوجین بی پرده درباره ی مسائل جنسی صحبت کنند،

اما سرخوردگی های جنسی آنها از بین نرفته است و حتی میتوان گفت بیان گلیه ها و شکایات آنان بیشتر هم شده است!

 

با افزایش اختیار و آزادی زنان برای لذت بردن از بدنشان و فراهم کردن زمینه برای مردان که احساسات خود را به راحتی بیان کنند، امروزه گلیه های جنسی، دیگر فقط توسط یک جنس خاص یا افراد مختص یک فرهنگ خاص ابراز نمی شود.

 

بعد از بررسی و جمع آوری همه ی موارد در زمینه ی شکایت های جنسی، ده مورد از رایج ترین گلیه های جنسی آورده شده است:

 

۱ – به نظر میاد هیچوقت نمیخوای رابطه داشته باشیم

این گلایه در باره ی تعداد دفعات رابطه ی جنسی مطرح می شود. این مشکل بیشتر مربوط به سطوح متفاوت میل جنسی است و به ناتوانی جنسی یا بی میلی جنسی ارتباطی ندارد.

اما یک معنای ضمنی پشت این مشکل نهفته است که به “کافی بودن رابطه ی جنسی” ربطی ندارد، بلکه با احساس “دوست داشته نشدن” در ارتباط است.

 

⭐ پیشنهاد ویژه باحال مگ : ۱۱ اقدام ضروری برای داشتن رابطه جنسی لذت بخش

 

تمایل نداشتن به رابطه جنسی

 

به همین دلیل است که فرد گوینده روی واژه ی “هیچ وقت” تأکید می کند. فردی که چنین جمله ای را به زبان می آورد، سعی دارد، به جای بیان واقعیت، همسرش را تحت تأثیر قرار داده و او را برای تغییر تحت فشار قرار دهد.

 

 

۲ –  خیلی طول می کشه که ارگاسم بشی

معمولا آقایان این گلایه را دارند. این شکایت به تفاوت زمانی ارگاسم شدن برخی مردان نسبت به برخی زنان اشاره دارد.

به نظر می رسد که آقایان تمرکز بیشتری روی آلت تناسلی دارند و درگیری ذهنی کمتری برای رسیدن به نقطه اوج لذت دارند و نسبت به خانم ها سریع تر ارگاسم می شوند.

 

همچنین به نظر می رسد که عموما زنان در رابطه ی جنسی بیشتر به مسائل عاطفی توجه و تمرکز دارند. رسیدن به نقطه اوج لذت جنسی برای زنان یک تجربه ی تمام عیار از لذت جسمانی و عاطفی است.

 

⭐ پیشنهاد جنسی برای متاهلین عزیز: نقات مشترک لذت بخش در بدن زن و مرد

 

۳ – تو هیچ وقت درخواست رابطه ی جنسی نمی کنی

قبلا این طور به نظر می رسید که این گلایه مربوط به یک مشکل در برقراری رابطه جنسی است که در آن مرد برای رابطه ی جنسی پیش قدم می شود، ولی زن به آن پاسخ نمی دهد. حال آنکه این طور نیست!

 

امروزه زنان بیشتر شکایت می کنند که مردان پیش قدم نمی شوند ( که اغلب این خود به ایجاد ترس های بنیادی در زنان ختم می شود).

 

بررسی یک مثال✔️

ناهید در حالی که اشک می ریخت به بیژن می گفت: “خودت میدونی که ما رابطه ی جنسی زیادی نداریم و تو هم هیچ وقت برای اینکه رابطه داشته باشیم چیزی نمیگی.

دیگه دارم کم کم حس می کنم که من رو نمی خوای یا از من خوشت نمی یاد.

بعدش تازه به اینم فکر می کنم که تو بالاخره برای رفع نیاز جنسیت چه کار می کنی؟ با کسی رابطه داری؟ علاقه ات رو به سکس از دست دادی؟

فکر می کنم دیگه جذاب نیستم. اینا همه سؤالایی هستن که هی میان تو ذهنم و من رو خسته کردن”

 

⭐ این ۳ مقاله برای آقایان از نان شب واجب تر است : آنچه زنان در رابطه ی جنسی میخواهند | کلیتوریس در اندام جنسی زنانه | ارگاسم در زنان

 

۴ – روش من رو دوست نداری

در میان تمام گلایه های جنسی که می تواند به غرور مردها لطمه بزند، انتقاد از سبک های رفتاری آنان در رابطه ی جنسی از همه بیشتر آزار دهنده است.

اما گاهی از نظر زنان این سبک های رفتاری به بهبود نیاز دارند. مردان اغلب از نظر احساسی در این حوزه آسیب پذیر و ضعیف هستند، زیرا اکثرا متکی به عملکرد هستند.

 

والدین و البته باورها و قالب های فرهنگی از کودکی به مردان می آموزند که باید، در انجام کارها و فعالیت های بدنی، مؤثر باشند و عاملی برای پیشبرد کارها باشند.

 

گلایه های جنسی زوج ها

 

اما کسی به آنها نمی آموزد که چطور باید در رابطه به راحتی احساسات خود را بروز دهند و در باره ی آنها صحبت کنند.

برخی مردان باورهای از پیش تعیین شده ای در باره ی رفتارهای جنسی زنان و واکنش های آنان دارند و بدون توجه و گوش دادن به بازخورد زنان، همان باورها را دنبال می کنند!

 

برخی دیگر از مردان نمی توانند بین احساسات خود و همسرشان تفاوت قائل شوند. آنها تصور می کنند طرف مقابل نیز از همان چیزهایی لذت می برد که خودشان از آن لذت می برند.

البته این باور که “هر چیزی برای من خوب است، باید برای تو هم خوب باشد” ، هم در ذهن زنان وجود دارد و هم در مردان، ولی در اینجا بیشتر برای مردان صدق می کند.

 

۵ – ما فقط وقتی تو بخوای رابطه ی جنسی داریم

این گلایه اساسا به مسئله ی قدرت و حق کنترل مربوط است. هم زنان و هم مردان در این دام می افتند و همیشه در آن یکی آزارگر است و دیگری قربانی.

 

در این مواقع به نظر می رسد که یکی از زوجین همیشه آماده ی رابطه ی جنسی است و زوج دیگر از رابطه ی جنسی به عنوان ابزاری برای کنترل، فشار و تلافی استفاده می کند.

ممکن است گاهی این موضوع به دلیل میزان تفاوت در میل جنسی باشد، اما اغلب زوجین آن را نوعی مجازات یا کنترل کردن می بینند.

 

⭐ و اما نوبت به خانم ها رسید ، آنچه که زنان باید از آن اطلاع داشته باشند :

چگونه شوهر خود را به خوبی تحریک کنیم ؟

چگونه مردان را در رابطه جنسی بهتر بشناسیم ؟

۳ اشتباه مهلک زنان در مورد مردان

 

۶ – لذت و رضایت من برات مهم نیست

اگر چه این گلایه ربطی به جنسیت ندارد، اما غالبا آن را زنانی مطرح می کنند که همسرشان انزال زودرس دارد و پس از انزال، دیگر به نیازهای جنسی زنانشان توجه نمی کند.

 

به نظر می رسد برخی مردان خیلی سریع به تحریکات جنسی پاسخ می دهند و بعد از رسیدن به ارگاسم یا اوج لذت جنسی، دیگر توجه زیادی به همسرشان نمی کنند.

برخی مردان در باره ی مسائل روانشناختی مرتبط با نیازهای جنسی زنان اطلاعات چندانی ندارند و حساسیت کمی به ارگاسم آنها نشان می دهند.

 

با این حال، باید این موضوع را درک کرد که در اکثر مواقع آنچه شما آن را انزال زودرس می نامید، در واقع انزال زودرس به مثابه ی یک اختلال جنسی نیست، بلکه در برخی موارد ناشی از تفاوت سرعت تحریک شما و همسرتان یا تفاوت در کسب لذتی است که انتظار دارید و لذتی که دریافت می کنید.

 

⭐ به نظر شما چگونه می شود فهمید مردی که با او در ارتباط هستید قابل تغییر هست یا نه ؟ ۹ نشانه مردانی که نمیخواهند تغییر کنند

 

۷ – تو صمیمیت نمی خوای، فقط دنبال رابطه ی جنسی هستی

ممکن است یکی از زوجین، به دلیل اتفاقات و تجارب دوران کودکی، نتواند با احساساتش به خوبی ارتباط برقرار کند.

بیان احساسات درونی در محیط خصوصی، مانند اتاق خواب، برای این افراد بسیار سخت است. در عین حال، زوج دیگر دوست دارد، قبل از ارتباط جسمانی و نزدیکی، ارتباط عاطفی برقرار کند (مانند بغل کردن، صحبت های صمیمی و شیطنت های کلامی).

 

برای برخی افراد خود رابطه ی جنسی مهم است، ولی برای برخی دیگر رابطه ی جنسی تنها یک مرحله از فرایند صمیمیت جنسی و جسمی است.

 

۸ – تو همش دنبال رابطه ی جنسی هستی

این گلایه بیشتر از طرف زنان مطرح می شود، با ذکر این نکته که امروزه با تغییر و تحولاتی که در نقش های جنسیتی رخ داده است، زنان نسبت به گذشته بیشتر تمایل جنسی از خود نشان می دهند.

 

با این حال، یکی از شکایت های رایج آنها ممکن است این باشد که “فقط وقتی دلت هوای رابطه ی جنسی می کنه که خودت بخوای، نه وقتی من دلم می خواد” .

این طور نیست که مردان همیشه به رابطه ی جنسی تمایل داشته باشند، بلکه مقادیر زیاد و همیشگی هورمون تستوسترون و رهایی از فشارها و تنش های روحی روانی، باعث می شود میزان تمایل مردان برای دفعات رابطه از زنان بیشتر باشد.

 

فقط دنبال رابطه جنسی بودن

 

از طرفی هم، مردان به دلیل نیازی که به تماس بدنی آزادانه دارند از رابطه ی جنسی برای نزدیکی جسمانی استفاده می کنند.

ترکیب این دو عامل باعث می شود این طور به نظر برسد که آقایان دائما نیاز جنسی دارند. این گلایه از طرف زنان معمولا حاوی پیامی نهفته است: “تو فقط رابطه ی جنسی می خوای، من رو نمی خوای.”

 

⭐ آیا شما هم دوست دارید  همسرتان بازتر به شما ابراز احساسات کند . اصلا آیا او میخواهد چنین کاری کند ؟ مقاله ی چگونه بفهمیم همسرمان میخواهد بازتر ابراز احساسات کند؟ را به شما پیشنهاد می دهیم .

 

۹ – بعد از رابطه ی جنسی صورتت رو برمیگردونی و زود میخوابی

این گلایه ی دیگری است که در حقیقت “بیان نوعی احساس نبود صمیمیت” است، بدین صورت که یکی از زوجین، به جای تمرکز روی “رابطه” ، فقط به خود رابطه ی جنسی توجه دارد و وقتی که رابطه ی جنسی تمام می شود به کارهای دیگر روی می آورد.

 

بعضی از افراد مهارت و آگاهی لازم را برای تجربه کردن و لذت بردن از حالت خلسه ی بعد از رابطه ی جنسی” ندارند.

می توان “ناز و نوازش قبل از رابطه ی جنسی” را به پیش غذا (?) و “ناز و نوازش بعد از رابطه ی جنسی” را به دسر (?) تشبیه کرد.

 

بعضی افراد که به رابطه ی جنسی به عنوان یک رفتار پیچیده و مهم نگاه می کنند تا یک اتفاق معمولی از حس و حال بعد از رابطه ی جنسی بیشتر از دیگران لذت می برند.

 

بررسی یک مثال✔️

شکایت معمول کتایون از بهنام این است:

” بعد از این که ارگاسم می شی، دیگه به من علاقه ای نداری. اگر شب عشق بازی کنیم، بعدش خیلی زود صدای خرو پفت بلند میشه.

اگر روز عشق بازی کنیم، بعدش می خوای بری سیگار بکشی یا کار دیگه ای کنی. حس می کنم از من استفادت رو می کنی کردی و بعد ولم می کنی “

 

۱۰ – تو اصلا قدرت خیال پردازی نداری

این گلایه در نتیجه ی تفاوت بین زوجین در تکنیک ها و رفتارهای جنسی رخ می دهد.

 

یکی بیشتر روی رفتارهای جنسی در حال وقوع تمرکز دارد و دیگری عاطفی تر و احساسی تر است و خیلی روی تخیلات و خیال پردازی های جنسی توجه دارد.

این گلایه ارتباطی به فقدان یا کم بودن صمیمیت ندارد، بلکه بیشتر به تفاوت های فردی طرفین مربوط می شود.

فکر می کنید کدام یک از ده گلایه جنسی رایجی که در بالا ذکر کردیم، در رابطه ی شما نیز وجود دارد؟ تاکنون کدام یک از این جملات را به همسرتان گفته اید؟ شما هم جزو بسیاری از زوجینی هستید که چنین شکایت هایی از همسر خویش دارند.

در مقاله ی بعد توضیح خواهیم داد که چگونه بر این گلایه ها غلبه کنید و عشق بازی را به تجربه ای لذت بخش تبدیل کنیم.

 

 – توجه توجه? : مرجع این مقاله کامل معتبر می باشد، پس می توانید روی محتوایی که در مقاله نوشته ایم بدجور حساب کنید! ?

 

منبع : کتاب محبت ماندگار و رابطه جنسی رضایت بخش اثر : دکتر هارویل هنریس و دکتر هلن لاکلی هانت

ترجمه : علی قاسیمان دکترای روانشناسی و ایماگوتراپیست

 

وبگردی