hambergermenu

نقد فیلم Baywatch (گارد ساحلی)

نقد فیلم Baywatch (گارد ساحلی) : همانند روند هرساله هالیوود، باز هم در تابستان 2017 شاهد بلاک باستر های بسیار زیادی بودیم که همچنان یک ماه دیگر در سینمای آمریکا شمالی فرصت خودنمایی دارند.

 

با بخش نقد فیلم از مجله اینترنتی باحال مگ همراه باشید.

 

همه بلاک باستر های امسال آمریکا را نمیتوان بسیار بد دانست و در میان آن ها چندین فیلم قابل دفاع همانند زن شگفت انگیز (Wonder Woman) را هم شاهد بودیم.

 

بسیار سریع و بدون مقدمه به موضوع اصلی این مقاله یعنی نقد فیلم گارد ساحلی (Baywatch) می پردازیم.

 

اگر از آخرین اخبار و اطلاعات سینمای هالیوود اطلاع داشته باشید، حتما در جریان هستید که کمپانی های مطرح فیلم ساز ی، امروزه در حال ساخت نسخه های بازساز ی شده آیپی های قدیمی سینما و تلویزیون هستند و یکی پس از دیگر ی فیلم های شکست خورده ای چه از لحاظ محتوا و چه از لحاظ فروش را وارد بازار میکنند.

 

یکی از این بازساز ی ها، فیلم مورد نظر ما یعنی گارد ساحلی است که برای اولین بار در قالب یک سریال تلویزیونی از شبکه NBC در سال ۱۹۸۹ پخش شد.

 

این سریال پس از پخش یازده فصل در بیش از یک دهه، موفق شد به عنوان یکی از پر بیننده ترین سریال های تلویزیونی تاریخ بدل شود.

 

به دلیل امکان سودآور ی بالا از فروش فیلم، سال گذشته کمپانی پارامونت پیکچرز (Paramount Pictures) فیلمبردار ی گارد ساحلی را بر اساس سریال اصلی شروع کرد.

 

تجربه نشان داده که برای موفقیت تجار ی یک فیلم نیازی به یک داستان و فیلمنامه قوی نیست و با استفاده تبلیغات و استفاده از بازیگران مطرح با جذابیت ظاهر ی بالا میتواند بالا بودن رقم فروش در باکس آفیس هفتگی را تضمین کند.

 

طبیعتا برای همه فیلم ها این قضیه صدق نمیکند و حتی اگر فیلم های بلاک باستری و پاپ کورنی در آمریکا نتوانند از لحاظ تجار ی به موفقیت برسند، راه فروش آن ها در بازار جهانی باز است.

 

فروش خارجی فیلم های آمریکایی تنها در کشور چین، حتی بیشتر از فروش در آمریکا شمالی است و این مساله باعث شده بیشتر این دسته فیلم های هالیوودی، حداقل بودجه اولیه خود را در مجموع فروش جهانی در بیاورند.

 

فیلم گارد ساحلی با بودجه ۶۹ میلیون دلار ی ساخته شد، با توجه به اینکه برای پارامونت سودآور هم بود اما به اندازه مقدار پیش بینی شده نتوانست موفقیت آمیز ظاهر شود و در مجموع با مبلغی حدود ۱۷۷ میلیون دلار به کار خود پایانداد.

 

قطعا همین مقدار فروش فیلم هم تنها به خاطر نقش آفرینی بازیگرانی چون دواین جانسون (Dwayne Johnson) ، زک افران(Zac Efron) و الکساندرا داداریو (Alexandra Daddario) است.

استفاده از بازیگران مطرح و پرطرفدار این روز های سینما که بیشتر در همین دسته ژانر های کمدی و غالبا بلاک باستر ها فیلم باز ی میکنند، میتواند تضمین دهنده سود مالی یک فیلم برای کمپانی سازنده باشد.

 

تا به اینجا دلیل سودآور بودن فیلم (هر چند انتظار ها را برآورده نکرده) تنها به بازیگران فیلم نسبت داده شد اما گارد ساحلی در ساختار و فرم چگونه است؟ این بار مطابق انتظار، بسیار ضعیف!

 

قرار است در مورد یک بازساز ی سینمایی صحبت کنیم، یک بازساز ی که بر اساس امتیاز و نظر منتقدان به اثر مرجع (سریال تلویزیونی گارد ساحلی ۱۹۸۹) خیلی از لحاظ محتوا حرفی برای گفتن ندارد و صرفا برای یک سرگرمی در تلویزیون ساخته شده است.

 

همین ابتدا نباید از فیلم انتظار های زیادی داشت که حتما از لحاظ داستان غنی، از لحاظ فرم حرفه ای و از لحاظ اجرا بی نظیر باشد.

 

تنها انتظاری که احتمالا همه تماشاگران این فیلم از آن دارند، یک محتوای سرگرم کننده و جذاب است.

 

سریال گارد ساحلی به دلیل داشتن زمان کافی برای پرداختن به داستان های فرعی، در هر قسمت شاهد روایت یک داستان با محوریت ساحل و گارد ساحلی بودیم اما فیلم با توجه به زمان محدود طبیعتا نمیتواند همه داستان ها را در خود جای دهد.

 

گارد ساحلی زیر ذره بین 

 

گارد ساحلی زیر ذره بین 

 

فیلم گارد ساحلی سعی دارد ماجرا های جذاب سریال را در قالب فیلم جدید نمایش دهد اما در به نمایش درآوردن هر یک از سوژه ها عجله میکند و بدون آنکه به خوبی به آنها بپردازد فورا به سراغ سوژه دیگر میرود.

 

ماجرای کلی گارد ساحلی اگر صرفا به انتخاب غریق نجات، نجات دادن، حمله کوسه و آسیب دیدن افراد در ساحل میپرداخت قطعا میتوانست موفقتر ظاهر شود اما به جای پرداختن به موضوعات مرتبط با ساحل، سوژه اصلی فیلم در جای دیگر در حال رخ دادن است.

 

مساله قاچاق مواد مخدر و پیگیری بیش از حد آن در فیلم به عنوان داستان اصلی برای این فیلم به هیچوجه مناسب و جذاب نیست.

 

داستان هایی که شخصیت های اصلی یعنی متیج (دواین جانسون)، مت برودی (زک افران) و سامر (الکساندرا داداریو) آن را دنبال میکنند در قسمت هایی از فیلم کاملا موضوع ساحل را فراموش کرده و اصلافضای فیلم را به هم میریزند.

 

باز ی شخصیت های فرعی فیلم با باز ی شخصیت های اصلی بسیار متفاوت است و در برخی از سکانس های ابتدایی و فینال شاهد متفاوت بودن سطح بازی آن ها هستیم که بسیار به چشم میخورد.

 

فیلم گارد ساحلی از لحاظ داستانی همان طور که گفته شد بسیار سردرگم است و نمیداند دقیقا باید روی چه موضوعی در ساحل تمرکز کند و این عدم تمرکز باعث شده کاملا داستان فیلم با ساحل نامرتبط باشد.

 

اگر از لحاظ ژانر فیلم بخواهیم گارد ساحلی را بررسی کنیم، باز هم به آن ایراد هایی وارد است که باعث میشود فیلم جذابیت بالایی نداشته باشد.

 

فیلم کمدی است اما به صورت لحظهای و در چند سکانس کوتاه ممکن است باعث شود شما احساس کنید الان باید بخندید و در کل موقعیت و فضای کمدی ندارد.

 

هرعنصر ی در فیلم که باید بتواند باعث خنده شود تنها به شوخی های لفظی خلاصه شده و کمتر به صورت تصویری موقعیت های کمدی در فیلم ایجاد شده است.

 

شوخی های کلامی، کوتاه، لحظه ای و با محوریت مسایل جنسی که دیگر در این گونه فیلم ها کاملا مورد انتظار است و باعث شده بسیار زیاد تکرار ی و بدون جذابیت شوند.

 

سخن پایانی نقد فیلم گارد ساحلی 

 

در پایان باید گفت که فیلم گارد ساحلی (Baywatch) از لحاظ محتوایی حرفی برای گفتن ندارد و اصلا نباید از آن انتظار یک فیلم کمدی آمریکایی قابل قبول را داشت.

 

در ژانر فیلم های کمدی قرار میگیرد اما اصلا در ایجاد فضا و موقعیت کمدی موفق نیست.

 

داستان های فرعی را نیمه کاره رها میکند و به دنبال موضوع بی ربط خود میرود.

 

شاید تنها نکته مثبت فیلم را بازیگران آن دانست که اصلا نمیتوانند به تنهایی بار کل فیلم را به دوش بکشد.

 

ابتدای شروع فیلم شما نمیدانید دقیقا چه انتظار ی از فیلم دارید، به دنبال چه هستید و در اصل هدفی تعیین نشده و فیلم در ایجاد یک هدف معین و پر و بال دادن به آن برای جذابیت بیشتر بسیار ضعیف عمل کرده و توصیه میکنم بعد از اتمام پاپ کورن خود، فیلم را متوقف کرده و به سراغ گزینه های دیگر ی بروید.

 

همچنین می توانید نیم نگاهی به بیوگرافی بازیگران خارجی داشته باشید .

 

نقد سایر فیلم ها 

نقد فیلم تلقین “Inception”نقد فیلم فارست گامپنقد فیلم فهرست شیندلر 
نقد فیلم شوالیه تاریکی نقد فیلم رستگاری در شاوشنکنقد فیلم The Big Sick
نقد فیلم Atomic Blondeنقد فیلم Dunkirkنقد فیلم Rough Night
نقد فیلم The Hitman’s Bodyguard 2017
نقد فیلم Wonder Womanنقد فیلم It
نقد فیلم Force Majeure
نقد فیلم Atomic Blondeنقد فیلم Every Thing, Every Thing

 

منبع نقد : فیلم نیوز 

دسته بندی :

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات متنی