hambergermenu

تحت چه شرایطی زن حق طلاق دارد؟

تحت چه شرایطی زن حق طلاق دارد؟ قانون جدید حق طلاق زن چیست؟ اگر حق طلاق با زن باشد، طلاق چقدر طول می کشد؟

 

همه اینها سوالاتی هستند که ممکن است در رابط به حق طلاق زنان مطرح باشند. در این مقاله قصد داریم شرایط و قوانین مرتبط با این موضوع را بیان کنیم.

 

همانطور که می دانید بر طبق موازین اسلامی و قوانین مدنی، در ایران حق طلاق با مرد می باشد. در این حالت باید حقوق زن ماند مهریه را پرداخت کند و نسبت به ارائه درخواست طلاق، اقدام کند و نیازی نیز به علت و اثبات شرایط ندارد!

 

تحت چه شرایطی زن حق طلاق دارد؟

 

به همین دلیل بسیاری از زنان تمایل دارند که بدانند تحت چه شرایطی، زن حق طلاق دارد. البته باید به این نکته توجه کنید که زن نیز می تواند برای طلاق، درخواست خود را ارائه دهد؛ اما باید دلایل محکمه پسندی ارائه کند. همچنین می تواند حکم طلاق خود را با داشتن وکالت در طلاق دریافت کند. در مواردی که شرایط برای دریافت حق طلاق دشوار است، با دریافت مشاوره از وکیل پایه یک می توان در این زمینه موفق تر عمل کرد.

 

اگر در پیدا کردن یک وکیل مشکل دارید و نمی توانید با خیال راحت پرونده را به یک وکیل بسپارید، ما در سایت وکیل از ما این وکلا را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

وکیل از ما یک مرجع معتبر در زمینه معرفی وکلا در هر تخصص و شهر است که شما می توانید با کمک آن سوابق وکلای مختلف را بررسی کنید و در نهایت تصمیم بگیرید که پرونده را به کدام وکیل واگذار کنید.

 

شرایط حق طلاق زن چیست ؟

همانطور که ذکر شد به دلیل قانون حمایت از خانواده، زن باید دلایل قانع کننده ای برای ارائه درخواست طلاق ارائه دهد و تنها در این صورت می تواند شرایط حق طلاق را داشته باشد. در این بخش شرایط حق طلاق زن را ذکر خواهیم کرد:

 

 • در صورتی که زندگی مشترک و خانوادگی توسط مرد ترک شود. ( 6 ماه متوالی و 9 ماه متناوب)

 

 • در صورتی که همسر به مواد مخدر یا مشروبات الکلی اعتیاد شدید و غیرقابل کنترل داشته باشد.

 

 • اگر مرد به مدت یک سال یا بیشتر از آن به حبس محکوم شده باشد.

 

 • اگر مرد نسبت به همسرش دارای رفتار غیر قابل تحمل باشد که به آن عسر و حرج زن گفته می شود.

 

 • ابتلا به بیماری های روحی، روانی و جسمی که صعب العلاج باشند و زندگی مشترک را دچار اختلال کند.

 

 • پرداخت نکردن نفقه توسط شوهر به زن

 

 • در صورت وجود شروطی مانند حق طلاق به زن در ضمن عقد

 

 • مشکل روانی و دیوانگی در مرد

 

 • از بین بردن آبرو و حیثیت زن و خانواده توسط شوهر به دلیل اشتغال به کار ناپسند

 

 • عدم بچه دار شدن مرد بعد از 5 سال از زندگی مشترک ( به دلایلی مانند عقیم بودن و بیماری جسمی)

 

 • گم شدن و مفقودالاثر شدن شوهر در حدود 6 ماه بعد از ارائه درخواست به دادگاه

 

 • وجود کراهت و تنفر شدید از مرد

 

 • ایجاد حق وکالت در طلاق

 

برای پاسخ به اینکه تحت چه شرایطی زن حق طلاق دارد، باید بر طبق قانون عمل کرد. به عنوان مثال بر اساس ماده 1119 قانون، هر کدام از طرفین عقد می توانند اگر شرایطی در ضمن عقد یا ازدواج مخالف با مقتضای عقد نباشد را لازم یکدیگر کنند.

 

در این حالت مثلا قید می شود در صورتی که شوهر ازدواج کند و یا مفقود الاثر شود، زن می تواند وکیل و وکیل در توکیل باشد. بدین منظور بعد از ثابت کردن تحقق شرط در دادگاه و ارائه حکم نهایی، خودش را مطلقه کند.

 

وکالت در طلاق چیست؟

با توجه به اینکه در قانون حق طلاق با مرد است؛ این امکان نیز وجود دارد که مرد با اختیار خود، وکالت در طلاق را به زن بدهد. بنابراین اینکه تحت چه شرایطی زن حق طلاق دارد، یکی از آن ها همین مورد است.

 

زن می تواند بدون نیاز به حضور شوهر، با داشتن حق طلاق، مراحل اداری و قضایی را به همراه وکیل دادگستری طی کند.

 

در واقع به این مراحل وکالت در طلاق گفته می شود که با اراده مرد به زن داده می شود.

 

امروزه بسیاری از زنان به دنبال دریافت وکالت در طلاق هستند تا در آینده در صورت نیاز دچار مشکل نشوند. با توجه به شرایط دشوارتر حق طلاق زنان، اغلب زنان از شروط ضمن عقد و دادن وکالت در طلاق به منظور دریافت حق طلاق استفاده می کنند.

 

در این صورت زن می تواند در صورت درخواست طلاق، بدون ذکر علت به حق قانونی خود برسد. دادن حق طلاق به زن امروزه بیشتر از گذشته باب شده است و زنان بسیاری از حق استفاده می کنند.

 

مزایا و معایب دادن حق طلاق به زن

باید بدانید که یکی از مزایای دادن حق طلاق به زن این است که برای جدایی، نیازی به حضور و حتی اختیار مرد وجود ندارد.

 

در نتیجه خود به تنهایی یا با وکیل می تواند درخواست خود را به دادگاه خانواده ارائه دهد.

 

در واقع این مزایا همواره به نفع زن می باشند و به همین دلیل زنان به دنبال دریافت حق طلاق هستند.

 

مزایا و معایب دادن حق طلاق به زن

 

در کنار مزایایی دادن وکالت و حق طلاق به زن، معایبی نیز برای همسر وی وجود دارد؛ زیرا در این حالت زن می تواند علاوه بر اینکه بدون نیاز به حضور مرد طلاق بگیرد، این شرایط را دارد که کلیه حقوق خود مانند مهریه، نفقه و … را نیز به طور کامل از مرد دریافت کند.

 

در این حالت مرد موظف است که بعد از طلاق به زن حقوقش را بپردازد. گاهی زنان تنها به حق طلاق و جدایی اکتفا می کنند و درخواست مهریه و نفقه نمی کنند یا آن را به همسر خود می بخشند.

 

کلام آخر

حق طلاق برای زن بر اساس قانون تحت شرایط خاصی داده می شود؛ اما همانطور که ذکر شد برای مردان حق طلاق در هر شرایطی بدون نیاز به ذکر دلیل فراهم است.

 

به همین دلیل زنان باید با شرایطی که موجب می شوند که بتوانند حق طلاق داشته باشند آشنا شوند.

 

ما در سایت وکیل از ما سعی بر این داریم بهترین مشاوره را با بهره گیری از بهترین وکلا، به موکلین ارائه دهیم. در این صورت فرد می تواند با طی کردن مراحل قانونی در مدت زمان کوتاه تری به حق قانونی خود دست پیدا کند.

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *