hambergermenu

دخالت بیجای خانواده هادر ازدواج های گاو به گاو!!!

چکیده : دخالت خانواده شوهر در ازدواج های گاو به گاو متاسفاه سنگن ترین تبعاتی است که در ارتباط زوجین با یکدیگر می نواند جاباز کند اما با مهارت و توانیی زوجین میتواند از این اختلافات پیشگیری نماید و حتی در صورت عدم توانایی در برخورد با مشکل ها میتوانند از طریق دریافت خدمات حقوقی یا مشاوره با وکیل خانواده راه حل مناسب را داشته باشند.

 

شاید شما هم بارها به این جمله گاو به گاو در ازدواج را شنیده باشید ازدواجی با پیشینه‌ای بسیار قوی مخصوصاً در بسیاری از قبایل مختلف ایرانی مخصوصاً در جوامع عشایری مرسوم بوده است. بنا و بنیان این نوع از ازدواج را بر پایه استحکام خانواده ها می سنجیدند و به جرات می توان گفت بر روی بی مهری ها و کم لطفی ها و نادیده گرفتن های حقوق طبیعی فرزندان خود به شدت اصرار می کردند البته هنوز هم در جامعه کنونی با برخی از این نوع ازدواج گاو به گاو یا اصطلاح گل به گل روبه رو هستیم هنوز هم این نوع از ازدواج ها بر اساس پایه و معیار هایی در نظر گرفته می شود که خانواده ها برای تثبیت بنیان خانواده و قبیله خود در نظر دارند چرا که در غالب موارد دختران نسبت به پسران از حقوق قانونی خود کمتر بهره مند میشدم و دقیقاً چیزی است که هنوز هم در در حال حاضر در این گونه از ازدواج ها به شدت قابل مشاهده می باشد.

 

دخالت های خانواده شوهر در ازدواج های گاو به گاو

 

 ازدواج گاو به گاو یا گل به گل چیست؟

در این نوع ازدواج  یک پسر و یک دختر از یک خانواده را به ازدواج یک دختر و یک پسر از یک خانواده دیگر در می آورند و به آن ازدواج گاو به گاو یا گل به گل می گویند.

 

معمولا در این نوع ازدواج، یک نوع چشم و هم چشمی اتفاق می افتد. مثلا خانواده قائل هستند که هر شرایطی برای دخترمان ایجاد شد برای عروسمان قائل خواهیم بود و بالعکس .

 

گاهی با این روش، حق یکی از طرفین ضایع می شود و یا به دلیل افتادن در چرخه چشم و هم چشمی و یا درگیری، ممکن است درگیری های طولانی اتفاق بیفتد.

 

این درگیری ها از خرید جهیزیه ممکن است شروع شود تا در طول زندگی ازینکه چرا عروس ما سفر رفت اما دخترمان نرفت هم ادامه یابد.

 

دلیل ادامه دار بودن این دعواها معمولا دخالت خانواده ها برای احقاق حق فرزندشان می باشد.

 

اما بهتر است بدانیم که در این گونه درگیری ها بهترین روش استفاده از راهنمایی های وکیل خانوادهمی باشد چرا که قطعا دو زوج از لحاظ خواسته ها و روحیات با دو زوج دیگر که حتی خواهر و برادر هستند متفاوت هستند و بهترین نسخه را یک روانشناسکار کشته و یا وکیل خانواده خواهد پیچید.

 

همچنین با نحوه ارتباط گیری طرفین در این نوع ازدواج میتوانید پیش از ازدواج آموزش های لازم راببینید .یا در صورتی که دچار مشکل شده اید می توانید این مشکل را بصورت کمک های بی طرف یک فرد متخصص حل کنید.

 

آیا شما که اکنون در قرن ۲۱ هستید هنوز با این سبک موافقید ؟

 

از دیگر ازدواج های این شکلی ازدواج های ناف برون یا خون بس می باشد.

 

ازدواج ناف برون

آیا کودک تازه چشم به جهان گشوده بدون هیچ اراده‌ای باید آینده‌‌اش در لحظه تولد بدون داشتن هرگونه حق انتخاب تعیین شود و به محض تولد بند ناف دختر را به اسم پسری که کمی بزرگتر از از او بود او را می برید و دختر و پسر بعد از بزرگ شدن می بایست با هم ازدواج می کردند.

 

ازدواج خون بس

چرا که صلاح دیده خانواده ها بوده است یا در ازدواج های خون بس که در دعاوی قبیله‌ای بسیار به چشم می‌خورد معمولاً در این نوع از ازدواج که دیگر نور علی نور است و دختر تا آخر عمر از کوچکترین حقوق خود معمولا محروم می‌شود و قربانی یک نزاع قبیله‌ای شده است.

 

شاید ما در جامعه مدرن امروزی از خودمان بپرسیم نزاع خانوادگی چه ربطی به دختر یک خانواده دارد؟چرا خود شخص تاوان این نزاع ها را نمیداده ؟چرا راهکار دیگری در نظر  نمیگرفتند؟

 

تمام این موارد به آداب رسوم اشتباه خانواده متاسفانه بر می گردد.

 

فرار از مسئولیت های مالی ازدواج با گاو به گاو کردن !

هدف بعدی در ازدواج های گاو به گاو، اکثر موارد مباحث داد و ستد گونه بوده است.

 

برای مثال به دلیل رسم و رسوم بر پرداخت شیربها و مهریه و جهیزیه ، خانواده ها پسر و دختر خود را به یک پسر و دختر از یک خانواده دیگر می دادند تا از پرداخت شیربهای زیاد و یا جهیزیه زیاد خود داری کنند و یا آن ها را جای هم بیاندازند !

 

شروع دخالت خانواده ها در ازدواج های گاو به گاو

 

میزان دخالت خانواده های شوهر در ازدواج های گاو به گاو

 

با شروع مراسم ازدواج گاو به گاو ، دخالت خانواده ها شروع می شود.

 

و این دخالت ها گاه در کوچکترین مسائل میان زن و شوهر به خانواده ها تسری می یابد.

 

گاهی حقوق یکی نادیده گرفته می شود به دلیل اینکه باید از وضعیت مشابهی نسبت به هم سطح خود در خانواده همسر برخوردار باشد.

 

صددرصد طرفین فرزندانشان با هم در تعامل هستند و ارتباطات خانوادگی قوی حاکم است .در این بین نارضایتی‌های فرزندان طرفین در هر بخش یا مرحله از زندگی میتواند ناخواسته پدر و مادر و سایر افراد خانواده را درگیر کند.

 

برخی از مشکلات در ازدواج گاو به گاو

  •  خانواده ها در برابر هزینه های متقابلی که انجام میدهند معمولا به اختلاف برمی‌خورند.

 

  •  در مبحث محل زندگی ممکن است طرفین به توافق نرسند (بعنوان مثال چون مبحث گاو به گاو وجود دارد هر دو طرف در نحوه قرر گیری محل زندگی  دچار مشکل شوند در صورتی که ممکن است یک خانواده بخواهد فرزندشان را نزد خود زندگی کند و خانواده دیگر  برای فرزند خود زندگی مستقل و بدور از افراد خانواده را در نظر داشته یاشد.

 

  • سبک زندگی یک دیگر از مشکلاتی می تواند باشد که طرفین را دچار تنش کند . استفاده از میزان امکانات رفاهی در خانواده بر حسب سبکی که دارند متفاوت است .در این نوع ازدواج ها قاعدتا ناخواسته وجود چشم و هم چشمی دردسر ساز خواهد بودو بعضا میتواند محرومیت هایی را برای یکی از طرفین در بر داشته باشد.

 

  • میزان مخارج؛ آداب و رسوم با مشکلات عدیده‌ای روبرو می‌شوند.یکی از راه های فرار از خرج و مخارج ازدواج استفاده از ترفند ازدواج گاو به گاو میباشد. در این نوع ازدواج ها قالبا طرفین به توافق می رسند که در برخی از هزینه ها باهم کنار بیایند . اما فقط این موضوع در ابتای امر میتواند جذایت داشته باشد چراکه به مرور زمان این جذابیت هارنگ باخته و واقعیت ماجرا تبدیل به کم و کاستی های ازدواج مبدل میود و نهایتلا دعوا و درگیری زوجین را در پی دارد. مگراینکه تمامی موارد بصورت مکتوب به توافق طرفین رسیده باشد.

 

  •  متاسفانه یکی از مشکلات در حین ازدواج گاو به گاو دعاوی متقابل و بعضاً بی‌ربط با یکدیگر است.

 

  •  ناسازگاری های یک طرف از زوجه می‌تواند تبعاتی را برای طرف مقابل داشته باشد. البته مهارت زوجین در این بین می‌تواند بسیار کارگشا باشد و از دخالت های خانواده ها می تواند جلوگیری کند.در ازدواج های تقابلی وقتی بحث لج و لجبازی رخنه کند با وجود ناسازگاری یک طرف از زوجین میتواند ناخواسته موجب درگیر شدن زوج مقابل باشد . مثلا طرفین اول دعوا ممکن است به دلیل حاد بودنم مشکل اقدام به طرح شمایت و اقدامات قانونی نمایند و درصدد دریافت حق وحقوق قانونی باشند دراینجا بدلیل سبک ناعادلانه در این ازدواج می تواند خانواده مقابل را وارد درگیری ناخواسته و یک بازی ناجوانمردانه برای تلافی  نماید .

 

  • در این بین احساسی تصمیم گرفتن و یا لج و لجبازی های طرفین و خانواده ها به این دعاوی می تواند اتشی دامن گیر ایجاد کند .

 

ازدواج های گاو به گاو یا گل به گل

 

چرا که در اکثر موارد در دخالت های بیجای خانواده می تواند متضمن فروپاشی زندگی مشترک که طرف و بعضاً گروکشی های متقابل شود.انا راهکار هدفمند و عاقلانه در این خصوص این است که برای احقاق حقوق خود می توانیداز تجارب  و رسیدگی هاییک وکیل خبرهدر حوزه خانواده  کمک بگیرید تا طرفین این ازدواج آسیب های کمتری ببینند.

 

خانواده ها فکر میکنند دخالت می تواند سبب خیر و صلاح زوج باشد؛ اما غافل از اینکه کاملاً متفاوت عمل میکنند .مخصوصا در این گونه از ازدواج ها باید زوجین هوشیاری بالایی در نحوه برخورد با خانواده های هم داشته باشند.

 

از جمله برای توقعات نابجا ارتباطات بی حد و مرز و نادیده گرفتن هم؛  عدم دخالت در دعاوی طرف مقابل می‌تواند بسیار چاره ساز باشد.

 

در واقع با تعیین حد و مرز بین خانواده و عدم صمیمیت بیش از حد می‌تواند به حفظ این حریم کمک کرد. در واقع زوجین باید برای خودشان زندگی کنند نه دیگران و هدف از آن تحقق آرامش و حفظ آن می باشد.

 

نهایتاً انتظارات معقولانه در ازدواج گاو و گاو می تواند به جای ایجاد تنش باعث استحکام و روابط قوی شود. ضمن اینکه میزان هیجانات در ازدواج های گاو به گاو به شدت می تواند آسیب زا برای هر دو طرف باشد.

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *