hambergermenu

زمان تعویض باطری یو پی اس

چکیده : به جای تعویض کل دستگاه UPS یک راه به صرفه تر برای افزایش عمر دستگاه وجود دارد: تعویض باتری! انجام تعویض باتری یو پی اس هر سه تا پنج سال یکبار عمر مفید یو پی اس شما را افزایش می دهد، با این کار به آسانی در هزینه های نگهداری سیستم خود نیز صرفه جویی کرده اید.

 

شاید مانند بسیاری از مردم، انتظار دارید باتری یو پی اس خود به تامین برق پشتیبان ادامه دهد تا زمانی که یو پی اس شما نیاز به تعویض داشته باشد.

 

با این حال، به جای تعویض کل دستگاه UPS یک راه به صرفه تر برای افزایش عمر دستگاه وجود دارد: تعویض باتری! انجام تعویض باتری یو پی اس هر سه تا پنج سال یکبار عمر مفید یو پی اس شما را افزایش می دهد، با این کار به آسانی در هزینه های نگهداری سیستم خود نیز صرفه جویی کرده اید.

 

چهار نکته مهم برای افزایش عمر UPS

یو پی اس خود را در مکانی خشک و خنک نصب کنید.

ظرفیت نامی باتری بر اساس حداکثر دمای عملیاتی 77 درجه فارنهایت (25 درجه سانتیگراد) است. هر گونه تغییر در این دما می تواند عملکرد باتری را تغییر داده و عمر باتری را کوتاه کند.

 

هنگام نصب یو پی اس خود، به خاطر داشته باشید که به ازای هر 15 درجه بالاتر از 77 درجه فارنهایت، عمر مورد انتظار باتری به نصف کاهش می یابد.

 

همچنین نیاز است حداقل دو اینچ فضا در هر طرف دستگاه برای جریان هوای مناسب بگذارید و یو پی اس را نزدیک پنجره باز یا ناحیه ای با رطوبت بالا قرار ندهید.

 

باطری یو پی اس تلکو پاور

 

باتری های جایگزین را در جای درست نگهداری کنید

این ایده خوبی است که باتری های جایگزین را در دسترس داشته باشید، اما نباید آنها را برای مدت زمان طولانی نگهداری کنید. باتری UPS را می توان تا 12 ماه ذخیره کرد، اگر بیش از حد طولانی نگهداری شوند، طول عمر کمتری خواهند داشت.

 

برای به حداکثر رساندن طول عمر، باتری ها را در مکانی با دمای 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) یا کمتر ذخیره کنید.

 

اقدامات پیشگیرانه را فراموش نکنید

بدون تعمیر و نگهداری منظم، باتری دستگاه UPS شما ممکن است به واسطه تولید گرما در پایانه ها، کاهش مقاومت و خرابی زودرس را تجربه کند.

 

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه با جلوگیری از شل شدن اتصالات، از بین بردن خوردگی و شناسایی باتری های بد قبل از اینکه روی کل سیستم شما تأثیر بگذارد، عمر باتری یو پی اس و دستگاه را افزایش می دهد.

 

از وسایل کم مصرف استفاده کنید.

هنگام اتصال دستگاه ها به UPS خود، مطمئن شوید که این دستگاهها در مقایسه با مشابه های خود کم مصرف ترین هستند. دستگاه هایی با مصرف برق کم دمای یو پی اس شما را در حد قابل کنترل نگه می دارند و در نتیجه طول عمر آن را افزایش می دهند.

 

جایگزینی باتری

بیش از 80٪ از تمام مشکلات مربوط به خدمات دستگاه UPS (منبع تغذیه بدون وقفه) مربوط به باتری است.

 

باتری های UPS چه در حال استفاده و چه در انبار قدیمی می شوند. این به این دلیل است که باتری با استفاده از یک فرآیند شیمیایی انرژی الکتریکی را ذخیره می‌کند و عمر کاری آن‌ها به عوامل مختلفی از جمله: چرخه شارژ/دشارژ، دمای عملیاتی، تکنیک شارژ و طراحی کلی و کیفیت ساخت آن‌ها بستگی دارد.

 

هرچقدر هم که نگهداری مؤثر داشته باشید و شرایط عملیاتی مطلوب را فراهم کنید، ظرفیت باتری به مرور زمان کاهش می‌یابد و میزان زمان اجرا را که یک UPS برق را به تجهیزات الکتریکی تحویل می‌دهد کاهش می‌دهد.

 

رطوبت، دمای محیط، عمق دشارژ و دفعات شارژ مجدد همگی روی از دست دادن ظرفیت باتری یو پی اس تاثیر می گذارند.

 

بیشتر باتری های سرب اسیدی مهر و موم شده (sealed lead acid battery) دارای طول عمری بین 3 تا 5 سال هستند و لازم است پس از پایان عمر هر باطری با جایگزینی یک باتری جدید، یو پی اس را به بازدهی اولیه خود بازگردانیم.

 

طول عمر باتری یو پی اس چقدر است؟

طول عمر باطری سرب-اسیدی

بیشتر باتری‌های سیستم یو پی اس از نوع اسید سرب (VRLA) با عمر 5 یا 10 ساله طراحی شده اند.

 

برخی از باتری های اسید سرب صنعتی با عمر طراحی 15 و 20 ساله در دسترس هستند.

 

با نزدیک شدن به پایان عمر باتری UPS VRLA ممکن است تنها 70 تا 80 درصد یا کمتر از عملکرد اصلی خود را ارائه دهد.

 

باید توجه داشت که عمری که سازنده باطری ذکر کرده عدد ایده آل می باشد و به شرط رعایت تمامی موارد نگهداری و تعمیر آن می باشد، بنابر این برای باتری های 5 ساله، زمان جایگزینی معمولی در عرض 3-5 سال و برای باتری های 10 ساله زمان جایگزینی حدود 7-8 سال پس از استفاده از آن است.

 

عملکرد باتری سرب اسید به دلایل مختلفی کاهش می یابد. در یک یو پی اس، باتری خود به خود با استفاده از برق مجموعه شارژ می شود و فقط در صورت قطع برق یا قطعی لحظه ای منبع فراخوانی می شود. (ساختار باتری سیلد اسیدی) پس از رفع مشکل برق، باتری دوباره شارژ می شود و این چرخه شارژ/دشارژ همینطور ادامه می یابد.

 

باتری های VRLA دارای طول عمر چرخه شارژ/دشارژ معمولی در حدود 300-400 چرخه هستند.

 

این نوع باتری تحت تاثیر دمای محیط نیز قرار دارد. محیط ایده آل 20-25 درجه سانتیگراد است و به ازای هر 1 درجه بالاتر از 30 درجه سانتیگراد عمر مفید باطری به نصف می رسد.

 

طول عمر باطری لیتیوم یونی

باتری‌های لیتیوم یونی می‌توانند 10 سال یا بیشتر عمر مفید بیشتری داشته باشند و برای چرخه‌های شارژ/دشارژ سریع مناسب‌تر هستند.

 

دلیل اینکه چرا باتری های اسید سرب برای استفاده در دستگاه UPS ترجیح داده می شوند، هزینه کمتر و نیازهای مدیریت باتری با تکنولوژی نسبتا آسان تر است.

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات متنی