hambergermenu

آیا بیمه نکردن کارگران جرم است

شکایت از کارفرما یکی از مسائلی است که شما می توانید براحتی می توانید در اداره کار آن را مطرح کنید. در این مقاله میخواهیم به بیمه و نحوه شکایت از کارفرما به بیمه برای شما توضیح بدهیم.

 

آیا بیمه نکردن کارگران جرم است

 

مراحل شکایت از کارفرما

مراحل شکایت از کارفرما کمی پیچیده است که در یک مقاله دیگر به صورت کامل به آن می پردازیم و یا می توانید روی لینک مراحل شکایت از کارفرما به صورت کامل آن را مطالعه کنید.

 

شکایت از کارفرما بابت بیمه

کارفرما اجبار دارد با شروع به کار، هر ماه لیست بیمه را با توجه به مقدار حقوق و تعرفه معین، به سازمان تأمین اجتماعی ارسال کند و همچنین مطابق همان ترتیب مالیات را نیز پرداخت کند.

 

اگر کارفرما در اجرای این وظایف تأخیر کند، کارگر می تواند از حق خود برای احقاق بیمه، شکایتی در برابر کارفرما داشته باشد.

 

کارفرما اکیداً مکلف است حقوق کارگر را که شامل دستمزد، پاداش، عیدی، مرخصی، حق اولاد، حق مسکن، خواروبار و موارد مشابه می شود، در زمان مقرر به او پرداخت کند.

 

هیچ گونه تعللی در این امور، طبق قوانین، مجاز نمی باشد. بنابراین، اگر کارفرما به دلیلی حقوق کارگر را در بخش های مختلف کم کند یا قصد بهره کشی از کارگر را داشته باشد، کارگر می تواند به اداره کار مراجعه کرده و انحراف کارفرما از پرداخت حقوق را به شکل شکایت اعلام نماید.

 

حق بیمه توسط کارفرما

همانطور که می دانید، یکی از حقوق اساسی کارگران، حق بیمه آنها است.

 

کارفرما ملزم است با شروع به کار، هر ماه لیست بیمه را با توجه به مقدار حقوق و تعرفه مشخص شده، به سازمان تأمین اجتماعی ارسال و همچنین مالیات را به دارایی پرداخت کند.

 

در صورتی که کارفرما در انجام این تعهدات تعلل نماید، کارگر می تواند جهت احقاق حق بیمه خود، از حق شکایت در برابر کارفرما استفاده کند.

 

برای کارگران، پرداخت بیمه از حقوق یکی از مسائل حیاتی است، زیرا بازنشستگی و بهره مندی از مزایای آن از جمله نیازهای اساسی آن هاست.

 

این اهمیت باعث می شود که کارگران همیشه نگران باشند که آیا کارفرمایان به تعهدات قانونی خود در خصوص ارائه فهرست حقوق و دستمزد عمل می کنند و آیا پرداخت حق بیمه ماهیانه به سازمان تأمین اجتماعی انجام می شود یا خیر.

 

این امر می تواند یکی از منابع اختلاف میان کارگران و کارفرمایان باشد و به طور مستقیم تأثیرگذار بر شرایط بازنشستگی کارگران باشد. ایجاد این نگرانی ها و عدم رعایت مقررات مربوطه ممکن است منجر به طرح شکایت ها و اختلافات در محاکمات قضایی شود.

 

ماده 148 قانون کار

به طبق ماده ۱۴۸ قانون کار، کارفرمایان واحدهای مشمول این قانون مکلف هستند براساس قوانین تأمین اجتماعی، اقدام به بیمه کردن کارگران خود نمایند.

 

به علاوه، بر اساس ماده ۱۸۳ این قانون، کارفرمایانی که برخلاف مفاد ماده ۱۴۸ از بیمه کردن کارگران خود خودداری کنند، علاوه بر تأدیه حقوق متعلق به کارگر (سهم کارفرما) با توجه به شرایط و امکانات، به جریمه نقدی معادل ۲ تا ۱۰ برابر حق بیمه مربوطه محکوم خواهند شد.

 

این تدابیر به منظور تشویق کارفرما به رعایت تعهدات قانونی در زمینه بیمه گذاری و حفظ حقوق کارگران اتخاذ شده اند.

 

عدم بیمه نکردن کارفرما

در صورتی که کارفرما از کسر حق بیمه سهم بیمه خودداری کند، او به صورت فردی مسئول پرداخت این مبلغ خواهد بود.

 

تأخیر یا عدم پرداخت حق بیمه توسط کارفرما، مسئولیت و تعهدات سازمان تأمین اجتماعی را در مقابل بیمه شده بر نمی دارد.

 

به عبارت دیگر، هر کارگر به صورت خودکار و بدون نیاز به مشارکت کارفرما، بیمه شده و از مزایای تأمین اجتماعی بهره مند می شود.

 

این به این معناست که کارگر، بغیر از اینکه کارفرما وظیفه پرداخت سهم بیمه او را به عهده بگیرد یا نگیرد، به هر حال از مزایای تأمین اجتماعی بهره مند خواهد شد، و سازمان تأمین اجتماعی باید حق بیمه را از کارفرما وصول کند.

 

به این ترتیب، عبارت “بیمه کردن کارگران” به معنای پرداخت حق بیمه است، زیرا کارگر به صورت مستقل و بدون وابستگی به کارفرما بیمه می شود.

 

پیچیدگی شکایت از کارفرما

برای احقاق حقوق خود، کارگر می تواند به اداره کار مراجعه کرده و فرم های شکایت مرتبط را دریافت کند.

 

این فرم ها جزئیات تمام تکالیف کارفرما نسبت به کارگر را در ستون های مختلف آورده و حقوق کارگر را به صورت خلاصه بیان می کنند.

 

این اطلاعات به کارگر این امکان را می دهند که با مطالعه هر ستون، شرایط شکایت خود را ارزیابی کرده و در صورت لزوم، برای احقاق حقوق خود شکایت نماید.

 

پس از تکمیل فرم های شکایت، این شکایت به هیئت تشخیص (بدوی) ارجاع داده می شود. هیئت تشخیص با بررسی اسناد موجود یا اعزام بازرس کار به محل، صحت و سقم ادعای کارگر را بررسی کرده و سپس رأی خود را صادر می کند.

 

اگر کارگر دارای بیمه باشد، توصیه می شود که ابتدا از طریق شعبه بیمه گذار تأمین اجتماعی خود، شعبه اداره کار و امور اجتماعی مربوطه را پیدا کند. سپس از واحد ارجاع آن شعبه اداره کار، نامه ای برای شعبه بیمه گذار خود بگیرد.

 

در این مرحله، به کارگزاری بیمه تأمین اجتماعی که ثبت نام بیمه از آنجا انجام گرفته، مراجعه و سوابق بیمه خود را دریافت نمایید. سپس سوابق را به اداره کار ببرید تا مراحل بیشتر از طریق این دو نهاد پیگیری شود.

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *