hambergermenu

۵ نمونه از مهمترین ویژگی های شامپو مناسب ریزش مو

 

ریزش مو

 

اگر اخیراً ریزش موی سر شما افزایش یافته است، باید به دنبال روش‌های درمان ریزش آنها باشید. در غیر این صورت، ممکن است ریزش مو تا جایی ادامه پیدا کند که بر جذابیت ظاهری شما تاثیر بگذارد و باعث انزوا یا افسردگی شود.

 

اغلب ما نمی‌دانیم چرا موهای سر می‌ریزد. ممکن است در برخی دوره‌های زندگی، ریزش مو بیشتر از سایر مواقع باشد. این مسئله کاملاً طبیعی است. به عنوان مثال، اکثر بانوان در دوره عادت ماهیانه یا هنگام بارداری، ریزش موی شدیدی را تجربه می‌کنند. استفاده از شامپو سر نامناسب، یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل ریزش مو است. اگر یک روتین مناسب داشته باشید و از محصولات آرایشی و بهداشتی با کیفیت استفاده کنید، ریزش مو را تجربه نخواهید کرد.

 

در این مطلب، قصد داریم به طور کامل درباره ویژگی‌ های شامپو مناسب ریزش مو توضیح دهیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

دلایل ریزش مو

قبل از هر چیزی، بهتر است از دلایل ریزش مطلع شوید. عوامل مختلفی باعث ریزش مو می‌شوند. تا زمانی که منشاء بروز این مشکل مشخص نشود، انتخاب شامپو یا محصولات ضد ریزش مو فایده‌ای نخواهد داشت. برخی از رایج‌ترین دلایل ریزش مو، شامل موارد زیر هستند:

 

1. کمبودهای تغذیه ای

کمبود بعضی از مواد مغذی در بدن، باعث ریزش مو می‌شود. به عنوان مثال کاهش آهن یا برخی مواد پروتئینی، بر پیاز مو تاثیر می‌گذارد و میزان ریزش مو را افزایش خواهد داد.

 

2. عوامل محیطی

عوامل محیطی یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل ریزش مو است. به عنوان مثال قرار گرفتن در معرض آلاینده‌ها، مواد شیمیایی یا اشعه ماوراء بنفش، باعث آسیب رسیدن به ساختار مو می‌شود.

 

3. ژنتیک

ژنتیک از دیگر دلایل ریزش مو است. این مسئله ممکن است از پدر، مادر یا هر دو نفر به فرزندان به ارث برسد و در نهایت منجر به طاسی مردانه یا زنانه شود.

 

4. سن

زمانی که سن شما افزایش می‌یابد، تارهای مو به صورت طبیعی نازک‌تر و ضعیف‌تر خواهند شد که این مسئله باعث ریزش مو می‌شود.

 

5. تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی، در دوران بارداری، عادت ماهیانه یا دوران یائسگی رخ می‌دهند و باعث ریزش مو می‌شوند.

 

عوامل مهم دیگری همچون رنگ کردن نیز بر ریزش مو تاثیرگذار می باشند. جلوگیری از حساسیت به رنگ مو با کمک محصولی از برندی مناسب، در نتیجه موردی است که باید حتما باید آن را در نظر داشته باشید.

 

ویژگی های شامپو مو مناسب

 

شامپو مناسب ریزش مو

 

برخی ویژگی‌‌های شامپو مناسب ریزش مو شامل موارد زیر هستند:

 

· بدون مواد شیمیایی مضر

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ های شامپو مناسب ریزش مو، این است که حاوی مواد شیمیایی مضر نمی‌باشد. متاسفانه برخی شامپوها دارای مواد شیمیایی خطرناکی هستند و به فولیکول‌های مو آسیب می‌زنند.

 

یک شامپوی مناسب، حاوی موادی مانند بیوتین، نیاسین و کافئین است. بهتر است شامپوهایی که حاوی مواد شیمیایی خطرناک (مثل سولفات و پارابن) هستند، خریداری نکنید.

 

· مهارکننده‌های DHT

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌ های شامپو مناسب ریزش مو، مهارکنندگی DHT)) است. این شامپوها فرمولاسیون خاصی دارند و از سست شدن فولیکول‌های مو جلوگیری می‌کنند.

 

همانطور که گفته شد، تغییرات هورمونی نیز بر ریزش مو موثر هستند. به عنوان مثال دی هیدرو تستوسترون، یک شامپوی مناسب برای درمان ریزش مو است که از تحریک فولیکول‌های مو و پوست سر جلوگیری می‌کند.

 

به این ترتیب، تارهای مو مجدداً رشد خواهند کرد و از ریزش موی شدید جلوگیری خواهد شد. این شامپوها حاوی ترکیباتی به نام مسدود کننده‌هایDHT) ) هستند. این ترکیبات، هنگام شستشو وارد فولیکول‌های مو می‌شوند و فرآیند تولید(DHT)  را متوقف می‌کنند.

 

· متعادل ‌کننده‌های PH

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌ های شامپو مناسب ریزش مو، این است که به حفظ تعادل پی اچ پوست سر کمک می‌کند. در صورتی که تعادل pH پوست سر بهم بریزد، تارهای مو شروع به ریزش خواهند کرد.

 

بهتر است از شامپوهایی استفاده کنید که pH متعادلی داشته باشند و باعث تحریک فولیکول‌های مو نشوند. به عنوان مثال شامپوهایی که حاوی مقدار زیادی مواد شیمیایی قوی هستند، معمولاً پی اچ بالایی دارند و به پوست سر آسیب می‌رسانند.

 

· پاک‌ کننده و تنظیم ‌کننده چربی پوست سر

از دیگر ویژگی‌ های شامپو ریزش مو، خاصیت پاک کنندگی و تنظیم کنندگی چربی پوست سر است. همانطور که می‌دانید، میزان ریزش مو بعد از چرب شدن سر افزایش می‌یابد. یعنی زمانی که موهای چرب داشته باشید، شدت ریزش مو بیشتر خواهد شد.

 

اگر به صورت ژنتیکی موهای چربی دارید، بهتر است از شامپوهایی استفاده کنید که چربی پوست سر را کاهش می‌دهند.

 

به عنوان مثال شامپوهایی که حاوی روغن درخت چای هستند، تاثیر بسیار زیادی بر پاک کنندگی و تنظیم چربی پوست سر دارند. این شامپوها میزان تولید سبوم را تنظیم می‌کنند و بقایای چربی تجمع یافته در اطراف تارهای مو را از بین می‌برند. ترشح بیش از حد چربی در پوست سر، باعث مسدود شدن فولیکول‌های مو می‌شود.

 

در نتیجه، فولیکول‌ها اکسیژن کافی برای رشد دریافت نمی‌کنند و تارهای مو شروع به ریزش خواهند کرد. علاوه بر این، برخی شامپوها حاوی مواد ضد قارچ هستند که از تجمع باکتری‌ها و قارچ‌ها در اطراف تار مو جلوگیری می‌کند.

 

·  خاصیت مرطوب کنندگی

 

جلوگیری از ریزش مو

 

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌ های شامپو مناسب ریزش مو، خاصیت مرطوب کنندگی آن است. گاهی اوقات خشک شدن تارهای مو، باعث ریزش موی شدید می‌شود. افرادی که موهای خشک و وز دارند، باید از شامپوهای حاوی مواد مرطوب کننده استفاده کنند.

 

به عنوان مثال، آلوئه‌ورا یک مرطوب کننده طبیعی است که به حفظ رطوبت مو کمک می‌کند و از خشک شدن آن جلوگیری خواهد کرد. علاوه بر این، فرایندهایی مانند اتو کشیدن زیاد، استفاده مداوم سشوار و مواردی مانند این، باعث دهیدراته شدن و خشک شدن تارهای مو می‌شوند.

 

بنابراین علاوه بر استفاده از شامپوی مناسب، باید به مسائل دیگری نیز توجه داشته باشید تا میزان ریزش مو کاهش یابد.

 

بررسی کلی

در این مطلب به طور کامل درباره ویژگی‌ های شامپو مناسب ریزش مو توضیح داده شد. همانطور که گفته شد، مسائل مختلفی باعث ریزش مو می‌شوند. به عنوان مثال تغییرات هورمونی یا استفاده از شامپوهای نامناسب، بر شدت ریزش مو تاثیرگذار هستند. به همین دلیل باید در وهله اول به دنبال علت و منشاء ریزش مو باشید.

 

در قدم دوم، می‌توانید شامپوی مناسبی خریداری کنید تا میزان ریزش مو کاهش یابد. این شامپو باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد. به عنوان مثال به حفظ pH موهای سر کمک کند یا چربی پوست سر را کنترل کند.

 

یکی از شایع‌ترین دلایل ریزش مو، حساسیت به رنگ مو می‌باشد. اگر شما نیز بعد از رنگ کردن موهای خود ریزش موی شدیدی را تجربه می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم از محصولات ضد حساسیت استفاده کنید. همچنین داشتن یک روتین مناسب برای موهایتان را فراموش نکنید. پیشنهاد می کنیم برای آموزش روتین مراقبت از انواع مو و محصولات مناسب حتما در این خصوص مطالعات لازم را انجام دهید.

 

دسته بندی :

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات متنی

مطالب پیشنهادی